Avrupa’ya mülteci dersi

Fatma Şahin, Türkiye’yi temsilen Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Komisyonu üyesi olarak Fransa’nın Strazburg kentinde düzenlenen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Genel Kurul toplantısına katıldı.

Avrupa’ya mülteci dersi

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı olan Fatma Şahin, Türkiye’yi temsilen Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Komisyonu üyesi olarak Fransa’nın Strazburg kentinde düzenlenen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Genel Kurul toplantısına katıldı. Şahin, toplantıda "Mülteci Sorunu ile Karşı Karşıya Gelen Sınır Bölgelerindeki Belediyeler" konulu sunumunu gerçekleştirdi. Başkan Şahin’in, Türkiye'nin tüm üye ülkelere ders olabilecek ‘Göç Politikası’ hususunda Aylan bebeklerin ölmemesi için imkânsızı başararak yaptığı fedakarlıklar hakkındaki konuşması tam not aldı.

Mültecilerin gelmesiyle birlikte şehrin bir anda yüzde 20 büyüdüğünü ve 2023’te ulaşılması gereken nüfusa bir anda ulaştıklarını söyleyen Şahin, “Bu iki bacaklı yönetilmesi gereken çok önemli bir planlama yapma ihtiyacınızı doğuruyor. 500 bin mülteci şehrinize geldiği zaman bu daha fazla konut, su, yol, temel belediyecilik hizmetleri arasında bakıldığı zaman alt yapı, üst yapı gibi temel ihtiyaçları gidermeniz gerekiyor. Ayrıca iki bacaklı sorunu iyi bir şekilde yönetmez iseniz çok daha büyük sorunları yani radikalizm, terörizm, ırkçılığın yükselmesi gibi çok büyük sosyal sorunları doğuracağını biliyorsunuz. Bunun üzerine bakanlık tecrübelerimizle biz iki bacaklı sorunu çözmeye çalıştık. Birincisi gelen mültecilerin temel ihtiyaçları şehirde temel ihtiyaçları gidermeye çalışırken ikincisi ise onların bu şehirde yaşaması için rehberlik, danışmanlık gibi sistem kurmak kendi belediye bünyemizin kurumsal kapasitesine uygun hale dönüştürmektir. Kendi vatandaşlarımızı onlarla birlikte yaşamak için gerekli bilgilerin verilmesini sağlıyoruz. Bu meselenin bir zorunluluk olduğunu yani bir keyfiyet olmadığını insanlar bombaların altından kaçarak buraya geldiğini ve bundan dolayı sevgi dili ile bakmamız empatiyi geliştirmemiz kendimizi onların yerine koymamız gerektiğini ve nasıl olsa bu mesele çözüldüğünde bu insanların geri döneceklerini biraz sabrettiğimiz zaman bu işin çözüleceğini bu süreçte devletimizin şehir üzerindeki yükünden dolayı çok daha büyük devlet yatırımları yaptığını iki taraflı sorunu çözmeye ve en az zarar ile şehri buradan çıkarmaya çalıştık” dedi.
70 BİN ÇOCUK EĞİTİM HAYATINA KAZANDIRILDI
Yaptıkları en iyi projelerden bir tanesinin eğitim projesi olduğunu söyleyen Şahin, “Önce şehrimizde 18 yaş altı çocuk var ise onları çıkardık. Bu çocukların eğitime devam etmeleri ile ilgili hukuki düzenlemeleri ve yönetmelikleri değiştirdik ve çocuklarımızın birlikte okuma modeli dediğimiz birlikte okuyacakları modeli geliştirdik. 2014’ten bu yana yalnızca mülteci çocukların yalnızca 3 bin kişi eğitim hayatındaydı. 2018’de ise 70 bin çocuğumuz eğitim hayatına kazandırıldı. Daha da önemlisi bu yıl eğitim hayatına başlayacak olan çocukların yüzde 95’i eğitim hayatına başlamış oldu. Aslında eğitim projemiz tam bir Nobel ödüllük bir proje. Bir nesli kaybetmeden onların sistemine dahil edeceğimiz bir proje oldu. Bunun dışında kadınlar çok önemli. Özellikle onlara destek projelerini güçlendirirken kendi halkımız, kendi belediyemiz için yaptığımız projelere onları dahil ettik. Mesela ‘Gelin etmeyin okula gönderin eğitim hayatlarını devam ettirebilsin’ diye kendi kız çocuklarımıza yaptığımız projeleri şehrimizdeki mültecileri de dahil ettik. Kadınlarımıza istihdam odaklı meslek kursları düzenliyoruz. Kadınlarımızın yaşam kalitelerini ve mesleki yeterliliklerini güçlendirmeye çalışıyoruz buna mülteci kadınlarımızı da dahil ettik. GASMEK kurslarımızda ücretsiz. Hem dil öğrenebiliyorlar hem istedikleri mesleğe sahip olabiliyorlar. Kültür ve sanat taleplerini karşılayacak bir çok çalışmaya Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak ücretsiz kurs veriyoruz. Bu kurslarımızı tamamlayanlara sertifika programı ile istihdam oluşturma noktasında önemli çalışmalar yapıyoruz. Analizleri baktığınız zaman bir çok yaşama dokunduğumuzu ve hayata tutunmalarını sağladığımızı görüyoruz” dedi.

8 Kasım 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz