BÜTÜN HASTALIKLARINDAN OBEZİTE CERRAHİSİYLE KURTULDU

Medical Park Gaziantep Hastanesi, Genel Cerrahi Bölümü Prof. Dr. Yusuf Yağmur ‘Sleeve Gastrektomi’ (tüp mide) ameliyatında başarılı bir operasyon gerçekleştirdi.

BÜTÜN HASTALIKLARINDAN OBEZİTE CERRAHİSİYLE KURTULDU

55 yaşındaki Ümmühani Paksoy  Kahramanmaraş’tan fazla kilo şikayeti, diyabet hastası ve horlama (uyku apne sendromu) şikayetleriyle Medical Park Gaziantep Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Prof. Dr. Yusuf Yağmur tarafından gerçekleşen obezite cerrahisiyle sağlığına kavuştu. Ümmühani Paksoy, psikolojik ve fiziksel bozukluğundan rahatsız olduğunu sağlığını etkilediğini yürüme zorluğu çektiğini, diz ağrılarının olduğunu, horlama (uyku apne sendromu) ve diyabet hastası olduğundan bahsetti. İki ayda Yaklaşık 25 kilo verdiğini artık rahat uyuduğunu, nefes almanın kolaylaştığını ve diyabet ilaçlarını bıraktığını söyledi.  Ameliyat öncesi şekerinin çok yüksek olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yusuf Yağmur hastamızın şimdilerde diyabet ilacını bıraktığını belirtti. Daha sonra Ümmühani Paksoy sözlerine şöyle devam etti: Medical Park Gaziantep Hastanesi, Prof. Dr. Yusuf Yağmur’a sağlığıma tekrardan kavuşmanın sevincini yaşattığı için teşekkürlerini iletti.

Prof. Dr. Yusuf Yağmur Sleeve gastrektomi (tüp mide) ameliyatı hakkında bilinmeyenlerden bahsetti:

Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide) Ameliyatı Nedir?
Sleeve gastrektomi (tüp mide) ameliyatı obezite hastalarında midenin büyük kısmının çıkarılması ile zayıflamanın sağlandığı ameliyat yöntemidir

Operasyonda midenin en çok esneyip genişleyen ve iştahı yöneten kısmı çıkartılır. Bu ameliyat esas olarak mide hacmini azaltmak yoluyla alınan gıda miktarının düşürülmesini hedefler. Ayrıca midenin çıkarılan kısmından salgılanan Ghrelin adı verilen hormon nedeniyle de iştah kontrolü ve doyma hissi üzerinde çok etkili bir ameliyattır. Normal bağırsak yolu korunduğu için daha fizyolojik bir yöntem olup, besin emilim bozukluğuna bağlı komplikasyonlar oluşmamaktadır. Bu yöntem, son yıllarda tek başına etkili bir obezite ameliyatı olarak kabul edilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır.

Tüp Mide Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Laparoskopik (Kapalı) olarak yapılabilir, böylelikle yara iyileşmesi daha hızlı olmakta, ağrı daha az olmakta, hastanede kalış süresi kısalmaktadır.

Midenin kapasitesi küçültülür fakat fonksiyonları değiştirilmediğinden birçok besin gurubunun az olarak tüketilmesine olanak sağlar.

Mide duvarının yaklaşık % 75’ nin çıkarılması sonucu , açlık hissi veren Ghrelin hormon üretimi çoğunlukla elimine edilir ve bu nedenle açlık hissi azalır.

Crohn hastalığı gibi kronik barsak hastalığı olanlarda bağırsak bypassı yüksek risk taşımaktadır. Bu hastalarda Tüp mide ameliyatı rahatlıkla yapılabilir.

Yüksek kilolu hastalarda laproskopik olarak uygulanabilen bir ameliyat olduğundan daha az yara , daha az akciğer sorunu , daha az ağrı ve daha hızlı iyileşme sunar.

Orta ve ileri derecede obezlerde çok iyi sonuçları olan bir ameliyat tekniğidir.

Hipertansiyon, uyku apnesi ve diyabet gibi obeziteye bağlı yandaş hastalıklar ameliyat sonrası % 70-80 oranında düzelir.

Bu teknikte bağırsak kesme ve tekrar bağlantı gerekmez .

İnce bağırsağı bypass eden işlemlerde olduğu gibi mineral ve vitaminlerde hiçbir emilim bozukluğu oluşmaz, bu durum yaşlı hastalarda önemli olabilir.

Dumping sendromu oluşmaz ayrıca şeker ve şekerli yiyecekler daha iyi tolere edilebilir .

Gerektiğinde diğer obezite cerrahi ameliyatlarına dönüştürülebilir.

8 Nisan 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz