ACILI KISKANÇLIK

12-15 Eylül tarihlerinde düzenlenen GastroAntep Festivali Kahramanmaraş ve Şanlıurfa’da kıskançlığa neden oldu.

ACILI KISKANÇLIK

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in sosyal medya hesabından Nurdağı’nda biber hasadının ardından “Şifa kaynağı Gaziantep biberi” paylaşımı her iki ilde de ‘acı’ etkisi yarattı. Hem Kahramanmaraş “hem de Şanlıurfa medyası Maraş Biberi” ve ‘isot’ çıkışı ile hasadı yapılan biberin kendi şehirlerine ait olduğunu savunarak kafaları karıştırdı.

Gaziantep Valiliği koordinasyonunda, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep’i Geliştirme Vakfı’nın (GAGEV) işbirliğinde, Dünya’nın en önemli gastronomi merkezlerinden biri olma hedefiyle düzenlenen Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali (GastroANTEP)’nin ikincisi bitti ama yankıları hala sürüyor.

KOMŞUDA FESTİVAL KISKANÇLIĞI

12-15 Eylül tarihlerinde düzenlenen ve 1 milyon ziyaretçiyi ağırlayan festival, komşu illerde de kıskançlık etkisi yarattı. Komşu iller Şanlıurfa ve Kahramanmaraş medyası Fatma Şahin’in Nurdağı’ndan hasadı yapılan biberler üzerinden Şahin’i eleştirdi.

HER İKİ İLDEN DE FARKLI YORUM

Hatırlanacağı üzere GastroAntep Festivali Nurdağı’nda biber hasadıyla başlamıştı. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de hasadın ardından sosyal medya hesabından yaptığı “Çiftçilerimizin alın teri ve emeği sofralarımızda lezzete dönüşüyor. Şifa kaynağı Gaziantep biberi” paylaşım Kahramanmaraş ve Şanlıurfa’da kafa karıştıracak şekilde yorumlandı.

Kahramanmaraş medyası: MARAŞ BİBERİ

Fatma Şahin’in bu paylaşımın üzerinden günler geçti fakat etkisi hala sürüyor. Kahramanmaraş medyası “Şifa kaynağı Gaziantep biberi” sözleri üzerinden hasadı yapılan biberin Kahramanmaraş’ın tescilli “Maraş Biberi” olduğunu savundu.

ŞANLIURFA MEDYASI: İSOT

Şanlıurfa medyası ise Fatma Şahin’in sözünü ettiği biberin şehrin vazgeçilmezleri arasında yer alan ‘isot” olduğunu iddia etti. Her iki şehrin de yerel medyasının Nurdağı’nda hasadı yapılan Gaziantep biberinin kendi illerine ait olduğunu savunması kafaları karıştırdı.      

BİBER GAZİANTEP’İN DEĞİLSE KİMİN?

Kafaları karıştıran Şanlıurfa ve Kahramanmaraş medyasının Gaziantep biberine sahip çıkma çabaları “Bu biber Gaziantep’in değilse kimin?” sorusunu akıllara getirdi.

17 Eylül 2019 (Talip Öztürk)

Yorumlar (5)

Yorum Yaz
Kimin olacak tabi ki de Kahramanmaraş a ait dir biz değil de Gaziantepliler sahip çıkıyor belli zaten hangi şehre ait oldu sahip çıkmanıza gerek yok Antepli ler Kahramanmaraş a ait dir
Ramazan19 Eyl 2019 11:21:44
Coğrafi işaretlere bakın bakalım biber hangi şehirde tescilli??
Sütçüimamkızı18 Eyl 2019 23:09:16
Biber kahraman maraş ın bu bir. İkincisi yakında Antep dondurması da dersiniz siz a.q
Kahramanmaraş lı18 Eyl 2019 22:37:48
Cambaz gibi ipte oynuyorsun editör! Hem tescilli maraş biberi diyorsun hemde kafada karışıklık oluşturdu diyorsun hemde antebin değilse kimin diyorsun! T E S C İ L L İ MARAŞ BİBERİ! nokta bitti...
Hakan 18 Eyl 2019 12:41:24
Biber Maraş biberi olarak tescillenmistir
Tolgadırlı18 Eyl 2019 12:30:36