CHP’DE FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞI VAR

Şamil Tayyar’dan bomba açıklamalar...

CHP’DE FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞI VAR

AK Parti Gaziantep eski Milletvekili Şamil Tayyar, gündem yaratacak çarpıcı açıklamalarda bulundu. 17-25 Aralık’tan sonra CHP’nin FETÖ’ye destek verdiğini iddia eden Şamil Tayyar, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in çağrısı üzerine Bank Asya’ya para yatıran CHP’li Mahmut Tanal hakkında hiçbir işlem yapılmadığına dikkat çekti. “Siyasi ayağını araştırmaya kalkarlarsa, çok sayıda CHP’li siyasetçi çıkar” diyen Tayyar, 15 Temmuz’un ardından devlette FETÖ’den boşalan alanları ulusalcıların doldurmaya çalıştığını iddia ederek, “yeni tehlike ulusalcılar” dedi.

AK Parti Gaziantep eski Milletvekili Şamil Tayyar, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin yakın siyasi tarihine dair çarpıcı tespitlerde bulunan Tayyar, önemli iddia ve uyarılarda bulundu.

ÇOK ABARTILDI

Şamil Tayyar’ın gündeminde ilk konu geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin çok abartıldığını dile getiren Şamil Tayyar, “Bu görüşme çok abartıldı. Benim genel başkanım ve benim liderim. Hala parti üyesiyim. Aktif görevde değilim” diye konuştu.

ERKEN SEÇİM YOK

Görüşmenin yaklaşık 30 dakika sürdüğünü kaydeden Şamil Tayyar, “30 dakika görüştük.  MHP’ye çok büyük önem veriyor. MHP ile ittifakın mezara kadar gideceğini gördüm. Devlet Bahçeli’ye ayrı bir saygı ve hürmeti var. Erken seçim olmayacağını seçimlerin zamanında yapılacağını ifade etti. Verimli bir görüşme oldu. Çok özgüvenli buldum” şeklinde konuştu.

SOSYAL MEDYA İHMAL EDİLECEK BİR ALAN DEĞİL

Sosyal medyada 1 milyonu aşan takipçi sayısına sahip olan Tayyar, bu mecrayı çok kullandığı için partiye zarar verdiğini düşünenlere de şu sözlerle yanıt verdi: “Sosyal medyayı çok kullandığımız için partiye zarar verdiğimi düşündüler. Ben partime ve genel başkanıma zarar vermem. Kendimi biraz uzak tuttum. Sosyal medya ihmal edilecek bir alan değil. AK Parti bunu çok geç keşfetti. Gezi Olayları ile sosyal medyanın önemi anlaşıldı. O dönemde sosyal medyayı aktif kullanan Melih Gökçek, Yiğit Bulut ve naçizane bu fakir(kendisi). Onlara karşı duran bu üç isimdik. Ortaya atılan yalanlara güçlü bir refleks gösterdik. AK Parti son dönemlerde sosyal medyayı çok sık kullanmaya başladı.”

PİŞMAN DEĞİLİM

Şamil Tayyar, geçtiğimiz aylarda karara bağlanan Ergenekon Davası ile ilgili ise şunları anlattı: “Ergenekon ile yazdıklarımda tamamen inanarak yazdım. Pişman değilim. Bazı doğru bulmadığım noktalar var. Ana eksen ile ilgili pişmanlık duymuyorum. Ergenekon davasını kumpas dava olarak görmüyorum. Ergenekon davasında kumpas var. İddiaların tamamı kumpas değil. Ahlaksız güruh bunu sulandırdı. Yanlış olan noktaları o günden ifade ettim. Yan yollara sapmalar oldu. Yanlışlara rağmen doğruları yok muydu? Vardı. 2004 tarihinde Genelkurmay Başkanı Aytaç Yalman, rektörleri karargâhta topladı. Daha sonra üniversitelerde AK Parti aleyhine eylemler başladı. 27 Nisan Muhtırası verildi. Partiyi kapatma davası açıldı.

17 ARALIK’TA DEŞİFRE OLDULAR

AK Parti varlık yokluk savaşı verirken cemaat AK Parti’den yana tavır aldı. Ergenekon Davası torba davası olmasın diye yazılar yazdım. Bu yazıdan dolayı Zaman Gazetesi beni hedefe koydu. FETÖ, 2008-2010 tarihlerinde en parlak dönemini yaşadı. O tarih partinin kapatma davası açıldığı tarihtir. 53 yıllık serüvenine baktığında. 12 Eylül’den sonra, 28 Şubat’tan sonra, 27 Nisan muhtırasından sonra, AK Parti’yi kapatma davalarından sonra güçlendi. FETÖ’ye karşı değillerdi. Tüm cemaatlere karşı çıktılar. 17 Aralık tarihinden sonra terör örgütü olarak anılmasından sonra onlar ne yaptılar, cemaatken karşı olduğu terör örgütü FETÖ’nün yanında yer almaya başladılar. MİT ve Gezi Olaylarında bunun işareti aldık ama gerçek anlamda 17 Aralık’ta deşifre oldular. 15 Temmuz’dan önce 150 general bu işin içinde deselerdi, inanmazdı. Her yerde 15 Temmuz’dan önce bir darbe girişimi olduğunu işaret etmişti.”

FETÖ’DEN BOŞALAN ALANLARI ULUSALCILAR DOLDURMAYA ÇALIŞIYOR

Şamil Tayyar, 15 Temmuz’un ardından devlette ciddi bir boşluk olduğunu ifade ederek, FETÖ’den boşalan alanları ulusalcıların doldurmaya çalıştığını iddia etti: “15 Temmuz ile beraber ile ciddi bir boşluk oluştu. Derin Devlet kendi içinde bir kavgaya tutuştu. İhtiyatla yaklaşmak gerek. FETÖ’nün boşalttığı çok geniş bir alan vardı.  Devletin gücünü tek parça olarak kullanacak bir yapı yok. Hiçbir çetenin hiçbir güruhun devleti yönetecek bir yapı yok. Ergenekon davasından sonra bu da sulandırılmaya başlandı. Birileri iyi niyetle çalışıyor olabilir ama birileri sulandırmaya çalışır olabilir. Evet, FETÖ bir terör örgütüdür. Şerefsiz bir güruhtur. FETÖ’den kurtulacağız. Ama yağmurdan kaçarken doluya tutulmayacağız. FETÖ’nün boşalttığı alanı ulusalcılar doldurmaya çalışıyor. Yeni bir tehlike ulusalcılar var. Buna müsaade etmemek lazım.”

CHP FETÖ’YE DESTEK VERDİ

“FETÖ kriminal hale geldikten sonra CHP ve bazı muhalefet partileri buna destek verdiler” diyen Tayyar, şunları söyledi: “Bunlar suç işlediler. Savcılar dava açmalıydı. Mahmut Tanal Bank Asya’ya hesap açtı. Ona dava açıldı mı? Açılmadı. Fetullah Gülen’in çağrısıyla gidip para yatırıyorsun. Bu suçtur. Siyasi ayağını araştırmaya kalkarlarsa, çok sayıda CHP’li siyasetçi çıkar. Bu kişiler bilerek ve isteyerek FETÖ’ye yardım ettiler. Eren Erdem dışında bunlara açılmış tek dava yok.  FETÖ’nün omurgası kırıldı. 17 Aralık ve 15 Temmuz gibi darbe kalkışması yapma güçleri kalmadı.”

‘FETÖ BORSASI’NIN ARKASINDAYIM

Şamil Tayyar gündeme getirdiği FETÖ Borsası iddiaları üzerine ise “FETÖ Borsası’nın elbette arkasındayım. Ben bir soruna parmak bastım. Muhalefet partisine düşen bu sorunun üzerine gitmekti. Ama bunu AK Parti’yi yıpratmak için kullandılar. Çok ciddi bir çalışma yapılmaya başlandı. Eksik ve yanlışları gidermeye yönelik CHP yardımcı olmalıdır. İstismar etmemeli. Sepetteki çürük elmaları ayıklayarak kalanların daha sağlam olacağına inanıyorum. FETÖ Mücadelesini AK Parti’nin sorunu olarak görmüyorum. Devletin ve milletin genel sorunudur. Kamuoyu oluşturmak gerekiyor. Ben bunu dile getirerek kamuoyu oluşturmaya çalışıyorum.  Devletin ve milletin iradesi birlikte hareket etmeli. Biz sıkıntılarınızı farkındayız. Gelin bu mücadeleyi birlikte verelim. Bu mücadeleyi verirken kuyumcu terazisi gibi hassas davranmak gerek. FETÖ’cüler ankesörlü telefonlarla ararken, son hafızada kalan numara öğrenilmesin diye ikinci defa rastgele numarayı arıyorlar. Bunun için yeni argümanlara ihtiyaçlara ihtiyacımız var.”

FETÖ İLE MÜCADELE

Şamil Tayyar, FETÖ ile mücadelede zamanla ufak tefek savrulmalar olduğuna da değinerek, şöyle konuştu: “Haksız yere atılmış mağdurlar var. Bunu söylemezsem dinimi yıkmış olurum. FETÖ mücadelesi çok hızlı başladı. Ufak tefek savrulmalar oldu.  Bu mücadelenin yukardan aşağı doğru yapılması gerekiyor dedim. İhanet kesiminin tümden tasviye etmek. Ticaret kesimini cezalandırmak, inayet kesimini ise topluma entegre etmek gerek. Karar vericiler temizlenmediği için sapla saman karıştı. Çünkü yargılayanlar FETÖ’cü çıktı. Yargının berat kararı varsa, bunların iadesinin yapılması gerekir. Burada adaleti sağlayamazsanız verdiğiniz büyük mücadeleye gölge düşürür.”

22 Eylül 2019 (Talip Öztürk)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz