TOPRAK SU VE HAVA KORUMA ALTINA ALINMALIDIR

Gaziantep Sabahattin Zaim Sosyal Bilimler Lisesi Ekoloji Kulübü öğrencilerinin davetlisi olarak TEMA Vakfı Gaziantep İl Temsilcisi Muharrem KATIOĞLU ve Şahinbey İlçe Temsilcisi Deniz YILMAZ öğrenciler ile bir araya geldiler.

TOPRAK SU VE HAVA KORUMA ALTINA ALINMALIDIR

TEMA Vakfı il Temsilcisi KATIOĞLU ekolojik yaşamın öneminden; temiz toprak, temiz hava ve temiz su için geç kalmadan harekete geçmenin öneminden bahsetti.

                   TAHMİNLERE GÖRE EKİLEBİLİR TOPRAKLAR 2050 YILINDA %50 AZALACAK.

   KATIOĞLU çarpık kentleşme ve ekilebilir topraklara şehirler fabrikalar kurmaya devam edersek kamu spotunda olduğu gibi tepelik ve kayalık alanlara şehirler kurmaz isek yaşamsal önemi olan toprakları koruma altına almaz isek gıdaya ulaşmamız giderek tehlikeye düşmektedir. Verilere göre her gün bir milyondan fazla insan aç yatmaktadır. Acil önlem alınmazsa tehlike ciddi boyutlarda.

                DÜNYANIN % 70 SU ANCAK İÇİLEBİLİR SU SADECE % 3  

     Dünya’nın yüzde yetmişinin su olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu ifadenin kulağa güzel gelen bir ifade olduğu düşünüyoruz. Yalnız bu suların sadece yüzde üçünün içilebilir olduğu ve içilebilir sularımızın giderek azaldığını duymak bizi kaygılandırıyor dedi. Sularımızın bitmez tükenmez olmadığı aksine içilebilir suya ulaşmanın giderek zorlaştığını hepimiz görüyoruz. Dünya sağlık örgütü verilerine göre su ve susuzluktan kaynaklanan rahatsızlıklardan dolayı her bir saniyede ciddi ölümle sonuçlanan hastalıklar yaşandığına dikkat çeken KATIOĞLU su israfının önüne geçilmeli dişler fırçalanırken muslukların kapatılması. Akıtan bozuk muslukların tamir edilmesi. Gereksiz yere sifon kullanılmaması. Kuru temizliğe geçilmesinin gerekliliğinin üzerinde durdu.

                OKULUMUZDA FARKINDALIK KÖŞELERİ OLUŞTURABİLİRİZ 

   Okulun farklı alanlarına farkındalık köşeleri oluşturulabileceğinden bahseden KATIOĞLU geri dönüşüm ve tasarruf konusunda öğrencilerden söz aldı. 

                   BU TOPRAKLARDA UMUT YEŞERTİYORUZ...

16 Ocak 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz