Borsa yükselişte Euro kaybettirdi

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Finansal Yatırım Araçları Reel Getiri Oranları Temmuz ayı sonuçları değerlendirildi.

Borsa yükselişte  Euro kaybettirdi

 Finansal yatırım araçları aylık olarak değerlendirildiğinde en yüksek getirinin BIST 100 endeksinde gerçekleştiği bildirildi.

En yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 8,40, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 5,89 oranlarıyla BIST 100 endeksinde gerçekleşti.

Aylıkta borsadan sonra sırasıyla devlet iç borçlanma senetleri (DİBS) ve mevduat faizi yatırımcısına en fazla kazandırdı. Yüzde 4,45 oranı ile en çok Euro, sonra ise yüzde 3,79 oranında Dolar yatırımcısına kaybettirdi.

Üç aylık değerlendirmede yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan devlet iç borçlanma senetleri olurken Euro yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Altı aylık değerlendirmeye göre ise külçe altın yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı. Aynı dönemde yine Euro en çok kaybettirdi.

Yıllıkta şampiyon yine altın

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü, açıklamada yıllık değerlendirmede de bulundu. Yıllık en yüksek reel getirinin külçe altında gerçekleştiği belirtildi. Diğer taraftan borsa, yıllıkta yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

8 Ağustos 2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz