Eyüp Özkeçeci ezber mi bozdu, ezber mi bozduruldu?

Eyüp Özkeçeci ezber mi bozdu, ezber mi bozduruldu?

Eyüp Özkeçeci, tek adayla gidilen seçimle yeniden Ak Parti Gaziantep İl Başkanı seçildi. Özkeçeci’den ziyade yeni yönetimde hangi isimlere yer verileceği merak ediliyordu.

Malumunuz Özkeçeci, ilk döneminde herkesi şok eden bir yönetim listesiyle karşımıza çıkmıştı. Pek bilinirliği olmayan isimlerden bir A takımı oluşturmuş ve bu konuda gelen eleştirileri ise, “işletme körlüğünün önünü aldık” minvalinde cevapla geçiştirmişti.

Artık karşımızda lafa değil ayinesi geçer akçe olan tecrübeli bir başkan var.

Gerçekten beklentilere hitap bir yönetim oluşturulabildi mi? Şahinbey ve Şehitkamil’de evdeki bulgurdan olan Özkeçeci, yoğurdu üfleyerek mi yiyecekti?

Başkanlıkları elden giden hem Hakan Kurt hem Halil Uğur ikisi birden il yönetimine alınması hayli hoş karşılanmıştı. Yaşanan Kahramanmaraş krizi üzerine yönetim taslağı yeniden geçirme zarureti doğdu.

Bir kez daha hesaplar tutmamıştı. Hakan Kurt yönetim dışı bırakıldı. Kurt’un etkisi Halil Uğur’un yönetim dışı tepkisini beraberinde getirdi. Gönülleri kırılmasın diye disiplin kuruluna alınması ise hüsnükabul görmedi. Çevir kazı yanmasın durumları ne Hakan Kurt’u ne de Halil Uğur’u tatmin etmedi.

Yine yönetime girmesine kesin gözüyle bakılan bazı isimler, liste dışı kaldı. Serkan Emre bu isimlerden biri… Artık sürpriz mi dersiniz yoksa şok mu olursunuz bilemiyorum ama Özkeçeci’nin Semih Avcı ısrarı tartışmaya çok açık. O Semih Avcı ki, kendi milletvekiline takındığı nahoş tavırlarıyla bilinen bir isim. Semih Avcı’da ısrarı ve akabinde yürütmeye alması daha çok tartışma götürür.

Kime niyet kime kısmet durumları da oldu. Mehmet Hilmi Teymur’un Şahinbey niyeti il’e kısmet oldu. Serhad Karslıgil ilk önce yönetim dışı bırakıldı, sonra listeye alındı ama yürütmede görev verilmedi. Avukat Adalet Cıngı, Milletvekili Şamil Tayyar ve Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin’in yönetime girmesine olur verdiği bir isim olarak adı öne çıktı. Selami Yetkinşekerci, Eyüp Özkeçeci’ye rağmen Kalyoncu ailesinin ısrarıyla yönetime girme başarısı gösterdi. Yeni yönetimde hiç kimsenin itiraz etmediği tek kişi hiç kuşkusuz Mehmet Haz oldu. Bu partinin Mehmet Haz gibi birine ihtiyacı olduğu fikri, nihayet birilerinin aklına düştü ki, yönetime alındı.

Gelelim A Takımı’na!...

Peki Eyüp Özkeçeci, kendi isteği ve arzusu doğrultusunda A Takımı oluşturabildi mi? Fotoğrafa baktığında sanki fifti fifti bir durum var. Mesela; Semih Avcı var, Adalet Cıngı ve Selami Yetkinşekerci yok. Bu fotoğrafı nereden okursan oku, kimse kimseyi tatmin edemeyecektir.

Mehmet Haz’ın teşkilat başkanlığına getirilmesine bingo demeyecek bir Allah’ın kulu çıkmaz. A Takımı’nda teferruat denilmeyecek diğer dikkat çekici ayrıntı ise Şanlıurfalı 5 isme görev verilmesi… Bu, belki de 2002’den bu yana Gaziantep’te hiç yaşanmayan özel bir durum oldu.

Listeye onu almış, şunu almamış bizim kapsama alanı dışımızda…

Gaziantep’te ”kefilin ya saçı yada sakalı” diye güzel bir söz var. Bunu hesabını yeri geldiğinde ama iyi ama kötü Eyüp Özkeçeci’nin bizzat kendisi verecektir.

Bir vatandaş bir gazeteci olarak bir tek isme itirazım var. Avukat Mahmut Birlik’in hem yönetimde hem de yürütmede görev almasına ne gönlüm ne de vicdanım razı değil.

Mahmut Birlik, Naksan Holding’in kayyumunda bulunuyor. Eyüp Özkeçeci’nin de ticari olarak Naksan ile alışverişi olduğu düşünülürse, İleride dedikodulara açık bir durum görünüyor. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz durumları yaşanması istenmiyorsa ya yardan ya da serden vazgeçilecek.

Mahmut Birlik, siyasette yola devam etmek istiyorsa… Ki, istiyor. O zaman Naksan Holding kayyumundan istifa edecek. Kayyumdan vazgeçemeyecek ise o zaman siyasetten affını isteyecek.

Umarım Eyüp Özkeçeci’nin ikinci dönemi birinci döneminden çok daha iyi olur.

Gaziantep’in 1 Kasım seçimlerinden ve 16 Nisan referandumlarından aldığı oy oranını hiç kimse kendine yontmasın. Eyüp Özkeçeci kağıt üzerinde başarılı diyebilir ama gerçeğin öyle olmadığını o günkü konjonktüre bakan görür.

Eyüp Özkeçeci’nin başarılı olup olmadığını, ancak ve ancak 2019’da yapılacak yerel seçimler ve akabinde yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleriyle anlayacağız.

Gerisi tevatür…

Gerisi teferruat…

7 Mart 2018 (Ruhi AYTAÇ)

Yorumlar (1)

Yorum Yaz
Mehmet Haz gibi bir ADAM’ı almak yeni mi akıllarına geldi tabiki itiraz edilmez aranan kan nokta atışı tabiri ancak bu kadar doğru kullanılır !!
Ali7 Mar 2018 21:47:56

DİĞER YAZILAR

Otuz iki tekmil Gaziantep siyaseti!

CHP konkordato ilan etti!!!

Mehmet Yılmaz essah mı deyin?

Ak Parti’de yersiz ‘Celal’lanme!

İttifak mı harakiri mi?

Bu oyun, Asım Güzelbey’in tarzı değil

Muhittin Bay farkı

Bekir Hoca fena kızmış

Davut Gül’de Recep Yazıcıoğlu’nu görüyorum