5 MİLYON TL’NİN HESABINI VER!

Ali Gür’ün rektör olduğu Gaziantep Üniversitesi’nde Sayıştay raporu ile 5 milyon TL’ye yakın paranın eksik olduğu ortaya çıktı.

5 MİLYON TL’NİN  HESABINI VER!

 Raporda, kanuna ve mevzuata aykırı kayıtların bulunduğu ve hatalı ödemelerin yapıldığı belirtilirken, kayıtlı ilaç ve tıbbi malzeme tutarında 4 milyon 984 bin 488 TL eksik olduğu vurgulandı.  Bu paranın hangi amaçla nerede kullanıldığı merak ediliyor.

Gaziantep Üniversitesi(GAÜN) Rektörü Ali Gür, bu kez de Sayıştay raporu ile gündeme gelmeyi başardı. Hakkında birçok iddia bulunan be son zamanlarda yaptığı lüks harcamalarla tartışma yaratan Gür’ün rektörü olduğu GAÜN’de Sayıştay raporu ile 5 milyon liraya yakın paranın eksik olduğu ortaya çıktı.

milligazete.com.tr’de yer alan habere göre, kamuoyunu yakından ilgilendiren raporda, kanuna ve mevzuata aykırı kayıtların bulunduğu ve hatalı ödemelerin yapıldığı belirtildi. Raporda, kayıtlı ilaç ve tıbbi malzeme tutarında 4 milyon 984 bin 488 TL eksik olduğu vurgulandı. 

TAŞINMAZ KİRALAMALARINDA USULSÜZLÜK

Sayıştay uzmanlarının aylarca üzerinde çalıştığı ve üniversitede yaptığı inceleme ve denetlemeler sonucunda ortaya konulan raporda, üniversitenin ‘Düzenlilik Denetim Raporu ile Döner Sermaye İşletmesi Raporu’ hazırlandı. 40 sayfalık raporda hatalar ve usulsüzlükler tek tek tespit edildi. Yanlış bilgiler de bir bir raporlandı. Gaziantep Üniversitesi tarafından taşınmaz kiralamalarına ilişkin usulsüzlüklerin bulunduğu belirtilen raporda, üniversitenin kayıtlarda henüz tahakkuk etmemiş taşınmaz kiralarının tahakkuk etmiş gibi ve gerçekleşmemiş gelirlerin ise gerçekleşmiş gibi kaydedildiği tespit edildi.

NEREDEYSE 5 MİLYON TL EKSİK

İlaç stoklamanın konuşulduğu bu günlerde raporda, skandal bilgiler yer aldı. Raporda, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin taşınır kayıtlarında tüketilmediği halde tüketim nedeniyle düşülen ilaçların bulunduğu belirtildi. Eczane, Onkoloji Hastanesi ve ameliyathane gibi birimlerde yeni ambarların tanımlanmış olduğunun da altı çizilen raporda, “2017 yılı bilançosunda 150 ilk madde ve malzeme hesabında kayıtlı ilaç ve tıbbi malzeme tutarı ‘4 milyon 984 bin 488 TL’ eksik gözükmektedir” denildi.

ÖDEMELERDE HATA VAR

Sayıştay’ın detaylı incelemesinde bir başka bulgu daha dikkat çekti. Raporda, Gaziantep Üniversitesi Hastanesi tarafından mevzuata aykırı ek ödeme hesaplaması yapıldığı ve personele doğru ödeme yapılmakla birlikte Hazine’ye ödenen veya ödenmesi gereken tutarlarda hataların bulunduğuna dikkat çekildi. 2016 yılı Sayıştay Denetim Raporu’nda düzeltilmesi istenilen hataları üniversitenin dikkate almadığı, 2017 yılında da bu hatalara devam ettiği belirtilen raporda, “Mavera Kongre ve Sanat Merkezi ile Rektörlük Sporium-spor merkezi faaliyetlerinin döner sermaye işletmelerinin faaliyet alanları kapsamında değerlendirilemeyeceği hususu ile ilgili olarak 2017 yılında üniversite tarafından herhangi bir işlem tesis edilmemiş ve uygulama devam ettirilmiştir” ifadeleri yer aldı.

15 Ekim 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (1)

Yorum Yaz
Bu paraları yemişlerse Allah zehir zıkkım etsin vatandaş dar boğazda geçim derdinde bunlar lüx şatafat derdinde çocuğunun düğününü bile üniversitede yaparak paradan kaçmış.Bari harcanan elektiriğin parasını verseydin be kardeşim.
Maheşere Kalmaz Elbet Çıkar15 Eki 2018 15:37:01