Altın yine yükselişte

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Finansal Yatırım Araçları Reel Getiri Oranları Ağustos ayı sonuçları değerlendirildi.

Altın yine yükselişte

 Finansal yatırım araçları aylık olarak değerlendirildiğinde en yüksek getirinin külçe altında gerçekleştiği bildirildi.

En yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 6,06, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 4,53 oranlarıyla külçe altında gerçekleşti. Aylıkta külçe altından sonra sırasıyla devlet iç borçlanma senetleri (DİBS) ve mevduat faizi yatırımcısına en fazla kazandırdı. Yüzde 3,84 oranı ile en çok borsa, sonra ise yüzde 2,09 oranında Euro ve yüzde 1,21 oranında Dolar yatırımcısına kaybettirdi. Üç aylık değerlendirmede yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yine devlet iç borçlanma senetleri olurken Euro yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu. Altı aylık değerlendirmeye göre ise külçe altın yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı. Aynı dönemde borsa en çok kaybettirdi.

Yıllıkta şampiyon devlet iç borçlanma senetleri

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü, açıklamada yıllık değerlendirmede de bulundu. Yıllık en yüksek reel getirinin devlet iç borçlanma senetlerinde (DİBS) gerçekleştiği belirtildi. Diğer taraftan Euro, yıllıkta yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

9 Eylül 2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz