"Bir Motif Bir İnsan" Projesi

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimlik Serbestlik Müdürlüğünce yürütülen, mahkumların meslek sahibi olması ve topluma kazandırılmasına yönelik çeşitli kurslar ile aktivitelerin yer aldığı proje sona erdi.

"Bir Motif Bir İnsan" Projesi

Cumhuriyet Başsavcılığı, mahkumların topluma kazandırılmasına yönelik "Bir Motif Bir İnsan" projesinin kapanışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.
Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nce 70 mahkuma yönelik 12 ay süren kilim dokumacılığı ile sedef kakmacılığı kursuyla çeşitli aktivitelerin yer aldığı "Bir Motif Bir İnsan" projesinin sonuna gelindi.
Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Mavera Turkuaz Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen projenin kapanış programında yaptığı konuşmada, Türk hukuk sistemine denetimli serbestlik hükümlerinin 2005 yılında kazandırıldığını hatırlattı.
Bu sistemin başlarında tereddütler yaşadıklarını belirten Yılmaz, "Ancak aradan geçen 13 yılda gördük ki gerçekten çok güzel işler yapıyoruz. Bizler insanların salt cezalandırmayla toplum için faydalı olabileceğine artık inanmıyoruz. Elbette yargılama, cezalandırma bir yöntem, bir sistemdir ancak bizler için önemli olan topluma yeniden kazandırılması, toplum için faydalı olmalarıdır. Özellikle de aileleriyle yeniden arkadaşlarımızın toplum içinde var olmalarıdır. Bu süreçte bugüne kadar gerçekten Türkiye çapında çok güzel çalışmalar yapıldı. Bir çok ilde uygulanan bu güzel model Gaziantep'te de uygulandı ve başarıyla sonuçlandı." diye konuştu.
Konuşmaların ardından projede görev alanlara plaket verildi.
Katılımcılar, mahkumların sedef işlemeciliği ve kilim dokuma kurslarında yaptıkları ürünlerin yer aldığı sergiyi gezdi.
Programa, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Mustafa Yalçın ile davetliler ve projeye katılan mahkumlar katıldı.

7 Kasım 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz