TSK'dan son dakika açıklaması: 68 terörist etkisiz hale getirildi

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) 28 Eylül-4 Ekim'de,  ikisi sözde lider kadroda olmak üzere 68 terörist etkisiz hale getirildi.

TSK'dan son dakika açıklaması: 68 terörist etkisiz hale getirildi

Genelkurmay Başkanlığından yapılan haftalık bilgilendirmede, yurt içi  ve dışında PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ başta olmak üzere terör örgütleriyle  mücadeleye ilişkin bilgi verildi.
Buna göre, 28 Eylül-4 Ekim'de, terör örgütü PKK/KCK'nın barınma alanı  ve yurt içine geçiş güzergahı olarak kullandığı Şırnak, Siirt, Diyarbakır, Ağrı  ile Irak'ın kuzeyinde yürütülen büyük ve orta çaplı operasyonlarda, ikisi sözde  lider kadroda bulunan, yurt içinde 12 ve yurt dışında 56 olmak üzere 68 terörist  etkisiz hale getirildi.
Operasyonlarda, 17 piyade tüfeği, iki keskin nişancı tüfeği, 4  tabanca, 9 havan mühimmatı, 20 RPG-7 roketatar mühimmatı, 300 doçka uçaksavar  mühimmatı ve çok miktarda hafif silah mühimmatı ile 19 el bombası, iki mayın, iki  keskin nişancı silah dürbünü, 7 telsiz, 15 fünye, 5 kilo amonyum nitrat ele  geçirildi. Ayrıca 20 el yapımı patlayıcı imha edildi.

Operasyonlarda 9 asker şehit oldu, 9 asker de yaralandı.
Terör örgütü PKK/KCK'nın finans kaynaklarından kaçakçılık ve  uyuşturucu ile mücadele kapsamında ise 20 bin 820 paket kaçak sigara, 295 litre  kaçak akaryakıt, 85,7 kilo uyuşturucu, 38 cep telefonu ve 85 küçükbaş hayvan ele  geçirildi.
Operasyonlarla PKK/KCK üzerinde oluşturulan baskı sonucunda terör  örgütünün serbest hareket etmesi ve eylem kabiliyeti kısıtlandı.
Suriye'nin kuzeyindeki operasyonlar
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından itibaren etkisiz hale  getirilen terörist sayısı 4 bin 584 oldu.
Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından 18 Mart  itibarıyla kontrol altına alınan Afrin'de mayın ve el yapımı patlayıcı arama  faaliyetleri sürdürülürken harekat kapsamında bugüne kadar 268 mayın ve bin 598  el yapımı patlayıcı imha edildi.
Münbiç bölgesi
Daha önce mutabık kalınan Münbiç Yol Haritası ve Münbiç Güvenlik  Prensipleri doğrultusunda, Fırat Kalkanı Harekat alanı ile Münbiç bölgesi  arasında kalan hat üzerinde, TSK ve ABD Silahlı Kuvvetlerince 18 Haziran'dan bu  yana 55 bağımsız devriye faaliyeti yürütüldü.

5 Ekim 2018 (Milliyet)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz