22 OTEL YAPILIYOR

2017 yılında 1 milyon turist hedefini aşan Gaziantep, sektörde yatırımcıların radarına girdi. Turizmde canlılığın yaşandığı kentte yatırımcılar otel yapmak için adeta birbirleriyle yarışıyor.

22 OTEL YAPILIYOR

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Bülent Öztürk, kentte şu an 5’i, 5 yıldızlı olmak üzere 22 otelin inşaat aşamasında olduğunu, otellerin faaliyete geçmesiyle de Gaziantep’te toplam oda sayısının 5 bin 20, yatak sayısının ise 10 bine ulaşacağını söyledi.

Gastronomi başta olmak üzere kültürel mirasını sınır ötesine Gaziantep, 2017 yılında ağırladığı turist sayısıyla rekor kırdı. Önceki yıllara 1 milyon bile turistin uğramadığı kentte, Şimdi Gaziantep’e Gitme Zamanı projesiyle hedeflenen 1 milyon turist sayısına ulaşıldı. 2017 yılında Gaziantep’e gelen turist sayısı 1 milyonu aştı.

KONAKLAMA SAYISI DAHA DA ARTACAK

HABER Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Gaziantep İl Turizm Müdürü Mehmet Bülent Öztürk, “Konaklayan yerli turist rakamlarına baktığımız zaman yüzde 32.29’luk bir artışı gözlemleniyor. Yabancılarda ise bu rakam yüzde 23.25’lik bir artış göstermekte. Bu artışlar çok büyük artışlar değil ama 2016 yılına göre 2017 yılında bir toparlanma yaşandı. 2018 yılında turizmin Gaziantep’te daha da ilerleyeceğini, turist yoğunluğunun artacağını düşünüyoruz. 2017 yılında 623 bin kişi otellerde konakladı. Geceleme sayısı ise 911 bin yani bir kişi yaklaşık olarak 1 buçuk gün Gaziantep’te kaldı. Biz bunu 2 katına çıkarmak istiyoruz. Daha fazla kaldıkları zaman Gaziantep daha çok kazanır. İlimizde konaklayan, sınır giriş kapılarından giriş çıkış yapan turist sayısını 2016 ile 2017 yılını karşılaştırdığımızda yüzde 30.75 oranında bir artış olduğunu görüyoruz” dedi.

22 YENİ OTEL YAPILIYOR

Yürütülen çalışmalar, etkinlikler, projelerle yerli ve yabancı turist akımının yaşandığı kentte, bu sayının her geçen gün artması bekleniyor. Kente gelen turist sayısındaki artış yatırımcıların da dikkatini çekti. Yatırımcılar, yatırım yapmak için adeta sıraya girdi. Tamamı yerli yatırımcılar tarafından kentte 22 yeni otel yapılıyor.

GAZİANTEP’TE KAÇ OTEL VAR?

Öztürk kentte bulunan toplam konaklama tesisine ilişkin ise şu bilgileri paylaştı: "Gaziantep’te şu anda 44 tane turizm işletme belgeli otelimiz, 22 tane turizm yatırım belgeli ve inşaatı devam eden otelimiz var. 22 tane turizm işletme belgeli lokantamız ve 117 tane de acentemiz var. 1 tane de turizm yatırım belgeli mola noktası bulunuyor. Havaalanın yanına otel yapmak için de turizm yatırım belgesi almak için müracaat var.”

ODA SAYISI 6 BİN YATAK SAYISI 10 BİN

İnşaatı devam eden turizm yatırım belgeli 22 otelin tamamlanmasıyla oda ve yatak sayısında da ciddi artış yaşanacağını ifade eden Mehmet Bülent Öztürk, “Toplamda 43 tane turizm işletmeli otelimiz var. Bu otellerdeki oda sayısı 3 bin 29. Yatak sayısı ise 5 bin 980. Bunun yanı sıra da 22 tane turizm yatırım belgeli otelimiz var. Bu otellerdeki oda sayısı bin 991, yatak sayısı 3 bin 988” diye konuştu.

İNŞAAT DEVAM EDİYOR

22 tane otelin inşaatının devam ettiğini aktaran Öztürk, şöyle konuştu: “Bu otellerin faaliyete geçmesiyle birlikte toplam oda sayımız 5 bin 20 toplam yatak sayısı da 9 bin 968 olacak. Yani 10 bine yakın yatak kapasitemiz olacak. Bu da Antep için çok çok iyi bir rakam. Bu otellerin inşaatı peyderpey ilerliyor. Kimi inşaatlar bitmek üzere. Bu oteller şehrin değişik yerlerinde yapılıyor. Otellerin tamamı tamamlanıp faaliyete geçtikten sonra Gaziantep’e ciddi katkılar sağlayacaktır.”

GAZİANTEP’E GÜVEN ARTTI

“Yatırımcılar Gaziantep’e güveniyor” diyen İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Bülent Öztürk, şunları kaydetti: “22 tane turizm yatırım belgeli otelin olması Gaziantep’te turizmin geliştiği ve insanların piyasaya güvendiğini gösteriyor. Önümüzdeki yıllarda da Gaziantep’e gelecek ziyaretçi sayısının, organizasyonların, fuarların, etkinliklerin olumlu yönde geliştiğini görerekten yatırımcılar Gaziantep’e güveniyorlar. Bu da yatırımcının turizmde bölgeye güvendiğini gösteriyor” diyerek turizmde istenilen seviyeye adım adım yaklaşıldığına işaret etti.

YATIRIMLAR DAHA DA ARTACAK

Öztürk, yatırımcıların Gaziantep’e olan güveninin daha artacağını ve yatırımların da artacağına işaret ederek, “Özümüzdeki günlerde turizmde canlılık daha da gelişerek artacak. Yatırımcıların şehrimize ve ülkemizde yatırımlarına güvenli bir şekilde devam edecek. Önümüzdeki süreçte şehrimizde yapılacak olan organizasyonlar, fuarlar ve etkinlikler Gaziantep’e turizm alanında duyulan güvenirliliği de ortaya çıkaracaktır” ifadelerini kullandı.

5 OTEL 5 YILDIZLI

Öte yandan Öztürk, yapımı devam otellerden 5’inin 5 yıldızlı olduğu ifade ederek şunları söyledi: “İnşaatı devam eden otellerimizden 5 yıldızlı otel sayısı 5, 4 ve 3 yıldızlı otel sayısı 4’er tane, 2 yıldızlı ise 1 tane.” Öztürk, turizm yatırım belgeli oteller arasında 7 tane özel konaklama tesisi, 1 tane de 1 yıldızlı otel olduğunu sözlerine ekledi.

14 Şubat 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz