BİR ACAYİP VAKIF!

Usulsüz Mercedes hibe eder, eğitime para yok der...

BİR ACAYİP VAKIF!

Gaziantep Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Bölümü öğrencileri, eski işletim sistemine sahip 18 yıllık bilgisayarlarla eğitim görüyor. Öğrencilerin bilgisayarların yenilensin talebi ise Rektör Ali Gür tarafından “paramız yok” diye geri çevrildi.  Öte yandan amacı; üniversite öğrencilerine burs vermek ve üniversitenin gelişimine katkı sağlamak olan Gaziantep Üniversitesi Vakfı, eğitime destek vermek yerine Rektör Ali Gür’e bugün piyasa değeri 1 milyon lirayı aşan lüks Mercedes otomobil hibe ediyor.  Vakfa ait mal ve ürünlerin hibe edilmesine Vakıf kanun ve yönetmenlikleri yasak getiriyor. Usulsüz işlem yapan yetkililer hakkında 3 aydan 1 yıla kadar hapis öngörüyor. Rektöre lüks makam aracı hibe eden vakfın başkanlığını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla GAÜN Rektör Yardımcılığı görevinden aldırılan Prof. Dr. Savaş Gürsoy olması dikkat çekiyor.

Gaziantep Üniversitesi Vakfı, eğitime destek vermek yerine usulsüz olmasına rağmen Rektör Ali Gür’e bugün piyasa değeri 1 milyon liraya aşkın lüks Mercedes makam arabası 2 yıllığına hibe ediyor. Üstüne üstlük üniversiteye hibe edilen aracın; motorlu taşıt vergisi, zorunlu trafik sigortası ve kasko sigorta masraflarını Vakıf üstleniyor.

EĞİTİME YOK LÜKSE VAR

Haber Gazetesi geçtiğimiz ay, Gaziantep Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Bölümü öğrencilerinin eski işletim sistemine sahip 18 yıllık bilgisayarlarla eğitim gördüklerini ortaya koydu.

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür, öğrenci sohbetlerinde öğrencilerden bu yönden talepler geldi. Bilgisayar Programcılığı Bölümü öğrencileri, “bilgisayarlarımız çok eski. Bunlarla eğitim almamız çok zor. Yenilenmesini istiyoruz” talebiyle Rektör’ün karşısına çıktı.

Rektör Ali Gür, öğrencilerden gelen bu talebi “ paramız yok” diyerek geri çevirdi. Bunun üzerine öğrenciler, kendinize lüks makam aracı alacağınıza bilgisayarlarımızı yenileseydiniz diye tepkilerini dile getirdiler.

ÖĞRENCİ BURSLARI NE OLDU?

Gaziantep Üniversitesi Vakfı’nın kuruluş amacı, öğrencilere burs vermek ve üniversitenin gelişimin sağlamak.

Vakıf, her sene Gaziantep Üniversitesi’ni birinci tercih olarak seçen öğrencilere eğitimleri boyunca aylık burs veriyordu.

Rektör Ali Gür, iki yıl önce burs almayı hak kazanan öğrencilere törenle ilk burslarını vermişti. Bu yıl öğrencilere burs verilip verilmediği bilinmiyor.

REKTÖRE MERCEDES, PERSONELE KİRALIK ARAÇ

Gaziantep Üniversitesi Vakfı, Rektör Ali Gür’e piyasa değeri 1 milyon lirayı aşan lüks Mercedes marka makam otomobiliyle gündeme gelmişti.

Rektöre 2 yıllığına usulsüz lüks makam aracı hibe eden Vakfın kendi personelinin ulaşımı için araç kiraladığı öğrenildi. 

VAKIF BAŞKANI ŞOK BİR İSİM

Gaziantep Üniversitesi Vakfı’nın Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür’e lüks Mercedes marka makam aracı hibe eden belgenin altında iki imza dikkatlerden kaçmadı.

Gaziantep Üniversitesi adına Rektör Ali Gür, hibe sözleşmesini imza atarken, Gaziantep Üniversitesi Vakfı adına ise Vakıf Başkanı Prof. Dr. Savaş Gürsoy imza attı.

Bilindiği gibi; Gaziantep Üniversitesi Başkanı Savaş Gürsoy, Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevini yürütürken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla görevden alınmıştı.

VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ USULSÜZ HİBE İÇİN NE YAPTI?

5072 Sayılı Dernek ve Vakıfların Kamu Kurum ve Kuruluşları İle İlişkilerine Dair Kanunu’nun 2. Maddesinin “C” bendine göre; Kamu hizmetlerinde kullanılan araç, gereç, evrak, form ve benzeri malzemenin, bu Kanun kapsamındaki dernek ve vakıflardan temin edilmesi istenemez.

Madde 3-‘de ise 2.nci maddede belirtilen ilkelere aykırı hareket eden kamu görevlileri ile dernek ve vakıf yöneticileri, eylemleri başka bir suç oluşturmadığı takdirde, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Ayrıca dernek ve vakıf yöneticileri hakkında görevden alma işlemi uygulanır.

Hizmetin verilebilmesi için dernek veya vakfa bağış yapılması ya da kullanılacak malzemenin dernek veya vakıftan temin edilmesinin zorunlu kılınması nedeniyle, kamu hizmeti engellenmiş veya geciktirilmiş ise ceza yarı nispetinde artırılarak tatbik edilir” deniliyor.

Kuruluş amacı Gaziantep Üniversitesi’nde okuyan öğrencilere burs vermek ve üniversitenin gelişimi sağlamak olmasına rağmen Gaziantep Üniversitesi Vakfı’nın Rektör Ali Gür’e lüks makam aracı hibe etmesinin usulsüz olduğu öne sürüldü.

Bu usulsüz hibe için Vakıflar Genel Müdürlüğü ve dolayısıyla Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü herhangi bir işlem yaptı mı? Sorumlular hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu mu?

29 Ekim 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz