110 bini aştı!

Gaziantep, geçen hafta da şaşırtmadı. Hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağına uymayanların sayısını yine Türkiye genelinden oldukça fazlaydı.

110 bini aştı!

İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan rakamlara göre, 15 ilde 9 bin 877 kişiye ceza yazıldı. Sadece Gaziantep’te ise 5 bin 108 kişi yasağı ihlal ederek 3 bin 1150 lira para cezasından kaçamadı.  Kentte koronavirüs tedbirleri kapsamında kural ihlal ederek ceza yazılan kişi sayısı 110 bini aştı.

İçişleri Bakanlığı, iki günlük sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden 9 bin 877 kişi hakkında adli ya da idari işlem yapıldığını bildirdi. Kısıtlama kararına vatandaşların büyük oranda uyum sağladığı belirtilen açıklamada, az sayıda da olsa kısıtlama kararına uymayan vatandaşlara idari ya da adli işlem uygulandığı ifade edildi.

KURALA UYMAYANLAR CEZA

İl Emniyet Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelgeyle tedbirler kapsamında 2 günlük sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan kentte, karara aykırı davrananlar hakkında işlem yapıldı. Gaziantep'te yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında uygulanan 2 günlük sokağa çıkma kısıtlamasında 5 bin 108 kişiye kısıtlamayı ihlalden ceza verildi.

ESNAF DA KURALA UYMADI

Gaziantep’te sokağa çıkma yasağına esnaf da uymadı. Kentte geçen hafta sonu 16 iş yerine genelgeye aykırı hareketten idari yaptırım uygulandı. Koronavirüs sürecinde ise toplamda binden fazla işletme yasak tanımadı. Alınan kurallara uymayan işletmelere para cezasının yanından, iş yeri kapatma ve ruhsat iptali gibi cezalar veriliyor.

TÜRKİYE’DE KESİLEN CEZALARIN YARISI GAZİANTEP’TEN

Gaziantep Valisi Davut Gül, geçtiğimiz haftalarda Türkiye’de kesilen cezaların yarısının Gaziantep’te yazıldığını açıklamıştı. 30-31 Mayıs tarihlerinde de manzara değişmedi ve binlerce kişi yasağı ihlal etti. Emniyetten yapılan açıklamaya göre, sadece iki günde 5 bin 108 kişiye sokağa çıkma yasağını ihlal etti. Genel toplamda ise bu sayı 110 bini aşmış durumda.

2 Haziran 2020 (Talip Öztürk)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz