Dünyada sadece Türkiye'de yetişiyor! Cezası 49 bin lira!

Dünyada sadece Bayburt'ta yetişen  ve koruma altında olan "Stachys Bayburtensis" ile "Silene Bayburtensis"  bitkilerine zarar verenlere Çevre Kanunu gereğince 48 bin 625 lira para cezası  kesiliyor.

Dünyada sadece Türkiye'de yetişiyor! Cezası 49 bin lira!

Doğa Koruma ve Milli Parklar Bayburt Şube Müdürü Alparslan Katırcı, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, Genel Müdürlüklerinin Türkiye genelinde yaptığı  Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesinin Bayburt ayağının  2015'te başladığını ve geçen yıl sonu itibarıyla tamamlandığını söyledi.
Bayburt'taki çalışmaları 9 ayrı meslek disiplininden en az doktora  düzeyindeki akademisyenlerin yaptığını belirten Katırcı, "Tüm paftaları gezerek  ilin biyolojik çeşitliliğini çıkardılar. Bu çalışmalar damarlı, damarsız  bitkiler, tohumlu bitkiler, memeliler, sürüngenler, çift yaşarlar, omurgasızlar,  iç su balıkları gruplarında yapıldı. Omurgasızlar ve damarsız bitkiler literatür  taraması, diğer bütün gruplar arazi çalışması şeklinde yapıldı." dedi.

Katırcı, bu çalışmadan önce Bayburt'taki bitki çeşidinin 410 olduğunu  ancak bu çalışmayla birlikte yeni türlerin de kayda geçtiğine dikkati çekerek,  arazide yapılan iki yıllık çalışmada tür sayısının 539'a çıktığını aktardı.
Bu 539 türün 62'sinin endemik bitki olduğuna işaret ederek, bu  endemiklerden de yörede "Bayburt nakılı" olarak bilinen Silene Bayburtensis ile  "Çarşak çayı" olarak bilinen Stachys Bayburtensis'in lokal endemik olduğunu ve  dünyada sadece Bayburt'ta bulunduğunu kaydetti.
Katırcı, lokal endemik tür olan "Stachys Bayburtensis"in aynı zamanda  Kop Dağı Müdafaası Tarihi Milli Parkı içerisinde olduğunu ifade ederek, bu alanın  tarihi önemi yanında biyolojik çeşitliliği, doğal güzelliklerinin de oldukça  fazla olduğunu söyledi.
Kop Dağları'nın Türkiye'nin önemli kelebek alanlarından biri olduğuna  işaret eden Katırcı, "Yapılan araştırmalarda yaklaşık 134 tür kelebek bu alanda  var ama şu an nesli tehlikede olan Stachys Bayburtensis bu alanı daha da önemli  kılmaktadır." diye konuştu.

"NESLİ TEHLİKE ALTINDA OLDUĞU İÇİN DE ÖZELLİKLE KORUMAMIZ GEREKİYOR"

Katırcı, dünyada sadece Bayburt'ta yetişen Stachys Bayburtensis  bitkisinin ilk olarak 1982 yılında literatüre girdiğini belirterek, şöyle devam  etti:
"Yabancı bir hocanın keşfi ve sadece Kop Dağı'nda görülmüş. Kop Dağı  dışında kaydına rastlanmadı. Kop Dağı'nda da özellikle kayalık, taşlık alanlarda  ve bitki örtüsünün olmadığı alanlarda görülüyor. Bunun değeri lokal endemik  olması ve sadece Bayburt'ta bulunması. Şu ana kadar da sadece milli park alanı  içerisinde tespit ettik. Nesli tehlike altında olduğu için de özellikle korumamız  gerekiyor."
Lokal endemik tür olan Silene Bayburtensis bitkisinin de merkeze bağlı  Kitre ve Söğütlü köylerinde kayıt altına alındığını bildiren Katırcı, bu bitkinin  ise Stachys Bayburtensis'e göre daha düşük rakımlı ve bitki örtüsünün daha yoğun  olduğu alanlarda yetiştiğini ifade etti.
Katırcı, koruma altında olan Stachys Bayburtensis bitkisinin haziran  ile temmuz ayları arasında çiçek açtığına işaret ederek, bu bitkilere zarar  verenlere Çevre Kanunu'nun ilgili maddesince 48 bin 625 lira para cezası  uygulandığını vurguladı.

2 Temmuz 2018 (Milliyet)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz