Sorun hepimizin sorunu

Gaziantep’in ciddi sıkıntılarla boğuştuğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Sait Köse, “Söylemler hep sözde kalıyor. Ortak akıldan bahsediyoruz. O zaman nerede kent konseyi? Bunca soruna rağmen, bir yıldır toplanmıyorlar" dedi.

Sorun hepimizin sorunu

Gaziantep’te büyüyen şehirle birlikte sorunların da arttığına dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Muhittin Sait Köse, “ Bu sorunlara birlikte el atmamız gerekiyor. Övündüğümüz ortak akıl ile sorunlarımıza çözüm üretmeliyiz. Ancak ne yazık ki söylemlerimiz hep sözde kalıyor. İcraata gelince, söylemler unutuluyor. Kendi bildiğimizi uyguluyoruz. Örneğin bu şehir için projeler üretmek için kurulan Kent Konseyi nerede? En son ne zaman toplandılar? En son nasıl bir çözüm ürettiler? Kent Konseyi başkanı ne yapar? Büyükşehir Belediye Başkanı bu konseye hiç danışma ihtiyacı hissetmiş midir? Ne yazık ki; Şehri ortak akılla değil, birkaç kişinin aklıyla yönetiyoruz. Çevre ve kalkınma arasındaki yaşamsal köprünün güçlendirilmesini ve kalkınmanın sürdürülebilmesini ilke edinen yerel gündem 21’in 1992 yılından bu yana 135 ülke binlerce kentte sadece Avrupa’da 4 binin üzerinde belediyede bu kapsamda etkin bir şekilde yerel eylem planlarının belkemiğini oluşturan katılımcılıkların temeli, kent konseylerine dayanır. 5393 sayılı belediye kanunu ve 26313 nolu Kent Konseyleri Yönetmeliğine dayanarak kurulmuş Kent Konseyleri, alt birimlerinde Gençlik Meclisi, Kadın Meclisi, Çocuk Meclisi, Engelli Meclisi, Çevre Meclisi gibi bir çok alt yapıyı barındırır. Gaziantep’te biz bu meclislerin, sadece bir komisyon olarak kendi kendine çalıştığını, hazırladığı raporların, gündeme gelip hayat bulması ile ilgili doğru şeyler yapılmadığını, işlevsizleştirildiğini görüyoruz.” dedi.

EL ELE ÇÖZÜM ÜRETMELİYİZ

Gaziantep’in ciddi sıkıntılarla boğuştuğunu belirten Köse, “Bu sorunlar hepimizin sorunu. Suriyeli mülteciler, trafik, pahalılık, çevre-gürültü kirliliği, istihdam sıkıntısı hepimizi etkiliyor. O zaman bu sorunlar için el ele vermemiz lazım. Şehri yönetenler de, bu şehrin insanlarının görüşlerini dikkate alarak eyleme geçmeli. Ne yazık ki şimdi böyle bir ortamı göremiyoruz. Kanunla kurulan Kent Konseyi bile işlevsiz duruma getirilmişse, oturup düşünmemiz gerekiyor. Yine belirtmek istiyorum; Bu şehrin sıkıntılarını çözmek için el ele vermek zorundayız. Bu şehrin ileri gelenleri de bunun farkına varmak zorunda.” şeklinde konuştu.

24 Eylül 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (1)

Yorum Yaz
Harika sin başkanım
Halil Karaduman25 Eyl 2018 17:49:42