ACI-TATLI ATIŞMA

Gaziantep ile Kahramanmaraş arasında yaşanan ‘biber’ polemiğinin ardından bu kez de fıstık ve baklava atışması başladı.

ACI-TATLI  ATIŞMA

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Gaziantep Baklavası’nın lezzetinin Pazarcık fıstığından geldiğini iddia etti. İki komşu şehri karşı karşıya getiren bu açıklama Gazianteplilerin büyük tepkisini çekti. Fatma Şahin de Güngör’ün bu sözlerine ince bir eleştiri ile yanıt verdi: “Ortak düşmandan 100 yıl önce kurtulmuş; bu ikisi de birbirinden Kahraman, ikisi de birbirinden Gazi şehrin baklavası, biberi, dondurması varsa birbiri sayesinde. Kıymetimizi bilelim.”

GÜNGÖR: BAKLAVAYA LEZZETİNİ VEREN PAZARCIK FISTIĞI

Kahramanmaraş, dünyanın Antepfıstığı olarak kabul ettiği yeşil altına göz koydu. Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Gaziantep Baklavası’nın fıstığının Pazarcık’tan gittiğini iddia ederek, “Gaziantep Baklavası’nın rayihası ve lezzeti Pazarcık Fıstığı’ndan gelmektedir. Baklavanın tamamlayıcı lezzeti de elbette Maraş Dondurması’dır” dedi.

GÜNGÖR POLEMİK YARATTI

Güngör’ün sözleri iki şehri yeninden karşı karşıya getirdi. Gazianteplilerin büyük tepkisine yol açan skandal sözlerin sahibi Güngör, Antepfıstığından ‘Pazarcık fıstığı’ diye söz etmesi, polemiğe neden oldu.

BAKLAVAYA DA SAHİP ÇIKMAYA ÇALIŞTI

Güngör’ün tepki çeken sözleri sadece bununla da sınırlı kalmadı. Tescilli Antepfıstığı’ndan ‘Pazarcık fıstığı’ diye söz eden Güngör, bu da yetmezmiş gibi, “Gaziantepliler kıskanmasın” ifadelerini kullandı. “Gaziantepliler kıskanmasınlar ama gerçek bu” diyen Güngör, Gaziantep’ten dünyanın birçok ülkesine gönderilen baklavayı Kahramanmaraş’a mal etmeye çalıştı.

BAKLAVA TEK BAŞINA YENMEZMİŞ!

Gaziantep Baklavası’nın tek başına yenmediğini öne süren Güngör, tepki çeken şu sözleri söyledi: “Gaziantepliler kıskanmasınlar ama gerçek bu. Tabi Gaziantep Baklavası da tek başına yenmiyor. Üzerine de mutlaka Maraş Dondurması konması gerekiyor ki bu karışımdan birbirini tamamlayan müthiş bir lezzet ve aroma ortaya çıkıyor. Bu da memleketimizin güzelliğini ortaya çıkarıyor. İşin esprisi şu: Hepimiz birbirimize bağlıyız ve birbirimizi tamamlıyoruz. Şehirlerimiz ne kadar gelişirse birbirine o kadar katkısı oluyor. Şehirlerimizin gelişmesi ile bölgemiz, bölgemizin gelişmesi ile de ülkemiz gelişiyor.”

Güngör, tepki çeken açıklamalarını twittera da taşıdı. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i etiketleyerek, “Üreticilerimiz, Gaziantep Baklavasına lezzet veren fıstığın #PazarcıkFıstığı olduğunu söylediler” ifadelerini kullandı.

ŞAHİN: KIYMETİMİZİ BİLELİM

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de Güngör’e ince bir eleştiride bulundu. Şahin, “Kıymetimizi bilelim” ifadelerine yer verdiği paylaşımında şunları kaydetti: “Gazi ve Kahraman şehirlerin varlıkları birbirlerini güzelleştiriyor. Ortak düşmandan 100 yıl önce kurtulmuş; bu ikisi de birbirinden Kahraman, ikisi de birbirinden Gazi şehrin baklavası, biberi, dondurması varsa birbiri sayesinde. Kıymetimizi bilelim.”

28 Haziran 2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz