REKOR İHALE

Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Asım Güzelbey döneminde 9 bin 900 gibi komik bir fiyata kiraya verilen tarihi turizm mekânlarından Bayazhan’ın yeni işletmecileri yapılan ihale ile belli oldu.

REKOR İHALE

 Açık artırma usulüyle gerçekleşen ve 3 firmanın katıldığı ihaleyi aylık 150 bin TL kira bedeli ile Köprü Eğitim kazandı. Mevcut işletmeci Bayaz Turizm A.Ş. 123 bin TL’de ihaleden çekildi.

Gaziantep’in tarihi turizm mekânları arasında önemli bir yere sahip olan Bayazhan’ın yeni işletmecileri ihale sonucu belli oldu. Bir tütün tüccarı olan Bayaz Ahmet Efendi tarafından 1909 yılında yaptırılan Bayazhan İşletmesi için ihale yapıldı.

3 FİRMA KATILDI

Mülkiyeti Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nde olan Bayazhan İşletmesi için gerçekleşen ihale açık artırma usulüyle yapıldı. İhaleye 3 firma katıldı. Bunlar; Mevcut işletmeci Bayaz Turizm A.Ş., Kalender Plaza ve Köprü Eğitim.

İHALEYİ KÖPRÜ EĞİTİM KAZANDI

Mevcut işletmeciler Bayaz Turizm A.Ş. ihaleden 123 bin liradan çekildi. Geriye kalan iki firma arasında ihale bir süre daha devam etti. Kalender Plaza da 143 bin TL’den ihaleden çekilince, ihale aylık 150 lira kira bedeli ile Köprü Eğitim de kaldı. Köprü Eğitim, 10 yıllığına Bayazhan’ı işletecek.

ASIM GÜZELBEY DÖNEMİNDE KİRASI 10 BİN BİLE DEĞİLDİ

Öte yandan Bayazhan’ın aylık kirası bir önceki döneme göre neredeyse 15 kat oranında arttı. Büyükşehir Belediyesi eşli Başkanı Asım Güzelbey döneminde Bayazhan aylık 9 bin 900 liraya kiraya verilmişti. İşletmenin kirası dün gerçekleşen ihale ile aylık 150 bin lira oldu. Yeni kira bedelinin öncekine oranla 15 kat artması dikkat çekti.

BAYAZ AHMED TARAFINDAN YAPILDI

Bayazhan, bir tütün tüccarı olan, Bayaz Ahmed Ağa tarafından ortağı ile birlikte, Halepli mimar ve taş ustalarına yaptırılmıştır. Yapımı 1904’te başlayıp 1909 yılında bitmiştir. İnşaat işleri ile bizzat Bayaz Ahmet Ağa ilgilenmiştir. İhracat ile ilgili olarak Mısır’a geliş gidişlerinde konakladığı Halep’teki, o yıllarda çok meşhur olan bir Han esin kaynağı olmuştur Bayazhan’a. Birinci Dünya Savaşı sonrası İngilizler, Antep’i işgal ettiklerinde Bayazhan’ı, karargâh olarak kullanmışlardır. Hanın bir bölümü ise Antep savunması yıllarında hapishane olarak kullanılmıştır.

2009’DA KENT MÜZESİNE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Gaziantep’te ilk sinema filmi Bayazhan’ın büyük salonunda gösterilmiştir. Bayaz Ahmed Ağa ‘nın 1919 yılında vefatından sonra Han’ın yarısı ailesine verilmiş, diğer yarısı ise uzun yıllar Tekel Baş Müdürlüğü tarafından kullanılmıştır. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey’in girişimleriyle 05.05.2005 tarihinde Belediye bünyesine geçirilmiş restorasyon çalışmalarına başlanmıştır. 2009 yılında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanan ve üst katı Gaziantep Kent Müzesi haline dönüştürülen Bayazhan’ın alt katı ise yaklaşık 6 ay süren bir çalışma sonucunda bir turizm merkezine dönüştürülmüştür.

BAYAZHAN’DA NELER VAR?

Bayazhan, 280 kişilik Restaurant, 140 kişilik Pub, 120 kişilik Meyhane, 900 metrekarelik ortak kullanım alanı bulunan Avlu, 15 kişilik Asma Toplantı ve 50 kişilik Begonvil Toplantı Salonu, Baklava Salonu, Çocuk Oyun Evi, 300 araç kapasitesine sahip otopark ve yöresel ürünlerin satıldığı satış birimleri bulunan bir tesis haline dönüştürülerek 2009 yılı Ağustos ayında kapılarını misafirlerine açmıştır.

21 Ağustos 2019 (Talip Öztürk)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz