CHP’de siyaset yapmasın!

CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu, 3. dönemine öz eleştiri ile başladı.

CHP’de siyaset yapmasın!

Partililerinin sonuna kadar mücadele etmediklerini söyleyen Sucu, “Artık ayrılmak yok. Kendi rakiplerini kabul etmeyen Cumhuriyet Halk Partisi’nde siyaset yapmasın. Hep ayrıştık, hep bir kongreyi kan davasına çevirdik. Bundan sonra kongreyi kan davasına çeviren arkadaşımızı bu partiye sığdırmayız” dedi.

2019 yılı Ocak ayında Genel Merkez tarafından görevden alınmasının üzerinden gerçekleşen ilk kongrede örgütün büyük desteğiyle yeniden başkan seçilen Hayri Sucu, CHP Gaziantep İl Başkanlığı koltuğunda 3. dönemine başladı. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gaziantep Örgütü’nde geçtiğimiz hafta gerçekleşen kongrede yeniden il başkanı seçilen Hayri Sucu,  Lütfü Demir’den görevi devraldı. Sucu’nun sabah saatlerinde İl Yüksek Seçim Kurulu’ndan mazbatasını almasının ardından parti binasında devir teslim töreni yapıldı. Törene CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, tüm ilçe başkanları ile çok sayıda partili katılım gösterdi.

KAZANAN-KAYBEDEN YOK

CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu, törende yaptığı konuşmada daha önce iki dönem il başkanlığı yaptığını anımsattı. Kazananı, kaybedeni olmayan bir seçimi geride bıraktıklarını söyleyen Sucu, “3 listeli bir bayrak yarışı vardı. Örgüt kararını bizden yana verdi. Bunun kazananı kaybedeni yok. Bu 3 listenin aşağı yukarı 300 tane arkadaşımız aday oldu. Kaybettim diye terk edip gitmek yok. Biz de kazanan olarak hiç kimseyi ötelemeyeceğiz. Herkesi kucaklayacağız. Bu parti iktidara yürürken hepimizin bir yönetici gibi çalışması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

SUCU’DAN NAMUS VE ŞEREF SÖZÜ

Adaylık sürecinde ilk ziyaretini rakibi Lütfü Demir’e yaptığını ifade eden Sucu, şöyle devam etti: “Onunla kol kola girdim. Daha önce yönetici arkadaşlarımızla oy veren vermeyen herkese eşit davrandım. Bundan sonra da böyle davranacağıma namusun, şerefim üzerine örgütüme söz veririm. Aynı şekilde sayın İl Başkanım Lütfü Demir’e, aday olan arkadaşımız Murat Uslu’ya hepsine teşekkür ederim.  Bizim birbirimizden farkımız yok. El ele kol kola vermedikten sonra kesinlikle kazanamayız. Ufukta Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidarı var. Onun için kazanan kaybeden yok. Hepimiz kol kola gireceğiz. Kadın kollarımızı gençlik kollarımız, ilçe başkanlarımıza şeref sözü veriyorum. Bir tane ilçe başkanımızın kılına zarar gelmeyecek. Beraber çalışacağız. Hepimizi iriyiz, diriyiz, yiğit bir ekibiz. Bu örgütün yapmayacağı bir şey yok.  Özellikle küsmeden, yan yana geldiğimiz zaman başarırız, iktidara yürürüz, iktidar oluruz. Devir teslim törenine katılan İl Başkanımız Lütfü Demir’e teşekkür ediyorum. Biz beraberiz. Hiçbir sıkıntımız yok.”

CHP’NİN OYU NEDEN DÜŞTÜ?

CHP’nin 26 Nisan 2017’de gerçekleşen referandumda Gaziantep’te artan oy oranının 24 Haziran 2018 seçimlerinde düştüğünü aktaran Sucu, şunları kaydetti: “Biz referandumdan sonra oylarımızı biraz artırmıştık. 24 Haziran seçimlerinden tekrar oy kaybettik. Bunun sebebi bizim partililerimiz, sonuna kadar mücadele etmiyor, yarıda bırakıyor. Yani bu, iki milletvekiliyle veya o zaman ki il, ilçe başkanına yüklemek doğru değil. Kendisine bir şey olmayan arkadaşımız yarışı bırakıyor. 31 Mart seçimlerinde de aynı şey oldu. Bizim partinin oyları 3 partiye dağıldı. Bu çok büyük bir kaymaydı. Buna sahip çıkmamız lazım.”

RAKİPLERİNİ KABUL ETMEYEN CHP’DE SİYASET YAPMASIN

Sucu, CHP Gaziantep Örgütü’ne de şöyle seslendi: “ Bundan sonra Cumhuriyet Halk Partili’yim diyen herkes rozetini kalbinin üstünde taşıyacak. Sizin ailenizde de başka partiye oy vermiş olanlar olabilir. Sizin aileniz o ‘6 ok’u kalbinizin üzerinde görmezse kesinlikle oyumuzu toparlayamayız. Yolumuz çok uzun ama çok meşakkatli fakat biz bu sefer kazanacağız. Buna hepimizin inanması lazım. Bu örgüt 3 dönem belediyeleri yönetti. Büyükşehir’i, Şahinbey’i, Şehitkamil’i… Şimdi iki tane ilçemiz var elimizde. Bu iki ilçemizde kongrelere gittiğimi zaman benim göğsüm kabardı. Benim sizden ricam, artık herkes rozeti taksın kalbinin üstüne. Göğsünü gere gere yürüsün. Şimdi yeni yönetimler oluştu, yeni ilçe başkanlarımızla, gençlik kollarımız, kadın kollarımızla oturup konuşacağız. Artık ayrılmak yok. Kendi rakiplerini kabul etmeyen Cumhuriyet Halk Partisi’nde siyaset yapmasın. Hep ayrıştık, hep bir kongreyi kan davasına çevirdik. Bundan sonra kongreyi kan davasına çeviren arkadaşımızı bu partiye sığdırmayız.”

YÜREK YÜREĞE OLACAĞIZ

Aday olan ve yönetimlerinde yer alan isimlerin birer yönetici olduğunu kaydeden Sucu, konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “Bu listeye minnetle, tehditle giriyorsan bunun gereğini yapacaksın.  10 gün önce Lütfü Başkanımla Gaziantep’e Gazilik unvanının verildiği gün 15 kişiyle törene gittik. İlçe başkanlarımız, il başkanımız il delegelerimiz, ilçe delegelerimiz delege yazılırken, savaş haline giriyorsa o meydan da 5 bin kişiyle, 10 bin kişiyle törene katılmazsanız sizi hiç kimse tanımaz. Onun için el ele, kol kola, yürek yüreğe olacağız.”

DEMİR: BİZ BİR AİLEYİZ

Görevi Hayri Sucu’ya devreden Lütfü Demir ise Hayri Sucu’ya destek sözü verdi. Demir, “Biz bir aileyiz. Bu aile içerisinde bir bayrak yarışı oldu. Sizler, kardeşim ve her zaman kardeşim  olan Hayri Sucu’ya o bayrağı teslim ettiniz. İnanıyorum ve güveniyorum ki sayın Hayri Sucu başkanım o bayrağı hepimizin desteğiyle birlik, beraberlik içerisinde hareket etmemizle Gaziantep’te yapılacak seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi birinci parti olacaktır. Bundan emin olabilirsiniz.  İnanırsak, çalışırsan kazanacağız. Başkanımıza, yönetimine yardımcı olmak bizim namus borcumuzdur.  Biz kardeşiz. Bu mevki, makamlar hiç kimseye baki değildir. 1 sene önce ben geldim. Bir yıl sonra yine ben buradayım ama bayrağı kardeşime teslim ediyorum” şeklinde konuştu.

BİZİM BİRBİRİMİZDEN BAŞKA DOSTUMUZ YOK

Çok zorlu bir dönemde göreve geldiğini söyleyen Demir, şöyle dedi: “Bizim birbirimizden başka dostumuz yok. Geçmişte kimin kalbini kırdıysam ondan özür dilerim. Çok zorlu bir tarihte göreve geldim.  O sıkıntılı anları şimdi anlatmanın zamanı yok. Onurumla bir şekilde, imkanlarım dahilinde hata yapmadan sizlere layık olmaya çalıştım. Bundan sonra ben de örgütümün ve il başkanımın bana vereceği her türlü görevi yerine getireceğime söz veriyorum. Tekrar başarılar diliyorum. Zafer inananlarındır. İnşallah yerel ve genel seçimlerde partimizi, birinci parti yapmak için ne gerekiyorsa yapacağıma söz veriyorum. Oy veren de vermeyen de sağolsun. Biz de ayrımcılık olmaz. Birbirimizi sevmek, birbirimize inanmak ve güvenmek mecburiyetindeyiz. Onun için AKP’nin bu iktidarına karşı birlik ve beraberlik içinde hareket etmek mecburiyetindeyiz. Yoksa AKP’nin ekmeğine yağ çalarız.”

YILMAZKAYA: HEP BERABER OLDUĞUMUZ SÜRECE BÜYÜYECEĞİZ

CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya da kongrenin sonucunda düşmanlıkların değil, dostlukların çıktığı söyledi. Yılmazkaya, şunları söyledi: “Emeğin, alın terinin bir karşılığının olmadığı, iş adamlarının, askerin, hakimin, savcının baskı altında kaldığı, medyanın medya olmaktan çıktığı bir dönemde ve Suriye, Irak batağından şehitlerimizin geldiği, insanlarımızın karnı aç olduğu için kendini yaktığı bir dönemde siyaset yapıyoruz. Bu siyasette göreceksiniz ki biz de Gaziantep olarak yeni ve eski yönetimimizle el birliğiyle neler yapacağımız göstereceğiz. Bu kongreler bizim sonucunda düşmanlıklarla değil, dostçuluklarla çıkacağımız kongre olacak dedim ve nitekim şu anda görüyorum burada hep beraberiz. Hep beraber olduğumuz sürece büyüyeceğiz. Büyüdükçe de Gaziantep’te bütün olumsuzluklara karşı birlik, beraberlik içinde mücadele edeceğiz.”

20 Şubat 2020 (Talip Öztürk)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz