Babacan’ın partisinde Gaziantep’ten 1 kişi

Ali Babacan liderliğinde kurulan Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) yarın kamuoyuna tanıtılacak. 90 kişilik kurucular kurulunun bulunduğu partide Gaziantep’in yakından takip ettiği iki isim bulunuyor.

Babacan’ın partisinde  Gaziantep’ten 1 kişi

Bunlardan biri aslen Diyarbakırlı olan 27. Dönem Saadet Partisi Milletvekili adayı Ahmet Faruk Ünsal diğeri de Şehitkamil Belediyesi eski Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Akalın’ın oğlu İbrahim Alper Akalın.

Uzun süredir parti kurma hazırlıklarını sürdüren Ali Babacan, dün partisinin kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı'na verdi. 90 kişilik kurucular kurulu listesinde 27 kadın, 16 genç isim yer alırken, kurucular kurulunda yer alan tek milletvekili bir süre önce AK Parti'den istifa eden İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu oldu.

Partinin Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) adıyla kurulduğu iddiası kulislere yansırken, Babacan, kuruluş listesi bakanlığa sunulan partisinin ismini tanıtım toplantısının yapılacağı çarşamba günü açıklanacağını ifade etti.

AK PARTİLİ'Lİ BAKAN VE MİLLETVEKİLLERİ LİSTEDE

Yeni partinin 90 kişilik Kurucular listesinde, Genel Başkan olması beklenen Ali Babacan, ilk sırada yer alırken, diğer isimlerle ilgili "alfabetik" sıralamaya gidildi. AK Parti hükümetlerinde bakanlık görevi yapan Ali Babacan'ın yanı sıra, eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin, eski Sanayi Bakanı Nihat Ergün, eski Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, parti kurucuları arasında yer aldı.

GAZİANTEP’TEN KİMLER BABACAN’LA?

Parti kurma aşamasında Gaziantep’ten kimlerin yer alacağı büyük merak konusu olmuştu. Dün ortaya çıkan kurucular kurulu listesi ile bu merak giderildi. Babacan’ın partisinde Gaziantepli bir isim bulunuyor. Bunun yanı sıra aslen Diyarbakırlı olan ve Gaziantep’in yakından tanıdığı bir başka isim de kurucular kurulu listesinde yer aldı.

İŞTE O İSİMLER

Babacan’ın yarın kamuoyuna tanıtacağı partisinde 90 kişilik kurucular kurulu arasında Şehitkamil Belediyesi eski Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Akalın’ın oğlu İbrahim Alper Akalın da bulunuyor. Akalın listede Gaziantepli tek isim olurken, Gaziantep’in yakından tanıdığı bir başka isim de listede yer alıyor.

İbrahim Alper Akalın

SAADET PARTİLİ ÜNSAL DA LİSTEDE

24 Haziran Seçimlerinde Saadet Partisi Gaziantep Milletvekili adayı olan Ahmet Faruk Ünsal’ın da adı kurucular kurulu listesinde geçiyor. Ünsal, son olarak 31 Mart seçimlerinde Adıyaman Belediye başkan Adayı olmuştu.

GAZİANTEP’TEN KİMLER KATILACAK

Öte yandan partinin logosu, tüzüğü ve kurucular kurulu Ali Babacan liderliğinde kamuoyuna tanıtılacak. Ankara’da Çarşamba günü Bilkent Otel'de lansman gerçekleştirilecek. Toplantıya Gaziantep’ten de aralarında AK Partili isimlerin bulunduğu çok sayıda kişinin davet edildiği öğrenildi.

 

9 Mart 2020 (Talip Öztürk)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz