CHP’de kritik gün

Yaklaşan yerel seçimlere yönelik hazırlıklarını sürdüren CHP, bugün Parti Meclisi (PM) toplantısında, 100’den fazla belde ve ilçe belediye başkan adayını açıklayacak

CHP’de kritik gün

Yaklaşan yerel seçimlere yönelik hazırlıklarını sürdüren CHP, bugün Parti Meclisi (PM) toplantısında, 100’den fazla belde ve ilçe belediye başkan adayını açıklayacak. Açıklanması beklenen başkan adayları içerisinde Gaziantep’ten taşra ilçelerinin de olabileceği konuşuluyor.  CHP yönetiminin, bundan sonraki adaylarını belirlerken uygulayacağı ana yöntemi “eğilim yoklaması” ve “anketler” oluşturacak.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin; il başkanları, milletvekilleri, PM üyeleri ve belediye başkanlarıyla gerçekleştirdiği toplantıların ardından seçim startını vermişti. Bu çerçevede, hem parti örgütü, hem parlamento grubu hem de PM üyeleri üç koldan sahaya inerek çalışmalarına başladı. Son olarak milletvekilleri ve PM üyelerinden oluşan heyetler 44 ilde seçmenin nabzını tutarak, raporlar hazırladı.

CHP, bu raporların da katkısıyla, bugün PM toplantısında ilk belediye başkan adaylarını açıklayacak. Açıklanacak 100’den fazla ismin tamamı ise ilçe ve belde belediyeleri adaylarından oluşacak. 100’den fazla adayın parti içi görüşmelerde “üzerinde tam mutabakat” sağlanan ve “rakibi olmayan” isimleri kapsadığı belirtiliyor. CHP’nin yönetimde olduğu belediyelerden bazılarının adaylarının da açıklanacak isimler arasında olacağı kaydediliyor.

Alınan bilgilere göre CHP, bundan sonraki adaylarını belirlerken ana yöntem olarak eğilim yoklaması ve anketlerden faydalanacak. Parti üyelerinin tutumunu anlamak için “eğilim yoklaması” yapılacak, seçmenler için ise kamuoyu araştırması yöntemine başvurulacak.

Bu iki araştırmadan gelecek sonuçlar parti yönetimi tarafından değerlendirilecek ve bir isim üzerinde uzlaşılacak. Uzlaşılan adaylar, önümüzdeki süreçte birçok kez olağanüstü toplantıya çağrılacak ve PM’nin onayına sunulacak. Parti içindeki büyük tartışma konularından olan ‘ aday belirlenmesi talepleri ise büyük ölçüde gerçekleşmeyecek. Parti yönetimi çok sınırlı yerler dışında önseçim yöntemine başvurmayacak.

24 Ekim 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz