Çağdaş Demokrat Mimarlar’ı destekliyor

TMMOB Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişken, 15-16 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek 16.Olağan Genel Kurulu’nda aday olmayacağını bildirdi.

Çağdaş Demokrat Mimarlar’ı destekliyor

Girişken yeni dönemde aday olmadığını açıkladı

Girişken, kongrede Çağdaş Demokrat Mimarlar listesini kayıtsız, şartsız ve tam olarak desteklediğini de açıkladı.

TMMOB Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi’nde kongre heyecanı yaşanıyor. 2 dönemdir Şube Başkanlığı’nın başarılı bir şekilde yürüten Özgür Girişken’in yeniden aday olmayacağını açıkladığı kongre, 15-16 Şubat 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

GİRİŞKEN’DEN YAZILI AÇIKLAMA

Gerçekleştirilecek kongre öncesi bir mesaj yayımlayan Girişken, 2012 yılından bu yana Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi’nde çeşitli görevler üstlendiğini belirterek, şunları kaydetti: “2012'den bu yana yönetim kurulu üyesi, 2016'dan bu yana yönetim kurulu başkanı olarak şubemizin yönetiminde  görev aldım. Hep çok iyi yönetim kurulu üyeleriyle çalıştım, çok şey öğrendim ve sekiz yıl boyunca tüm enerjimle çalıştım. Dört dönemlik görevimin son iki döneminde meslek örgütümüz beni yönetim kurulu başkanı olarak görevlendirdi; bu görevi üstlenmiş olmaktan büyük onur duyuyorum.

ÇOK İYİ VE VASIFLI İSİMLERLE ÇALIŞTIM

Görev sürem boyunca deneyimlediğim en önemli şeylerden birisi, başkanın sıradan bir yönetim kurulu üyesi olduğu, yalnızca iki görevi dolayısıyla önem arz ettiğiydi. Birincisi: başkan, yönetim kurulunun öneri ve bakışı doğrultusunda yönetimin çalışma politikasını ve felsefesini belirler, tüm çalışmalar bu eksen doğrultusunda yürütülür. İkincisi: yönetim kurulu, bir konuda kararsız kaldığında veya tereddütte düştüğünde, başkan son kararı yönetim kurulunu ikna etmek şartıyla verir. Şüphesiz, başkanın yönetim politikalarını sağlıklı bir şekilde belirlemesi için farklı perspektifler geliştirebilecek, gerektiğinde kurulu ikaz edebilecek vasıf ve donanımda yönetim kurulu üyelerine ihtiyaç vardır. İşte benim şanslı olduğum kısım buydu! Çok iyi ve vasıflı üyelerden oluşan yönetim kurullarıyla çalıştım.”

GİRİŞKEN NEDEN ADAY OLMADI?

“Ve yine aynı sebeple, yolun başında aldığım kararı uygulamak istiyorum” diyen Girişken, aday olmama gerekçesini şu sözlerle açıkladı: “Konjonktür çok hızlı değişiyor ve değişen konjonktüre uyum sağlayabilecek politikaların sürekli yenilenmesine ihtiyaç var. TMMOB'a bağlı bir odada politika belirleyici olarak görev almak için bir dönemin kısa, iki dönemin ise yeterli olduğuna inanıyorum. Bu sebeple yeniden aday değilim ve bir sonraki yönetim kurulu için mevcut yönetimin önemli bir bölümünün süreklilik açısından devam etmesinden de son derece mutluyum. Çok zor bir dönemde yürüttüğümüz bu görev süresince Mimarlar Odası'nın 65 yıllık birikimini korumaya, güç odaklarına ve talancılara karşı toplumun ve kamunun yanında olmaya odaklandık. Üzerindeki maddi-manevi baskılara, alınan veya yok sayılan yetkilerine rağmen Mimarlar Odası ayakta kalmayı başardı.”

ÇAĞDAŞ DEMOKRAT MİMARLAR LİSTESİNİ DESTEKLİYOR

Başkan Girişken, yeni dönemde ise Çağdaş Demokrat Mimarlar listesini destekleyeceğini duyurdu: “Mevcut yönetim kurulumuzdan dört (Aslı Tezel, Ali Mert Özsoy, Yezdan Güldeş, Ceren Uğurluer), yedek yönetimimizden üç üyenin (Burcu Beyhan, Hüseyin Polat, Pervin Bilbay) katılımıyla ve yeni isimlerin ilavesiyle güçlenerek yoluna devam eden Çağdaş Demokrat Mimarlar listesini kayıtsız, şartsız ve tam olarak desteklediğimi açıklamak isterim.”

ÇOK ZOR BİR DÖNEMDİ

Özellikle yönetim kurulunda başkan olarak görev aldığı dönemin, ülkemizde ve dünyada yaşanan gelişmeler açısından çok zor bir dönem olduğunu ifade eden Girişken, şöyle devam etti: “Ardı ardına gelen seçimler, savaş tehdidi, terör saldırıları, darbe girişimi, referandum, siyasi belirsizlik, sayısız mevzuat değişikliği ve ekonomik kriz, tüm yurttaşlarımızı olduğu kadar meslek ortamımızı da bir kriz içerisine itti. İnşaat sektörünün ve emlak fiyatlarının çok büyük yükseliş yaşadığı Gaziantep de bu süreçte büyük zarar gördü. Yerel ölçekte ise belediyeler tarihlerinin en yoğun imar tadilatlarını 2017-2019 döneminde gerçekleştirdi. Çok büyük bölümü imar rantından gelir elde etme amacı taşıyan ve kentin geleceğine darbe vuran bu müdahalelerin büyük bölümüne dava açıldı. Şubemizin yerel idarelere açmış olduğu 105 civarında davanın yüzde 70'i 2016-2017-2018 yıllarında açılmıştır.

MİMAR İŞSİZLİĞİNİN SORUMLUSU SİYASAL İKTİDARDIR

Mimarlar Odası'nın yetkisizleştirildiği bu süreçte, herhangi bir tedbir alınmadan arttırılan mimarlık bölümü kontenjanları sonucunda, görülmemiş oranda bir mimar işsizliğiyle karşı karşıya kaldık. Bu bir krizdir ve mimar işsizliğinin sorumlusu siyasal iktidardır. Mimarlar Odası'nın üzerindeki baskının kaldırılması, özerkliğine müdahale edilmemesi, yetkilerinin geri verilmesi-hatta genişletilmesi, meslek ortamında etkinliğinin artırılması mimarlar için tek çıkış yoludur ve bu ancak mimarların Oda'yı sahiplenmesi ve güçlü bir meslek  dayanışması geliştirmesiyle mümkündür. Her dönemde olduğu gibi, bundan sonraki dönemde de Mimarlar Odası'nın bir numaralı önceliği bu olmalıdır. Son olarak, sekiz yıl boyunca birlikte çalıştığım ve çok şey öğrendiğim yönetim kurulu üyelerine, meslektaşlarıma, Mimarlar Odası şube ve temsilciliklerindeki tüm dostlara, basın mensuplarına ve Gaziantep kamuoyuna destek, işbirliği ve eleştirileri için teşekkürlerimi sunarım.”

TALİP ÖZTÜRK

15 Ocak 2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz