ALEM BAŞKAN GÖRSÜN

GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, GTO Meclis Başkanı Hilmi Teymur ve yönetim kurulu üyeleri ile basın mensuplarının karşısına çıkarak projelerinden bahsetti.

ALEM BAŞKAN GÖRSÜN

 Birbirinden önemli projelerin müjdesini veren Başkanı Yıldırım, sektörel projelerden girişimcilere, ihracattan Antepfıstığı’na yönelik yürütülen ve başlatacakları 8 ayrı projeyi anlattı. Yıldırım, “Teslim aldığımız bayrağı daha ileriye taşımak için, şehrimizin geleceğine yön verebilmek için GTO’nun uzman kadrosu ile birlikte yeni projeleri başlattık” dedi.

Gaziantep Ticaret Odası(GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, Meclis Başkanı Hilmi Teymur ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi. GTO binasında düzenlenen toplantıda Başkan Yıldırım, yönetime 4 ay önce geldiklerini anımsatarak yeni projelerinde bahsetti. Basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Yıldırım, GTO’nun 120 yıllık gelenek ve göreneklerine göre hareket edeceklerini söyledi.

YENİ PROJELERİ BAŞLATTIK

“Yönetim olarak kurum hafızasına ve kültürüne sahip çıkma ilkemizden hareketle öncelikle bizden önceki yönetimlerin başlattığı projelere sahip çıktık” diyen Başkan Yıldırım, “Teslim aldığımız bayrağı daha ileriye taşımak için, şehrimizin geleceğine yön verebilmek için, Gaziantep’in bugünkü başarısının mimarları üyelerimiz başta olmak üzere Gaziantep ve bölge iş dünyasının hizmetine sunmak üzere de GTO’nun uzman kadrosu ile birlikte yeni projeleri başlattık. Gaziantep Ticaret Odası üyeleri ile personeli ile büyük bir ailedir. Ve bu ailenin her ferdinin de bu şehre karşı sorumlulukları vardır. Biz bu sorumluluklarımızın bilinci ile hareket ediyoruz” diye konuştu.

İHRACAT KOÇU PROJESİ YENİDEN BAŞLIYOR

Daha önce yapılan ‘İhracat Koçluğu Projesi’ni yeniden hayata geçireceklerini ifade eden GTO Başkanı Yıldırım, “2014 ve 2017 yılında da gerçekleştirilen ve katılımcı firmalardan olumlu dönüşler aldığımız İhracat Koçluğu projesini yeniden başlattık. İhracat yapmak isteyen veya ihracat hacmini arttırmak isteyen GTO üyelerinin ‘İhracat Koçu’ oluyoruz. Başvuru yapan üyelerimize 2 gün sürecek uygulamalı bir eğitim verilecek.   Eğitime katılanlar arasından belirlenen 10 firmaya da 5 ay GTO uzmanları ve dış ticaret danışmanları aracılığıyla; hedef pazar belirleme, müşteri bulma ve satış konularında aktif bir danışmanlık hizmeti verilecek. Bire bir alınacak danışmanlık hizmetinin maliyetinin yüzde 60’ı ddamız, yüzde 40’ı ise projeye katılan firmalar tarafından karşılanacak. Hedefimiz bu hizmeti sürekli ve kurumsal bir biçimde üyelerimize sunmak” diye konuştu. Yıldırım ayrıca bunun için de oda GTO bünyesinde Ticari İstihbarat ve Dış Ticaret Danışma Merkezi’ kurmaya hazırlandıklarını ifade etti.

ANTEPFISTIĞI DIŞ PAZARLARA AÇILIYOR

Başkan Yıldırım, yeşil altın olarak bilinen Antepfıstığı için de yeni bir projeye başlayacaklarını duyurdu. Yıldırım ‘Antep Fıstığı Ve Kuruyemiş Sektörü Dış Pazarlara Açılıyor Projesi’ ile sektörde faaliyet gösteren firmaların dış pazarlara açılmalarında destek olacaklarını söyledi: “Son dönemde sıklıkla fiyatı ile gündeme gelen alamet-i farikamız, yeşil altınımız Antep fıstığımız için bir projeye başlıyoruz. Özellikle sektörün dışa açılmasına odaklandık bu projede. Ticaret Bakanlığımızın destekleri ile Antep Fıstığı ve Kuruyemiş Sektöründe faaliyet gösteren firmalarımızın dış pazarlara açılımına destek olmaya çalışacağız. Bunun için proje kapsamında eğitim, danışmanlık,  hedef pazarlara yönelik yurt dışı heyet programları ve alım heyeti organizasyonları düzenleyeceğiz.”

DOLAYLI İHRACATTAN DOĞRUDAN İHRACATA

Ticaret Bakanlığı’nın destekleriyle “Hazır Giyim Sektörü Alım Heyeti Organizasyonu” başlatacaklarını duyuran Yıldırım, projenin sektörde faaliyet gösteren firmalara destek niteliği taşıdığını kaydetti: “Gaziantep bu sektörlerde ciddi bir üretim payına sahip. Ancak ihracatı İstanbul’daki firmalar aracılığıyla dolaylı olarak yapıyor. İşte asıl amacımız bu dolaylı ihracatı azaltmak ve firmalarımızı direkt ihracatçılara dönüştürmek. Nisan ayında Polonya, Ukrayna ve Rusya’dan triko alım yapan firmaları Gaziantep’e getirerek, firmalarımızla görüşmelerde bulanacakları bir organizasyon düzenleyeceğiz.”

FİRMALAR YURTDIŞI PAZARINA KOLAY ULAŞACAK

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, bir başka projelerinin ise ‘Sektörel Fuar Ziyaretleri’ olduğunu söyledi. “Oda olarak üyelerimizin sektörleri ile ilgili gelişmeleri küresel düzeyde takip edebilmeleri için gerçekleştirdiği temel faaliyetlerden biri de yurtdışı fuar ve inceleme gezileridir” diyen Yıldırım, şunları kaydetti: “Biz de bu geleneksel faaliyete sahip çıktık, hatta bu hizmetten daha fazla sektörün faydalanması için gayret ediyoruz. KOSGEB desteğiyle düzenlediğimiz organizasyonlar ile firmalarımızın yurtdışı pazarlara ulaşımını kolaylaştırmaya çalışıyoruz. 2019 yılının Nisan ayına kadar 10 farklı program düzenleyeceğiz.”

‘DİJİTAL DÖNÜŞÜM MERKEZİ’ KURULACAK

Endüstri 4.0’ın temelinde dijital dönüşüm olduğunu dile getiren Yıldırım, Gaziantep’e ‘Dijital Dönüşüm Merkezi’ kuracaklarını söyledi: “Gaziantep'te mevcut hizmet ve üretim süreçlerini geleneksel üretim modellerinden kurtarıp teknoloji ve inovasyon ile buluşturmazsak, döviz kurlarının dalgalanmaları karşısında alacağımız pozisyonları düşünmeye mahkûm oluruz. Ülke ekonomisinde önemli bir güç haline gelmiş olan Gaziantep sanayi altyapısının geleneksel üretim modellerinden teknolojik üretim modellerine geçişini hızlandırmamız lazım. GTO olarak KOBİ’lere dijital dönüşüm ve ihracat danışmanlığı hizmetleri vereceğimiz bir “Dijital Dönüşüm Merkezi” kuruyoruz. 14 milyon TL bütçeli projemiz için Kalkınma Bakanlığından 5 milyon TL destek almaya hak kazandık. Merkezimizde işletmelerimize ve girişimcilere, dijital dönüşüm ile ihracat danışmanlığı konularında eğitim ve danışmanlık hizmeti sunacağız.”

GİRİŞİMCİ ADAYLARINA DESTEK PROJESİ

Yıldırım, İpekyolu Kalkınma Ajansı ‘Girişimcilik Ekosistemi Stratejisinin Geliştirilmesine Yönelik Fizibilite Çalışması Projesi’ için imzalanan işbirliği protokolü ile girişimciliği artırmayı hedeflediklerini belirterek, şöyle konuştu: İlimizin yeni yatırımlara ve yeni iş alanlarına ihtiyacı var. Oda olarak girişimcilik fikirlerinin hayata geçmesinde nasıl bir rol oynayabiliriz, nasıl bir mekanizma kurabiliriz, bu çalışma bize bunları gösterecek. Kuracağımız mekanizma ya da merkez, girişimci adaylarının doğru yönlendirilmesine destek olacak.”

GTO LOS ANGELES TÜRKİYE TİCARET MERKEZİ PROJESİ

“Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yürütülen bir proje var: "Türkiye Ticaret Merkezleri Projesi" diyen Yıldırım, şöyle devam etti: “Bu kapsamda Amerika'nın Los Angeles kentindeki gıda firmalarına hizmet verecek bir merkez kurma çalışmalarına başladık. Bu merkezler özellikle yurtdışı pazarlara açılmakta zorluk çeken orta ve küçük ölçekli firmaların uluslararası pazarlara erişimini kolaylaştırmayı amaçlıyor.  Bu merkezler, yurtdışında tek başına şube açma imkânı olmayan şirketlerimize ofis/depo/teşhir salonu alanlarıyla, şirketlerimizin yurtdışı pazarlara girişine yardımcı oluyor. Ofisleri ve teşhir salonlarıyla ülkemizin, ihracatçı firmalarımızın ve Türk ürünlerinin adeta tanıtım üssü. Yıl boyunca sürekli fuar merkezi mantığında işleyen Türk Ticaret Merkezleri vasıtasıyla firmalar ürünlerini sergileme imkânı bulabiliyor. Hukuk ve mali danışmanlık hizmetleri de veriliyor. Aynı zamanda bu merkezlerin kira, istihdam, dekorasyon/kurulum ve tanıtım harcamaları için Ekonomi Bakanlığı Hedef ve Öncelikli ülkelerde %75, diğer ülkelerde %60 oranında destek veriyor. Sadece gıda sektörüne hizmet vermesi hedefi ile başlattığımız projeye şu ana kadar 18 firma başvuru yaptı.”

GAZİANTEP LOJİSTİK KÖY PROJESİ

Yıldırım, geçmiş dönemde başlatılan ve hayata geçmesi için büyük çaba sarf edilen ‘Lojistik Köy Projesi’ ile bölgede iç ve dış ticarette tedarik zinciri yönetiminde verimliliği sağlayacak, Gaziantep bölgesini tercih edilir bölgesel bir lojistik üs haline getirmeyi hedefledikleri söyledi. Yıldırım, şunları söyledi: “Bu hedef ile hazırlanan sürdürülebilir Lojistik Köy konsepti ayrıca, il genelinde ve bölgede sürekli artmakta olan lojistik faaliyetlerin şehrin ve bölgenin istihdamına, yaşam şartlarının iyileştirilmesine ve artan lojistik faaliyetlerin şehir yaşamına ve sosyal yaşama olan olumsuz etkisinin azaltılmasını sağlayacaktır. Odamız bu doğrultuda, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve İpekyolu Kalkınma Ajansı işbirliği ile 2016 yılında Gaziantep Lojistik Köy Projesi fizibilite çalışmalarını tamamlamıştır. Lojistik Köy arazisinin mera vasfından çıkarılması talebimiz, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylandı. Artık Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa projenin hayata geçirilmesi kapsamında ulusal ve uluslararası kaynaklardan faydalanılmaya çalışılmakta, yatırım finansmanı vb. konularda hazırlıklarımız devam etmekte. Bu proje Ortadoğu’yu Gaziantep’e bağlayacak.”

FISTIĞI DEĞERİNİ ARTIRAN ÜRÜN BAKLAVADIR

Başkan Yıldırım, son günlerde yaşanan fiyat artışı nedeniyle eleştirilen baklava hakkında da konuştu. Yıldırım, Antepfıstığı’nda bu yıl fiyatların düşük olduğunu fakat bunun baklavaya yansımadığını aktararak şunları söyledi:“2005 yılında Gaziantep Sanayi Odası, o zamanki adıyla Türk Patent Enstitüsü’ne coğrafi işaret başvurusu yapmış ve 2007 yılında 'Antep baklavası', 'Coğrafi İşaret Tescil Belgesi' alarak resmen Gaziantep’e has bir ürün olmuştur. Bunun en doğal sebebi, Antep baklavasının tamamen yerli ürünlerle yapılıyor olmasıdır. Antep baklavasında kullanılan sadeyağ, keçi sütünden elde edilmiş,  yüzde 99,9 yağ içeren, tuzdan ve diğer katkılardan arındırılmış halis tereyağıdır. Fıstık, Gaziantep ile Nizip ilçesi arasında yer alan Barak bölgesinde yetişen, rayiha ve lezzet bakımından birinci kalite boz iç Antepfıstığı’dır. Gaziantep’te gayet sıhhi üretim ortamlarında, geleneksel usullerle ve tamamen el emeğiyle yapılan baklavanın bu nitelikleri göz önüne alındığında, bunlara bir de tazeliğini koruması ve uzun yolculuklara dayanabilmesi için özel olarak tasarlanan ambalajların maliyeti de eklenince baklavanın fiyatı artmaktadır. Baklavanın ana malzemelerinden biri olan Antep fıstığı fiyatları yıl içinde dalgalanıp değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak baklavanın maliyetini, fiyatını belirleyen tek unsur içine konulan fıstık değildir. Sadeyağ, kaymak, baklavalık un, şeker, işçilik maliyetleri fiyatı belirleyen bileşenlerdir. Ancak unutulmamalıdır ki fıstığın değerini arttıran en önemli ürün Antep baklavasıdır.  Baklava ve fıstık birbirinden ayrılamaz, biri olmazsa öbürü de olmaz. Antep baklavasını Antepfıstığı dışında bir malzeme ile (fındık, ceviz) yapmak, onun coğrafi işaret tesciline aykırıdır, kabul edilemez. Son günlerde şehrimizde baklava fiyatının hala tartışılıyor olması her iki sektöre de zarar vermektedir. Şehrimizin ekonomik ve ticari hayatına yön veren, binlerce ailenin geçim kaynağı olan bu iki güçlü sektör bu konularla gündeme gelmemelidir.”

Yıldırım baklavanın bundan sonra net gramajı üzerinden satılacağını, ambalaj gramının baklavaya dahil edilmeyeceğini de sözlerine keldi.

ABDULHAMİT GÜL’E DESTEK

Başkan Tuncay Yıldırım,  ABD’nin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik skandal yaptırım kararına da sert tepki gösterdi. Abdulhamit Gül ve Süleyman Soylu’ya destek veren Yıldırım sorunların diplomasi ile çözülmesi gerektiğini vurguladı.

KÜSGET’E TEMATİK LİSE YAPILACAK

GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, Gaziantep Ticaret Odası tarafından KÜSGET’e bir tematik okulun yapılacağı müjdesini de verdi: “Gaziantep’in tasavvuf bile edemeyeceği bir meslek lisesi çalışmamız var. GTO’nun kendi okulu olacak. Biz bunu yaparken de amacımız bütün altyapıyı oluşturmak bir şeyi eksik bırakmamak ileri dönemde bu koltuğu yeni arkadaşlarımıza bıraktığımızda esas olan sistemin oluşturulmuş olması. O okulda da öyle bir sistem oluşturmak suretiyle profesyonel yöneticilerin katkısıyla kendi içerisinde kendi kendini döndürebilen bu şehrin uzun soluklu şekilde ihtiyacını karşılayabilecek bir okul yapacağız. Tamamıyla yönetimi de profesyonel işletme de çıkan öğrencileri de mezun olduğunda bütün niyetimiz de budur.”

Toplantıda GETHAM ile ilgili ise şu bilgiler paylaşıldı: GETHAM, bölgemizin yenilikçilik ve rekabetçilik kapasitesini geliştirecek, KOBİ’lerimizin küresel pazarda rekabet güçlerini artırmasına vesile olup, tüm KOBİ ve girişimcilerimizin yenilikçilik kapasitelerini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Hedeflerimiz doğrultusunda firmamızın öncelikli uygulama alanı Gaziantep olmakla birlikte, çevre illeri de kapsamaktadır. Bu çerçevede, 24 Mayıs 2018 tarihinde hâlihazırda konusunda uzman bir ekiple çalışmalarına başlayan GETHAM, üretim süreçlerinde tasarım düşüncesini barındıran ya da tasarımı üretim süreçlerine dâhil etmeyi planlayan şirketlere bu konuda uzman ve altyapı desteği sağlayacaktır.

4 ANA ALANDA HİZMET SUNACAK

GETHAM, öncü merkez bünyesinde işletmelerimize ve girişimcilerimize, Tasarım ve Ürün Geliştirme, Pazarlama ve İletişim Tasarımı, Gelişmiş Modelleme ve Gelişmiş Üretim Laboratuvarı ile Tasarım İnkübasyon olmak üzere dört ana alanda hizmet sunmaktadır.

GETHAM AJANS: Pazarlama ve iletişim tasarımı gerçekleşmektedir. Kurumsal kimlik çalışması, markalaşma süreçleri ve pazarlama konusunda hizmet verilmektedir.

GETHAM STÜDYO: Endüstriyel Tasarım ve Görsel tasarım uzman desteği ile fikirden tasarıma, tasarımdan prototipe yol alan, Ar-Ge çalışmaları, inovasyon yolculuğunu, ürün geliştirmeyi içermektedir.

GETHAM FABRİKA: Takı tasarım, Deri tasarım, Tersine mühendislik,3B eklemeli imalat laboratuvarları, silikon kalıplama, CNC Router, Beş eksenli CNC ve Elektronik devre tasarımı Laboratuvardan oluşmaktadır ve Gelişmiş Modelleme ve Gelişmiş Üretim konusunda hizmet verecektir.

GETHAM Start up ise, İnkübatör birimi oluşturarak, genç tasarımcıları ve tasarım odaklı ürün fikirleri olan girişimcileri desteklemek ve onların kendilerini yerel firmalara tanıtmalarına yardımcı olmak üzere destek sağlama amacıyla kurulmuştur.”

5 Ağustos 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz