RESSAM ASUMAN BARKA SEVİNDİLİ’DEN SERGİ

Ressam Asuman Barka Sevdinli’nin, Sanko Sanat Galerisi’nde “Döngü-II” adıyla açtığı 5’inci kişisel resim sergisi, 23 Şubat’a kadar gezilebilecek.

RESSAM ASUMAN BARKA SEVİNDİLİ’DEN SERGİ

Resimlerini Adana’da evinde bir oda ve balkonu kapatıp oluşturduğu atölyede tuvale aktaran Sevindili, atölyenin evinde olmasının, istediği zaman resim yapabilmesine olanak sağladığını söyledi.

Resim yapmaya 1998 yılında amatör ve hobi olarak başladığını, tuval üzerine karışık boya tekniği kullanarak resimlerimi yaptığını belirten Sevindili, “Resim yapmayı bir insanın kendini ifade etme durumu, hayata dair duygu düşüncelerin aktarılması olarak görüyorum” dedi.

Resimlerinde kumaş kabartma (kumaşın üzerine boya gibi sürülür, ütülenince kabarır) ve inşaatlarda kullanılan macun ve boyalar kullandığını anlatan Sevindili, tuvallerini kendisinin hazırladığını, duygumu ve düşüncesini hangi malzeme ile yapabilecekse onu kullandığına vurgu yaptı.

“Resimlerimde yapmak istediğim bugünkü yaşamı sorgulamak. Amacım; Anadolu’da yaşamış ve miras kalmış olan kültürü tanıtmak, araştırmak, öğrenmektir” diyen Sevindili, sözlerini şöyle tamamladı. 

“Bizi biz yapan değerleri anlamak ve anlatmaktır. Bu yüzden Anadolu’da yaşamış kültürlerin kendilerini ifade etmekte kullandıkları semboller, figürler ve benzeri şeylerden yola çıkarak oluşturduğum kompozisyon ve sembollerle bugüne ait insan yaşamını ilgilendiren görüşlerimi ve duygularımı resmediyorum.”

Sevdinli’nin 27 eserinin yer aldığı sergi, Sanko Sanat Galerisi’nde, 23 Şubat’a kadar her gün 10.00 – 22.00 saatleri arasında gezilebilecek. 

20 Şubat 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz