BU SON OLSUN!

Sağlıkçılar, Şiddet Yasası’nın çıkmasını istiyor...

BU SON OLSUN!

Gaziantep’te son günlerde sağlık çalışanlarına yönelik gerçekleştirilen saldırılar protesto edildi. İl Sağlık Müdürü Serdar Sarıfakı ile birlikte STK temsilcileri ve siyasiler önceki gün bir doktora saldırının gerçekleştiği 25 Aralık Devlet Hastanesi önünde bir açıklama yaptı. Sağlıkta şiddetin sonunun gelmediğine dikkat çeken hekimler, Sağlık’ta Şiddet Yasası’nın çıkmasını istedi. “Şiddetin sonu gelmiyor” diyerek, “Sağlıkta şiddet sona ersin” sloganları attı.

Gaziantep’te son 1 haftada iki ayrı devlet hastanesinde sağlık çalışanlarına yönelik gerçekleştirilen saldırılar, büyük tepki topladı. Geçtiğimiz hafta sonu Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde istediği ilacı yazmadığı gerekçesiyle bir doktor hasta tarafından saldırıya uğramıştı. Önceki gün de benze bir olay 25 Aralık Devlet Hastanesi’nde yaşandı. Bu kez de bir hasta veya hasta yakını olduğu tahmin edilen saldırgan göz doktoru Kutlay Kandemir’i kalçasından 3 bıçak darbesiyle yaraladı. Doktor tedavi altına alınırken, saldırgan kaçmayı başardı.

SALDIRININ GERÇEKLEŞTİĞİ HASTANE ÖNÜNDE TOPLANDILAR

Sağlık çalışanlarına yönelik gerçekleşen saldırılar, Gaziantep sağlık camiasını ayağa kaldırdı. MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan ve İl Sağlık Müdürü Serdar Sarıfakı ile birlikte, STK temsilcileri ve onlarca doktor ve sağlık personeli 25 Aralık Devlet Hastanesi önünde bir araya gelerek saldırıları kınadı.

Burada sağlık çalışanları adına açıklamalarda bulunan Dr. Cengiz Muhtar, saldırıyı protesto etmek için bir araya geldiklerini kaydetti. Dr. Ersin Arslan’ın bundan 7 yıl önce görevi başında uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybettiğini anımsatan Muhtar, şunları söyledi: “Şiddetin sona ermesi konusunda temenni edilen mesajlar var. Ben şiddetin sona ermesi konusunda karamsarım. Yaşanan bu olay ne ilk ne de son. Savaş zamanlarında bile dokunulmaz olan hekimler ve hastaneler, günümüzde hedef alınıp saldırılıyor ya da öldürülüyorlar.”

ŞİDDETİN SONU GELMİYOR

Muhtar, Sağlık’ta Şiddet Yasası’nın bir an önce çıkarılması gerektiğini vurgulayarak “Burada iş TBMM’de özellikle hekim arkadaşlarımıza düşüyor. Geçenlerde çok güzel bir yasa çıkarıldı, Futbolda Şiddeti Önleme Yasası adı verilen yasa için günlerce mesai harcadılar. Artık acilen Sağlıkta Şiddet Yasasının çıkarılması gerekiyor. Hazırlanacak bu yasaların emredici hükümlerle hazırlanması ve hiçbir açık hükümlerin bulunmaması gerekiyor. Şiddetin sonu gelmiyor, tekerrür etmeyeceğinin bir garantisi yok. Bu olayın son saldırı olarak kalmasını temenni ediyorum. Saldırganın yakalanarak, en ağır cezayı almasını istiyoruz” diye konuştu.

SALDIRIYA UĞRAMAMIŞ BİR TEK SAĞLIK ÇALIŞANI BULUNMUYOR

Gaziantep’in doktor milletvekillerinden Muhittin Taşdoğan ise şunları aktardı: “Yalnızca hekim arkadaşımıza değil, tüm sağlık çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Öyle bir atmosferde yaşıyoruz ki sözlü veya fiili saldırıya uğramamış bir tek sağlık çalışanı bulunmuyor. Gaziantep bu konuda daha acı,  Doktor Ersin Arslan’ı şehit verdik. İnşallah bu son olur. Herkese düşen görevler var. Eğitimden tutun da, yasal düzenlemeye kadar yapılması gerekenler var. Her şeyden önce insan olduğumuzu unutmamız gerekiyor. Cenab-ı Allah’ın şifa sıfatıyla şifa veren ellerin bu eller olduğunun unutulmaması gerekiyor. Bu ellere uzanan çirkin saldırıyı nefretle kınıyoruz. Sağlık alanında olduğu gibi her alanda şiddet etrafımızı kuşatmaya başladı. Tepkiler yerini bulur.”

Açıklamaların ardından “Sağlıkta şiddet sona ersin” sloganları atıldı.

7 Ağustos 2019 (Talip Öztürk)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz