ADAYLAR NETLEŞTİ!

31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde Gaziantep’te AK Parti, CHP ve MHP’ Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adayları belirleniyor.

ADAYLAR NETLEŞTİ!

Resmî olarak açıklanmasa da AK Parti’de Fatma Şahin’in, CHP’de Celal Doğan’ın MHP’de ise Ejder Demir’in adaylıklarına kesin gözüyle bakılıyor.

Türkiye 31 Mart 2019’da sandık başına gidiyor. Seçimlere 4 ay gibi bir süre kala partilerde heyecan da başladı. Aday adaylık sürecinin başladığı seçimler için, Gaziantep’te ilçeler ve büyükşehirde partilerin hangi ismi aday göstereceği merakla bekleniyor.

AK PARTİ’DE BAŞVURULAR BUGÜN BAŞLIYOR

AK Parti’de adaylık başvuruları, belediye başkanlıkları için 5-12 Kasım'da, belediye ve il genel meclisi üyelikleri için 5 Kasım-12 Aralık'ta alınacak.  Başvurular, büyükşehir ve il belediye başkanlıkları için Genel Merkeze veya buraya iletilmek üzere il başkanlıklarına, ilçe ve belde belediye başkanlıkları için il başkanlıklarına veya il başkanlıklarına iletilmek üzere ilçe başkanlıklarına, il genel meclisi ve belediye meclisi üyelikleri için ilçe başkanlıklarına bizzat yazılı yapılacak.        

ÜCRETLER DE BELİRLENDİ

Büyükşehir belediye başkanı aday adaylarından 10 bin, nüfusu 100 binin üzerinde olan il belediye başkanı aday adaylarından 5 bin, nüfusu 100 bin ve daha az olan il belediye başkanı aday adaylarından 3 bin, nüfusu 200 binden fazla olan ilçe belediye başkanı aday adaylarından 3 bin, nüfusu 50 binden 200 bine kadar olan ilçelerde belediye başkanı aday adaylarından 2 bin 500, nüfusu 50 bin ve daha az olan ilçe belediye başkanı aday adaylarından bin 500, belde belediye başkanı aday adaylarından bin, büyükşehirlerdeki belediye meclisi üyesi aday adaylarından bin, il genel meclisi üyesi ve büyükşehir olmayan diğer illerin belediye meclisi üyesi aday adaylarından 500 lira alınacak.    

Fatma Şahin

AK PARTİ KİMİ ADAY GÖSTERECEK?

AK Parti’de aday adaylıkları için başvuru süreci bugün başlıyor. Taşra ve merkez ilçelerde AK Parti’nin kimleri aday göstereceği merakla beklenirken büyükşehir için sadece bir kişinin ismi geçiyor: Fatma Şahin.  2014 yılında  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Şahin’in tekrar aday gösterilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Celal Doğan

CHP’DE CELAL DOĞAN SESLERİ

Gaziantep’te 14 yıldır merkez ilçelerde ve büyükşehirde belediye başkanlığı kazanamayan CHP adaylık konusunda adeta ince eleyip sık dokuyor. 2004 yılında gerçekleşen yerel seçimlerde AK Parti’ye karşı kaybeden CHP, güçlü adaylarla Gaziantep’i yeniden kazanmanın hesaplarını yapıyor. Kulislerde CHP’nin Büyükşehir Belediyesi için Celal Doğan’ı kesin olarak aday göstereceği konuşuyor. Celal Doğan, hatırlanacağı üzere, 1989- 2004 yılları arasında CHP’den Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmış, daha sonra 7 Haziran 2015 seçimlerinde HDP’den Gaziantep ve 1 Kasım 2015 yılında yapılan erken seçimde HDP’den İstanbul milletvekili olmuştu.

Ejder Demir

MHP’NİN ADAYI EJDER DEMİR

Gaziantep’te son yerel seçimlerde 10 belediyeden 1’ini alma başarısı gösteren MHP’de ise Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 24 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı olan Ejder Demir’in ismi ön plana çıkıyor.

4 Kasım 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz