Alışverişler artık internetten

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması 2018 yılı sonuçları değerlendirildi.

Alışverişler artık internetten

Yapılan açıklamada her üç kişiden birinin internet üzerinden alışveriş yaptığı bildirildi.

İnternet üzerinden kişisel kullanım amacıyla mal veya hizmet siparişi veren ya da satın alan 16-74 yaş grubundaki bireylerin oranı, 2017 yılı Nisan ayı ile 2018 yılı Mart aylarını kapsayan on iki aylık dönemde yüzde 29,3 oldu. Önceki yılın aynı döneminde (2016 Nisan- 2017 Mart), bu oran yüzde 24,9 olarak gözlendi.

İNTERNETTEN ALIŞVERİŞİ ERKEKLER DAHA ÇOK SEVDİ

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada cinsiyete göre incelendiğinde kadınlara göre erkeklerin internet üzerinden alışveriş yapmayı daha büyük oranda tercih ettiği ifade edildi. Cinsiyete göre internet üzerinden alışveriş yapma oranı erkeklerde yüzde 33,6 olarak gerçekleşirken kadınlarda yüzde 25 oldu. Bu oranlar bir önceki yılın aynı döneminde sırası ile yüzde 29 ve yüzde 20,9 oldu.

İNTERNETTEN EN FAZLA GİYİM ALDIK

İnternet üzerinden alışveriş yapan bireylerin %65,2'si giyim ve spor malzemesi satın aldı. Bunu yüzde 31,9 ile seyahat bileti, araç kiralama vb. yüzde 26,8 ile ev eşyası (mobilya, oyuncak, beyaz eşya, vb; tüketici elektroniği hariç), yüzde 22,1 ile gıda maddeleri veya günlük gereksinimler ve yüzde 20,6 ile kitap, dergi, gazete (e-kitap dahil) takip etti.

Giyim ve spor malzemeleri hem erkekler hem de kadınlar tarafından sırasıyla yüzde 55,9 ve yüzde 77,3 ile internet üzerinden en çok satın alınan ürün grubu oldu. Cinsiyete göre en az satın alınan ürün grubu ise erkeklerde %4,6 ile ilaç olurken, kadınlarda yüzde 2,8 ile oyun yazılımı, diğer bilgisayar yazılımı ve yazılım güncellemeleri oldu.

8 Ağustos 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz