3’Ü 1 ARADA

Kültürel mirası koruma ve özendirme projelerini teşvik etmek amacıyla 2001 yılından bu yana Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından düzenlenen yarışmada Gaziantep’ten 3 belediye ödüle layık görüldü.

3’Ü 1 ARADA

 Büyükşehir Belediyesi, başarılı çalışmalarından dolayı ‘başarı ödülü’, Şahinbey Belediyesi ‘uygulama ödülü’, Oğuzeli Belediyesi ise ‘proje ödülü’ aldı.

Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen “Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması 2017” ödüllerinde kazananlar belli oldu. TKB’nin mimarlık, şehircilik, arkeoloji, sanat tarihi, hukuk ve kent yönetimi alanlarındaki uzmanlardan oluşan yarışma jürisi 62 tarihi belediyeden gelen 123 çalışmayı inceledi.

GAZİANTEP’E 3 ÖDÜL

Jüri sonuçlarına göre 1 Koruma Büyük Ödülü, 3 Jüri Özel Ödülü, 8 Proje, 8 Uygulama, 11 Süreklilik ve 31 Başarı dalında proje ödüle değer görüldü. Gaziantep rüzgarının estiği yarışmada şehrimizden de Büyükşehir, Şahinbey ve Oğuzeli Belediyesi ödüle layık görülen belediyeler arasında yer aldı.

BÜYÜKŞEHİR ‘BAŞARI ÖDÜLÜ’ ALDI

Jüri tarafından ayrıca belediyelere tarih ve kültür mirasının korunması konusunda değerli katkıları ve başarılı faaliyetlerinden dolayı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne Başarı Ödülü verildi. Gaziantep dışında ‘başarı ödülü’ne layık görülen diğer belediyeler ise şunlar: Adana Büyükşehir Belediyesi, Akçakoca Belediyesi, Akşehir Belediyesi, Alanya Belediyesi, Altınordu Belediyesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi Belediyesi, Bayındır Belediyesi, Bornova Belediyesi, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Didim Belediyesi, Efeler Belediyesi, Eskigediz Belediyesi, Gölcük Belediyesi, İncesu Belediyesi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Körfez Belediyesi, Manavgat Belediyesi, Merkezefendi Belediyesi, Mezitli Belediyesi, Mudurnu Belediyesi, Nevşehir Belediyesi, Odunpazarı Belediyesi, Silivri Belediyesi, Şehzadeler Belediyesi, Talas Belediyesi, Tuşba Belediyesi, Uzunköprü Belediyesi, Yazıhan Belediyesi, Yüreğir Belediyesi.

ŞAHİNBEY’E UYGULAMA ÖDÜLÜ

Jüri tarafından 8 belediye de uygulama ödülüne layık görüldü. Bu belediyeler arasında tarihi yapılara yaptığı restorasyon çalışmalarıyla kent turizmine katkıda bulunan Şahinbey Belediyesi de yer alıyor. Şahinbey Belediyesi, Mecidiye Hanı Restorasyonu ve Ulucanlar Mahallesi Sokak Sağlıklaştırması Projesi ile ‘uygulama ödülü’nün sahibi oldu.

OĞUZELİ BELEDİYESİ’NE PROJE ÖDÜLÜ

 Bu yıl 17.’si gerçekleştirilen “Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması”nda Oğuzeli Belediyesi “Barak Mimarisi ve Kültürünün Korunması Projesi” ile Proje Ödülü’ne layık görüldü.  Oğuzeli Belediyesi’nin Dokuzyol Köyü için önerdiği eko-turizm programı proje kategorisinde değerlendirilmeye alındı. Kaybolmakta olan geleneksel kerpiç mimarisinin korunduğu ve somut olmayan kültür mirasının bütüncül bir program dâhilinde ele alındığı “Barak Mimarisi ve Kültürünün Korunması Projesi” yapıla değerlendirmeler sonucunda Proje Ödülü’nün sahibi oldu.

ÖDÜL TÖRENİ 15 KASIM’DA

62 belediyeden 123 proje ve uygulamanın katıldığı yarışmada 5 farklı kategoride dereceye giren belediyelere ödülleri, 15 Kasım Perşembe günü Antalya’da gerçekleşen YAPEX Restorasyon Fuarı’nda düzenlenecek tören ile verilecek.

PROJE VE UYGULAMALAR PAYLAŞILACAK

Ayrıca fuar alanında açılacak sergi ile yarışmaya katılan belediyelerin proje ve uygulamaları, ilgili sektörler ve fuar ziyaretçileriyle paylaşılacak. ÇEKÜL Vakfı işbirliği ve TKB’nin desteğiyle Akdeniz Tanıtım tarafından düzenlenen YAPEX Restorasyon Fuarı’nın bu yılki ana teması ise “Kültür Öncelikli Yönetim”... TKB üyesi belediyeler, bu temaya uygun stantlarıyla da fuarda yer alacak.

3 Ekim 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz