9 OTEL TEŞVİKİ ALINDI

Güneydoğu'da terörden temizlenen bölgelere turizmciler akın etti. 9 yeni otel yatırımı için teşvik başvurusu yapıldı. Yatırımlar 500 milyon lirayı bulacak.

9 OTEL TEŞVİKİ ALINDI

Sınır güvenliğini korumak amacıyla Suriye'de Afrin operasyonu başarıyla yürütülürken, Güneydoğu'da terörden temizlenen bölgelerde de turizm yatırımları coştu. Turizm Bakanlığı'nın verilerine göre Ocak-Ekim 2017 tarihleri arasında, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Mardin ve Kahramanmaraş'ta, 3 tane 3 yıldızlı, 5 tane 4 yıldızlı, 1 tane de 1 yıldızlı olmak üzere 9 otel yapmak amacıyla proje teşvik belgesi alındı. İnşaat maliyeti 300 milyon TL'yi aşacak olan yeni yatırımların arsa bedeliyle birlikte 500 milyon TL'yi bulması bekleniyor.

BÖLGEYE 2 BİN 126 YENİ YATAK

Yeni yatırımlar, 2 bin 126 yatak kapasitesine sahip olacak. Bu yatırımların yanı sıra bakanlığa 290 yatak için de yenileme ve tevsii amaçlı teşvik belgesi başvurusu yapıldı. Afrin Harekâtı'nın talebi olumsuz etkilemediğini anlatan turizmciler, talebin daha da artacağına olan inançlarının tam olduğunu belirtti.

DOLULUKLAR YÜZDE 65'LERDE

Güneydoğu Anadolu Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Mete Akcan, bölgedeki turizm hareketliliğinde geçen yıla göre ciddi oranda bir artış olduğunu belirterek, "1.5 yıldır bölgede herhangi bir terör eyleminin yaşanmaması güven ortamını oluşturdu. Hendek olaylarında yüzde 10'lara kadar düşen otel dolulukları özellikle bu yıl yüzde 65 seviyesine çıktı" dedi. Sezonun mart ayının ortasında açıldığına dikkat çeken Akcan, "Şu anda bölgeye olan rezervasyon talepleri oldukça iyi durumda. Sezonda dolulukların yüzde 75-80'leri bulacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

16 Nisan 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz