YENİDOĞAN BEBEKLERİN GÖBEK BAKIMI

Medical Park Gaziantep Hastanesi, Yenidoğan Doç. Dr. Servet Özkiraz doğumdan sonra bebeklerin göbek bakımından bahsetti.

YENİDOĞAN BEBEKLERİN GÖBEK BAKIMI

Yenidoğan bebeklerde göbek bağı oldukça önemlidir. Çünkü göbek bebek için en önemli hastalık kaynağıdır. Özellikle doğumdan sonra göbek hemen kurumaz ve bu kurma sürecinde çeşitli mikropların kapmasında neden olabilir. Normal olarak göbek kordonu doğumdan itibaren 5 ile 15 günler arasında düşer ve geride bıraktığı yaranın tamamen kapanması 2-3 hafta bulur. Bilindiği gibi göbek kordonu içinde anneden çocuğa, çocuktan anneye kan götürüp besin taşıyan damarlar vardır. Kordonun kesilmesi ile bu damarlarda kesilmiş olur. Göbeğin dışından kapanmış gibi görünmesine rağmen ilk günlerde bu damarın ağızlı ince bir zarla örtülüdür ve dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı savunmasız bir durumdadır. Damarların içleri tamamen kapanmış değildir. Bundan dolayı göbeğin herhangi bir mikrop kapması enfeksiyöz ajanın bu damarlarla vücuda girmesine sebep olur.

Yenidoğan bebeklerde göbek bağı bakımı nasıl yapılmalı?

Yenidoğan bebeklerde göbek bağı bebeğin en hassas olduğu noktaların başında gelir. Buradan kapacağı mikrop bebeğin hayati tehdit eden derecede hastalanmasına neden olabilir.  Bundan dolayı göbek bağı bakımı yaparken dikkate edilmesi gerekli olup;

“Göbek bağının bakımı pamuklu su ile yapılmalıdır. Herhangi bir katkı maddesi bulunan ıslak mendil kullanılmamalıdır. Göbek deliğinde ve yakınında yer alan bölgeler özenle temizlenmeli, herhangi bir tortu varsa pamuklu su ile silinmelidir.

Göbek bağı yarasının daha çabuk kuruyabilmesi için yaranın hava ile temas etmesi sağlanmalıdır. Özellikle bebeğin altını değiştirildiği sırada oda sıcaklığının ayarlanması durumunda 5-6 dakika çocuğun altı açık bırakılması uygun olacaktır.

Bebek bezinin göbeğe temas etmesini engelleyin. Yenidoğan bebekler için özel olarak üretilmiş bebek bezlerini kullanmanızı tavsiye ederim.

Bazı bebeklerin göbekleri dışa doğru bazı bebeklerin göbekleri ise içe doğrudur. Anne ve babalar dışa doğru olan göbekli bebeklerin göbeğini içeriye doğru itmemeleri ve para koyma gibi ilkel davranışlarda bulunmamaları gerekmektedir. İlk dönemlerde göbeklerin dışa doğru fıtıklaşması doğaldır sonra düzelecektir. Bu tür bebekler takibe alınır.

Göbek bağı bakımında göbeğin erken kuruyup düşmesi için kesinlikle vazelin, pişik kremi veya bebek kremi sürülmemelidir. Göbeğin kendiliğinden düşmesini beklenmelidir.” diye uyardı.

 

28 Mart 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz