CHP’DE DEĞİŞİM YOK!

CHP Gaziantep Örgütü’nde ilçe kongreleri tamamlandı.  15 Aralık’ta Oğuzeli ile başlayan süreç, dün Karkamış ile son buldu.

CHP’DE DEĞİŞİM YOK!

Son seçimlerde ülke genelinde birçok büyükşehirde önemli başarılar yakalayan partinin Gaziantep’te gelecek dönem siyasi rotasına yön verecek yeni kadrolarda bir değişim yaşanmaması dikkat çekti. 8 ilçe de mevcut isimler yeniden başkan seçildi, sadece Nurdağı’nda  farklı bir isim kazandı. Gözler şimdi 9 Şubat’ta yapılacak il kongresine çevrildi. Şu ana kadar mevcut başkan Lütfü Demir’in adaylığı açıkladığı CHP’de önümüzdeki günlerde aday sayısının artması bekleniyor.

Kuruluşundan bu yana 36 olağan ve 18 olağanüstü kurultay gerçekleştiren CHP'de, 2020 Nisan ayı ortalarında yapılması planlanan 37. Olağan Kurultay takvimi süreci devam ediyor. Mahalle delegeliği seçimlerini Kasım ayı içerisinde tamamlayan partide, ilçe kongre süreci 14 Aralık 2019'da başladı.

İLK KONGRE OĞUZELİ

CHP Gaziantep Örgütü’nde delegelerin seçimlerinin tamamlanmasının ardından olağan kongreler Oğuzeli İlçe Kongresi ile başladı. 15 Aralık 2019’da gerçekleşen kongrede tek liste ile gidilen seçimde Akıl Onur Nafak, yeniden başkan seçildi. Nafak’ın yönetim listesi şu isimlerden oluştu: Mustafa Bozoğlan, Hasan Erdoğan, Mustafa Filik, Cemal İlhan, Ali Koçak, Ahmet Öztürk, İbrahim Palta, Mehmet Şahbudak, Ejder Terlemez, Mehmet Ali Yaşar, Osman Yazgan ve Akıl Yıldız.

NURDAĞI’DAN 1 OY FARKLA GELEN BAŞKANLIK

Oğuzeli’nin ardından 21 Aralık 2019 tarihinde gerçekleşen Nurdağı İlçe Kongresi’nde ise Mehmet Çirkin 1 oy farkla başkan seçildi. 4 adayın yarıştığı seçimde Mehmet Çirkin 23 oy alarak,1 oy farkla yeni ilçe başkanı olurken, Salman Eker 22 oyda kaldı. Tevfik Kılınç 11, Süleyman Bozkurt ise 1 oy aldı. Çirkin’in yönetiminde Osman Akıllı, Hüseyin Akyılmaz, Hayar Aras, Elif Çil, Fatih Dinç, Ali Gelgeç, İsmail Kalkan, Ökkeş Kara, Hidayet Kuş, Mahmut Bülent Moroğlu, Ökkeş Öztırak ve Abdullah Yavuz yer aldı.

ARABAN’DA YENİDEN KAYACI

22 Aralık 2019’da gerçekleşen Araban İlçe Kongresi’nde de bir değişim yaşanmadı. 68 delegenin oy kullandığı ve tek listeyle gidilen seçimde oy kullanan  delegenin tamamını oyunu alan mevcut başkan Mustafa Kayacı yeniden CHP Araban İlçe Başkanı oldu.

İSLAHİYE’DE İKİ ADAY YARIŞTI

22 Aralık’ta bir başka kongre heyecanı da İslahiye’de yaşandı. İki adayın yarıştığı 37. olağan genel kurulda kayıtlı 127 delegeden 84’ünün oyunu alan Mustafa Alıcı, yeniden ilçe başkanlığına seçildi. Diğer aday Aysun Demirel 38 oy alırken, 5 oy da boş kullanıldı.

YAVUZELİ’NDE DE DEĞİŞİM YOK

CHP Yavuzeli İlçe Kongresi de 28 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirildi. Yavuzeli’nde de bir değişim yaşanmadı ve tek listeyle gidilen seçimde mevcut başkan Ali Yılmaz yeniden başkan seçildi.

ŞAHİNBEY’DE ZEKİ GÜRSEL KAZANDI

CHP’de sonucu merak edilen Şahinbey İlçe Kongresi de 29 Aralık 2019’da gerçekleştirildi. Kongrede görevden alınan Uğur Özpolat’ın yerine atanan Zeki Gürsel Ömer Yılmaz başkanlık için yarıştı. Kongrede kazanan Zeki Gürsel oldu. 371 delegenin oy kullandığı kongrede Zeki Gürsel 284 oy alırken, rakibi Ömer Yılmaz ise 87 oy aldı.

ŞEHİTKAMİL’DE KIRAN KIRANA YARIŞ

CHP Gaziantep’te kıran kırana geçen tek seçim ise Şehitkamil’de yaşandı. Mevcut Başkan Coşkun Atalamış ile Hurşit Yıldırım’ın yarıştığı kongrede Atalamış, yeniden başkan seçildi. Kongrede kullanılan 392 oydan 198’ini alan Coşkun Atalamış, İlçe Başkanı olarak seçildi. Rakibi Hurşit Yıldırım ise 189 oy aldı, 5 oy ise geçersiz sayıldı.  Böylelikle Şehitkamil İlçe Kongresinde de diğer ilçe kongrelerinde olduğu gibi değişim yaşanmadı.

NİZİP’TE KAHRAMAN BAŞKAN

CHP Nizip İlçe Kongresi de 11 Ocak Cumartesi günü gerçekleştirildi. Kongrede mevcut başkan Haluk Kahraman ile Mehmet Alagöz yarıştı. Kongrede 137 delegenin oyunu alan mevcut başkan Kahraman, yeniden CHP Nizip ilçe başkanı oldu.

KARKAMIŞ’TA POLAT YENİDEN BAŞKAN

CHP Gaziantep Örgütü’nde Karkamış ile ilçe kongreleri tamamlandı. Karkamış’ta da bir değşiim yaşanmadı ve tek liste ile seçime gidildi. Kongrede mevcut başkan Mehmet Polat yeniden başkan seçildi.

GÖZLER İL KONGRESİNDE

CHP ilçe kongrelerinin tamamlanmasıyla gözler 9 Şubat’ta gerçekleşecek il kongresine çevrildi. Şu ana kadar mevcut başkan Lütfü Demir’in adaylığını açıkladığı kongre öncesi aday sayısının önümüzdeki günlerde artması bekleniyor.

12 Ocak 2020 (Talip Öztürk)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz