CHP ile İP arasında İttifak polemiği

Gaziantep’te CHP ile İYİ Parti arasında ittifak polemiği yaşanmaya başlandı

CHP ile İP arasında İttifak polemiği

Gaziantep’te CHP ile İYİ Parti arasında ittifak polemiği yaşanmaya başlandı. İyi Parti Gaziantep İl Başkanı Mehmet Serkan Karakuş’un ‘CHP’den destek alamadık’ açıklamasına CHP’den tepkiler geldi.  CHP Gaziantep İl Başkanı Lütfü Demir, sert tepki gösterdi.  Demir, “Yeterli oranda çalışmadılar, sandık başlarında sandık sorumluları bulunmuyordu. Birbirimize omuz vermemiz, destek olmamız gerekirken yanlış bir tutum sergileniyor” dedi.

Demir, İyi Partinin Şehitkamil ve Şahinbey İlçelerinde aday çıkartarak oyları böldüğünü belirterek, “İttifak ruhuna uygun davranıldıysa neden Şahinbey ve Şehitkamil ilçelerde neden aday çıkarıldı? İlçelerde karşılıklı destek oldu, imkanlar dahilinde destek verdik. İyi Parti adaylarının zamanında çıkmaması, istikrarlı siyaset yapmamaları sorunlar yaşadık. En büyük ihanete aslında biz uğradık” diye konuştu.

CHP’DEN AYNI DESTEĞİ ALAMADIK

İyi Parti İl Başkanı Mehmet Serkan Karakuş, seçim sonrasında yaptığı yazılı açıklama ile CHP Gaziantep İl Örgütünden yeterli desteği göremediklerini söyledi. Karakuş, “Biz İYİ Parti olarak ittifak anlaşmasının gereğini seçim çalışmaları kapsamında en iyi şekilde yerine getirdik. Bunun sonucunda da Araban ve Karkamış’ta İttifak adaylarımız Belediye Başkanlıklarını kazandı. Ancak, bizim aday çıkardığımız yerlerde ise CHP’den aynı desteği alamadık. Seçime girdiğimiz tüm ilçelerde İYİ Parti’nin adayları büyük bir özveri ile çalışıp AKP adayları ile başa baş mücadele etmelerine rağmen, maalesef arzu ettiğimiz sonuçları alamadık. ” 31 Mart seçimlerinde AKP adayların, belediyenin tüm imkanlarını kullanarak adaletsiz bir propaganda yaparken , İYİ Parti’nin ise her türlü imkansızlıklara rağmen oylarındaki artış artık Türkiye’nin umudu olduğunun bir göstergesidir. Seçimler hatasıyla, sevabıyla artık geride kaldı. Biz İYİ Parti olarak tüm ilçelerimizi tek tek analiz ederek seçmenin verdiği mesajları alacağız ve bu mesajlara göre bir çalışma yapacağız” ifadelerine yer verdi.

O ZAMAN OYLARIN NEDEN ARTTI?

Karakuş’un açıklamalarına ilişkin gazetemize değerlendirmelerde bulunan CHP Gaziantep İl Başkanı Lütfü Demir, yapılan açıklamanın yanlış olduğunu söyledi. Demir, “İyi Parti İl Başkanı Mehmet Serkan Karakuş’un söylemini yanlış buluyorum. İyi Parti, Genel Seçimlerde yüzde 7 oranında oy aldı. Yerel seçimlerde ise İyi Parti yüzde 17 oranında oy aldılar.  Bu oran nereden geldi? Bir İl Başkanına böyle bir ifadeyi yakıştıramadım. Yeterli oranda çalışmadılar, sandık başlarında sandık sorumluları bulunmuyordu. Birbirimize omuz vermemiz, destek olmamız gerekirken yanlış bir tutum sergileniyor. Böyle bir söylem içerisine girmeleri yanlış.”

NEDEN ADAY ÇIKARILDI?

İyi Partinin Şehitkamil ve Şahinbey İlçelerinde Belediye Başkan adayları çıkardığını ifade eden Demir, “İttifak ruhuna uygun davranıldıysa neden Şahinbey ve Şehitkamil ilçelerde neden aday çıkarıldı? İlçelerde karşılıklı destek oldu, imkanlar dahilinde destek verdik. İyi Parti adaylarının zamanında çıkmaması, istikrarlı siyaset yapmamaları sorunlar yaşadık. En büyük ihanete aslında biz uğradık. Bize destek vermesi beklenen İyi Parti, Şahinbey ve Şehitkamil’de aday çıkartarak oylarımızı böldüler. Oylarımız kısmen de olsa İyi Parti adaylarına gitti. Başarısızlıkları CHP’ye yüklemek doğru değil. Özeleştiri yapmaları gerekirken, başkalarına suç yüklemek doğru değil. Biz gücümüz oranında İttifaka destek verdik ancak beklediğimiz desteği göremedik” diye konuştu.

12 Nisan 2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz