100 BİN BAŞVURU

Çevre ve Şehircilik ile Maliye Bakanlıkları tarafından hazırlanan ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘İmar Barışı’ndan faydalanmak isteyenlerin sayısı 4 milyona yaklaştı.

100 BİN BAŞVURU

Yurt genelinde 3 milyon 780 bin vatandaşın müracaat ettiği uygulamada Gaziantep’te ise başvuru sayısının 100 bin civarında olduğu öğrenildi. Gaziantep, başvuruların en çok olduğu 10 il arasında.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, kamuoyunda 'İmar Barışı' olarak bilinen ve 13 milyon konutun imar ve iskân sorununu çözmesi hedeflenen Yapı Kayıt Belgesi verilmesine ilişkin düzenlemenin usul ve esasları belirlendi. Yapı Kayıt Belgesi için müracaatlar 31 Ekim 2018'e kadar yapılacak, belge bedeli ise 31 Aralık 2018'e kadar ödenebilecek. Belge için başvurular, yapı maliklerinden herhangi birisi veya vekili tarafından, e-Devlet üzerinden 'Yapı Kayıt Belgesi Formu'nun doldurulmasıyla yapılabilecek.

4 MİLYONA YAKLAŞTI

31 Ekim tarihine kadar başvuruların devam edeceği İmar Barışı’ndan faydalanmak isteyen kişilerin sayısı 4 milyona yaklaşmış durumda. Çevre ve Şehircilik Bakanı dün yaptığı açıklamada, İmar Barışı'na 3 milyon 780 bin vatandaşın müracaat ettiğini, 1 milyar 350 milyon lira para ödendiğini söyledi.

BAŞVURULAR DAHA DA ARTACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, yaklaşık 20 gün önce yaptığı açıklamada Gaziantep’te İmar Barışı’na yoğun bir müracaat olduğunu ifade etmişti. Bakan Kurum, uygulamaya başvuruların başladığı 8 Temmuz ila 20 Temmuz tarihleri arasından Gaziantep’ten yapılan başvuru sayısının 76 bin 605 olarak açıklamıştı. Geçen süre zarfında yoğun başvuruların olduğu kentte bu sayının 100 bin civarında olduğu öğrenildi. Sayının 31 Ekim tarihine kadar 130 bine uylaşması bekleniyor.

İMAR BARIŞI NEDİR?

Başvurularının 8 Haziran'da başladığı imar barışı için 31 Ekim 2018 tarihine kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkilendireceği kuruluşlara başvuru yapılabilecek. Ayrıca Bakanlar Kurulu’nun bu süreyi 1 yıl uzatma hakkı bulunuyor. Başvuruda bulunan kişiler 31 Aralık 2018 tarihine kadar kayıt bedellerini ödeyebilecek. Kayıt bedeli her bina ve yapıya göre değişiklik gösterecek. Kayıt bedelleri Emlak Vergisi Kanunu’na göre belirlenen emlak vergi değeri ile yapının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca belirlenen yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden konutlarda yüzde 3, ticari kullanımlarda yüzde 5 oranında alınacak. İmar barışı ile konutu tapu kayıtlarında arsa olarak göründüğü için abonelik alamayan vatandaşlar cezaları iptal edilecek, elektrik, su, doğalgaz bağlantısı hemen yapılabilecek.

9 Ağustos 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz