Tatil çıkmazı

Kurban Bayramı’na 3 hafta kala tatil süresi belirsizliği yerini koruyor.

Tatil çıkmazı

Kurban Bayramı’na 3 hafta kala tatil süresi belirsizliği yerini koruyor. Vatandaşlar ve turizmciler tatil süresinin 10 gün olması gerektiğini savunurken, sanayiler ise bu sürenin çok fazla olduğunu savunuyor. Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, 10 günlük tatilin sanayiciler açısından çok büyük bir kayıp olacağını belirterek, “2017 yılı ihracat hedeflerine ulaşabilmemiz için tatil değil, üretime, ihracata ihtiyacımız var.” dedi.

Sanayiciler ise 10 günün çok olduğunu, normal tatil süresinin yeterli olacağını ifade ediyor. Gaziantep’te de turizm şirketleri şimdiden yoğunluğun başladığını, 10 günlük tatilin kente getirisinin çok fazla olacağını, sanayiciler ise “Ülke olarak şu an için tatile değil, çalışmaya, üretime ihtiyaç var, 10 günlük tatil sanayi üretimini olumsuz yönde etkiler” diyor.

Kurban Bayramı 3 hafta gibi bir süre kala tatilin kaç gün olacağı netlik kazanmadı. Hükümet cephesinden henüz tatil süresi ile ilgili net bir bilgi paylaşılmadı. Vatandaşlar tatil planı yapmak içim bu açıklamayı beklerken kimi vatandaşlar da otellerde yer ayırmaya başladı. Tatilin kaç gün olacağı tüm yurtta olduğu gibi Gaziantep’te de merakla beklenirken, bu bekleyiş, i,ki sektörü de adeta karşı karşıya getirdi. Turizmciler tatilin 10 gün olması gerektiği görüşü etrafında birleşiyor. Sanayiciler 10 bu şartlarda 10 günün çok olacağını ifade ediyor.

2 SEKTÖR KARŞI KARŞIYA

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş önceki gün, konu hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Bakan Zeybekçi, “Türkiye’nin tatilden çok üretmeye ihtiyacı var. Ancak alınan karara saygı duyarız” derken, Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu’na tatil süresi ile ilgili bir konunun gelmediği söylemişti. Açıklamaların ardından görüşlerini aldığımız da turizmcilerin ve sanayicilerin, tatil süresi konusunda ortak bir noktada buluşamadığını gösteriyor. İki sektör de adeta birbirine düştü.

TATİLE DEĞİL ÜRETİME İHTİYAÇ VAR

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, şu anki Türkiye şartlarında 10 günlük tatilin çok fazla bir süre olduğuna kaydetti. Hıdıroğlu, geride bıraktığımız 2016 yılına göre ülke olarak daha çok çalışmaya ve üretime ihtiyaç olduğu söyledi. Hıdıroğlu, “Şu anda 10 günlük tatili hak etme gibi bir durumumuz söz konusu değil. Bizim daha çok çalışmamız gerekiyor. Ülke olarak şu an için tatile değil çalışmaya ihtiyaç var” diye konuştu.

10 GÜN BÜYÜK KAYIP OLUR

Tatil süresinin belirsizliğini koruduğunu anımsatan Hıdıroğlu, turizm ve sanayi sektörünün de bu durumdan etkilendiğini fakat, 10 günlük tatilin sanayiciler açısından çok büyük bir kayıp olacağını dile getirdi. 10 günlük tatil olması halinde bunun ağustos ayı sanayi üretimini olumsuz etkileyeceğini ifade ederek, 10 gün sanayiciler için çok büyük bir kayıp olacaktır. İhracat düşecektir.” ifadelerini kullandı.

2017 HEDEFLERİ İÇİN ÇALIŞMAMIZ LAZIM

2017 yılı ihracat hedeflerine ulaşılabilmesi için Kurban Bayramı tatili süresinin 10 gün değil bayramın sürdüğü 4 gün olması gerektiğini belirten Hıdıroğlu, “Kurban Bayramı süresi ne ise tatil süresi de o olmalıdır. Bizim üretime ve ihracata ihtiyacımız var. Hala 150 milyon doları ihracatı aşamamışken bu tatil süresi çok fazla. 2017 yılı ihracat hedeflerine ulaşabilmemiz için tatil değil, üretime, ihracata ihtiyacımız var.” şeklinde konuştu.

TATİL PLANLARI BAŞLADI

Öte yandan vatandaşlar da yazın son ayında tatil fırsatını değerlendirmek istiyor. Hal böyle olunca herkes Hükümetten gelecek olan açıklamayı bekler durumda. Resmi açıklamanın bugünlerde yapılması beklenirken, turizmciler 10 günlük tatil gelirinin katkısının çok fazla olacağını söylüyor. Bazı turizm şirketleri tatil planlarının şimdiden başladığını ve yoğunluk oluştuğunu dile getirdi.

10 Ağustos 2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz