AMBARGO DOPİNGİ

ABD'nin İran’a uyguladığı yaptırım listesinde Şam fıstığının yer alması Gaziantep’te fıstık üreticilerini heyecanlandırdı.

AMBARGO DOPİNGİ

Antepfıstığı’nda ihracat rekoru bekleniyor

Türkiye ve ABD arasındaki sorunun diyalog yoluyla ilerlemesi halinde ABD’in fıstıkta Gaziantep’e yönelebilir. Var yılında yüksek rekolte beklenen Antepfıtığı’nda bu yıl ambargodan dolayı ihracat rekoru kırması bekleniyor.

ABD İle İran arasında yaşanan gerilimin ardından ABD’nin İran’a karşı yaptırım uygulaması Gaziantep’e yaradı. ABD’nin İran’dan ithal ettiği Şam fıstığını da yaptırım listesine alması Gaziantepli fıstık üreticilerinde heyecana sebep oldu. ABD'nin ithalatına yasak koyduğu İran fıstığı, İran ekonomisinin vazgeçilmez gelir kaynaklarından biri. Petrol ve halı sektöründen sonra fıstık İran için üçüncü döviz kaynağını oluşturuyor. İran ürettiği fıstığın yüzde 70'ini ihraç ederek yılda yaklaşık 2 milyar dolar kazanç sağlıyor. İran'ın ABD'ye fıstık ihracatı resmi verilere göre ciddi bir gelir kaynağı oluşturmuyor gibi görünse de özellikle Körfez ülkeleri üzerinden ambalajlanarak ABD'ye ciddi bir İran fıstığı ihracatı söz konusu.

ANTEPFISTIĞI ABD’YE GİDEBİLİR

ABD’nin uyguladığı yaptırımdan sonra Gaziantep’te yetişen Antepfıstığı değer kazandı. Türkiye ve ABD arasında yaşanan sorunların giderilmesi halinde Antepfıstığı ABD’ye ihraç edilebilir. ABD’nin İran’a yaptırım kararı Gaziantepli üreticilerde heyecan yaratırken, iki ülke arasında yaşanan diyalogların artması halinde fıstık ABD’ye ihraç edilecek.

ÜRETİCİ HEYECANLANDI

Gaziantep’te Antepfıstığı’ndan geçimini sağlayan vatandaşlar, İran’a yönelik ekonomik yaptırımları kapsamında İran'ın el yapımı halı ve Şam fıstığı (Antep fıstığı) gibi gıda ürünlerinin ABD’ye ihracını da ambargoya tabi hale getirmesinin kentte heyecan yarattığını söyledi. Dünya fıstık üretiminde ilk üç sırayı ABD, Türkiye ve İran’ın oluşturduğuna dikkat çeken üreticiler, “ABD'nin İran'a karşı uyguladığı ambargo ile İran fıstığı piyasadan çekilecek ve alternatif olarak Antepfıstığına talep artacaktır ve hak ettiği fiyatları bulacaktır inancındayım. Ancak aradaki mevcut komisyoncular ile yine işimiz zor. Fırsatı değerlendirmek lazım. Amerika pazarından ciddi yükseliş olacaktır” dedi.

ANTEPFISTIĞININ BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU GAZİANTEP’TE YETİŞİYOR

Öte yandan Gaziantep Ticaret Odası tarafından hazırlanan antepfıstığı rekolte tahmin raporuna göre, 6 ilin genelinde hava şartları, erkek ağaç sayısı yetersizliği, hastalık ve çeşitli zararlılardan dolayı bu sene ortalama 21 bin 483 ton ürün kaybı yaşanmasını bekleniyor. Tahmini rekolte rakamlarına göre bu sezon antepfıstığında toplam üretime en fazla katkıyı Gaziantep sağlayacak. Gaziantep ülke toplam üretimine 84 bin 230 ton ile katkı sunarken, bu rakamların Şanlıurfa'da 79 bin 92 ton, Adıyaman'da 15 bin 230 ton, Siirt'te 10 bin 83 ton, Kahramanmaraş'ta 2 bin 631 ton ve Kilis'te bin 923 ton olarak oluşması tahmin ediliyor.

8 Ağustos 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz