10 BİN ŞEHİT

Prof. Dr. Bilgehan Pamuk, Şehitkamil Belediyesi’nin destekleri ile titiz bir araştırma sonucu elde ettiği bilgilerle kent tarihine ışık tutacak kitapların tanıtım töreninde Gaziantep tarihine ilişkin çarpıcı bilgiler verdi.

10 BİN ŞEHİT

Antep Savunması’nda şehit sayısının 6 bin 317 olmadığını söyleyen Pamuk, bunu ‘efsane’ olarak yorumladı ve gerçek şehit sayısının 10 binin üzerinde olduğunu söyledi. Prof. Dr. Pamuk, ayıca Antep Savunması’nın efsaneleştirilmemesini gerektiğini vurgulayarak, bunun destan olduğunu söyledi: “Efsanelerde zaman ve mekân bilgisi yoktur. Destan da vardır. Antep Savunması efsaneleştirilmesin.”

Şehitkamil Belediyesi’nin destekleri ile Prof. Dr. Bilgehan Pamuk tarafından hazırlanan ve Gaziantep tarihine ışık tutacak 5 kitap geniş bir katılımla tanıtıldı. Atatürk Kültür ve Spor Merkezinde düzenlenen basın toplantısına; Şehitkamil Belediyesi Başkan Yardımcısı Hayri Özkeçeci ile Ceyda Gürsel, Prof. Dr. Bilgehan Pamuk ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

İŞTE O KİTAPLAR

Antep Savunması’nın 100. yıldönümü öncesi kazandırılan eserler, Gaziantep tarihinde yaşananlara ve bugün merak edilen konulara ışık tutuyor. Ayntâb Kazâsı (1867-1896)  Halep Vilayet Salnameleri Transkripsiyon ve Dizin (Cilt 1), Ayntâb Kazâsı (1897-1908) Halep Vilayet Salnameleri Transkripsiyon ve Dizin (Cilt 2), Ayntâb Kazâsı (1867-1908), Gaziayntab Vilayeti Türkiye’nin Sıhhi ve İctimai Coğrafyası, Antep Savunması Kronolojisi eserlerinden oluşan 5 kitapta kentin idari, ekonomik ve sosyal yapısı gibi birçok alanda önemli bilgiler yer alıyor.

KÜLTÜREL DEĞERLERİMİZİ KORUYOR VE UNUTTURMUYORUZ

Kitapların tanıtım töreninde bir konuşma yapan Şehitkamil Belediyesi Başkan Yardımcısı Hayri Özkeçeci, şehrin eşsiz tarihi, sosyal, kültürel değerlerini korumak ve unutturmamak adına projeler ürettiklerini kaydetti. Özkeçeci, ““Şehitkamil Belediyesi olarak binlerce yıllık geçmişi olan kadim şehrimiz, Şehr-i Ayntab-ı Cihanımızın eşsiz tarihi, sosyal, kültürel değerlerini korumak ve unutturmamak adına projeler üretmekteyiz. Bu bağlamda daha önceden Antep Savunması İaşe Satın alma Defteri ‘Bir Şehrin Dayanışması’, Antep Savunması Hastane Defteri ‘Bir Şehrin Feryadı’, Antep Savunması Askeri İaşe Defteri ‘Açlığın Günlüğü’, Ayıntab Etraf-ı Şehir Cepheler Kumandanlığı Tahrirat, Telgraf, Telefon, Tamim Defteri ‘Sessizliğin Çığlığı’, Antep Savunması Heyet-i Merkeziye Muharebe Defteri ‘Savunmanın Şifreleri’ eserlerini yayımlayarak kamuoyunun takdirine sunmuştuk. Ayrıca; Barsumyan-Nazaryan Antep Şehir Planı ve 2. Abdülhamit albümlerinde Ayıntab Rumkale ve Halfeti isimli albüm ile kentin kuzey ve güney yakalarından çekilmiş çok eski fotoğraflardan oluşan panoramik resimleri kamuoyunun takdirine sunmuştuk. Yine Türk müziğinde Gaziantepli bestekar ve güfte şairleriyle ilgili bir çalışma yapmıştık. Ayntab’a ait kuş türlerini ve meslekleri çıkardığımız takvimlerde işledik. İlçe sınırlarımız içerinde yer alan okullarda Antep Savunması kahramanlıklarını anlatan ‘Antep Savunması Köşesi’ oluşturduk. Bu yıl, Milli Mücadelemizin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde Cumhurbaşkanımız himayesinde bu kutlamalara 5 eşsiz eser daha sunuyoruz. Prof. Dr. Bilgehan Pamuk hocamızın yıllarca süren emekleri ve akademik çalışmaları ile vücut bulan bu eserleri kültür dünyamıza kazandırmanın gururunu taşımaktayız. Emeği geçen herkesi, başta hocamız olmak üzere kutluyorum” diye konuştu.

OLAYLAR KRONOLİK OLARAK YER VERİLDİ

Hazırladığı kitaplar hakkında kısa bir sunum yapan Prof. Dr. Bilgehan Pamuk ise Gaziantep’in mücadeleci ruha sahip bir şehir olduğunu söyledi. 5 ayrı eserde şehrin idari, sosyal, iktisadi, demografik yapısına ilişkin bilgilerin yer aldığını paylaşan Pamuk, olayların kronolojik olarak anlatıldığını kaydetti.

ŞEHİT KAMİL NEDEN İŞİNDEN ATILDI?

Antep Savunması denilince akla ilk gelen isimlerden biri olan Şehit Kamil’e ilişkin de bilgiler aktaran Pamuk,  şunları anlattı: “Kamil, Fransız askerlerine simit satmadığı için işinden atıldı. Fransızlar şehir aç kalsın diye o dönem bostanlara, fıstıklara, zeytinliklere saldırdılar.”

ANTEP SAVUNMASI EFSANE DEĞİL

Prof. Dr. Pamuk, şehrin eski isminin Ayıntab değil Ayntab olduğundan da bahsetti. Kent tarihine ilişkin algıların ne yazık ki gerçeklerin önüne geçtiğini aktaran Pamuk, Antep Savunması’nın bir destan olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: “Tarihte algılar, gerçeklerin önüne geçiyor. Bunun önüne gerçek lazım. Antep Savunması efsaneleştirilmesin. Destandır. Efsanelerde zaman ve mekan bilgisi yoktur. Destan da vardır.”

ARŞİV KAYITLARINA GÖRE KİTAPLAŞTIRILDI

Prof. Dr. Bilgehan Pamuk, toplantının sonunda şunları kaydetti: “Bugün, bir hayalimizi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Biz seri halinde hazırladığımız özellikle 19. yüzyılda Antep’in panoramasını çıkartan bir kitap silsilesi hazırladık. Şehitkamil Belediyemizin destekleriyle hazırladığımız bu çalışma Ayntab Kazası olaraktan 3 ciltten oluşmaktadır. Bunun dışında Ayntâb kronolojisi hazırladık. 1918 ile 1921 yılları arasında Antep’in destansı direnişinin konu edindiği, bu süreçte nelerin yaşandığını, bilgi eksikliklerinin, deformasyonların ve yanlış anlaşılmaların önüne geçebilmek, destansı boyutta tutabilmek için 1918 ile 1921 yılları arasındaki süreç an be an anlatıldı. Büyük fotoğrafı da göstermeyi arzu ettiğimiz için dünya, Türkiye ve Ayntâb’ta ne yaşananları değerlendirdik. Gaziayntâb Vilayeti Türkiye’nin Sıhhi ve İctimai Coğrafyası isimli eser; 1924 ile 1926 yılları arasında şehrin fiziki yapısı, sosyal hayatı, nüfus özellikleri, idari teşkilatı, coğrafi özellikleri, iklimi, eğitimi ve özelikle sağlık yapısı hakkında oldukça zengin ve ilgi çekici bilgiler içermektedir. Evliya Çelebi’nin, ‘dünyanın gözbebeği’ dediği bu şehrin 19. yüzyılda başlayan gelişim sürecini arşiv kayıtlarına bağlı olarak kitap haline getirdik. Böylesi anlamlı bir günde, yaşadığımız süreç içeresinde böyle bir katkı sağlamanın bahtiyarlığını yaşıyoruz.”

16 Ocak 2020 (Talip Öztürk)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz