İlk Elektrikli Yolcu Uçağı, 2022 Yılında Üretilecek

Boeing tarafından desteklenen Zunum, ilk elektrikli hibrid ticari yolcu uçağı için 2022 tarihini verdi. 12 kişi taşıyabilecek uçağın menzili ise bin 125 kilometre uçabilecek.

İlk Elektrikli Yolcu Uçağı, 2022 Yılında Üretilecek

Otomobil üreticileri elektrikli arabalar pazarı ve batarya teknolojilerinin asfaltta daha uzun süreli kullanımı için kıyasıya yarışırken bir haber de havadan geldi.  Habertürk'te yer alan habere göre Amerikalı uçak ve havayolu araçları üreticisi  Boeing'in desteğini alan yeni bir girişim 5 yıl içerisinde hibrid-elektrikli uçağın ticari olarak kullanılabileceğini planlıyor.

BİN 125 KM UÇABİLECEK

Zunum Aero ismindeki şirket, 12 koltuklu uçağın batarya grupları ve yedek motor için de küçük bir yakıt rezervi bulunduracağını belirtti. İlk model uçağın 700 mil yani bin 125 kilometre uçabileceğini belirten şirket bunun  ABD içerisinde  Boston -  Washington gibi hatlar için yeterli olduğunu belirtti.

Zunum'un otomobil endüstrisinin batarya teknolojisinde kaydettiği ilerlemeleri de uygulayarak yanıcı jet motorlarının gürültüsünü ve emisyonunu ortadan kaldırmayı amaçladığı gelen bilgiler arasında.

10 DAKİKADA BATARYASI DOLACAK

Tasarım maliyetlerinin dahi milyarlarca doları bulabildiği bir sektörde sadece 15 çalışanı bulunan Zunum isimli şirketin işin altında kalkabilmesi için  Boeing'in yanı sıra JetBlue gibi farklı destekçileri de var. Boeingin Fransız rakibi Airbus ise EasyJet ile ortak olarak benzer bir projeyi yürütüyor.  ABD ordusu ve  NASA'nın elektrikli havayolu taşıtları projeleri olduğu biliniyor.

 

Öte yandan, Proterra isminde bir şirket tarafından üretilen ve  Seattle civarında hizmet veren bataryaların 10 dakika içerisinde yeniden şarj edilebildiği açıklandı.

DEĞERİ 3 MİLYON DOLAR

Zunum'un, benzeri bir teknolojiyi, elektrikli hibrid uçak içerisinde yedek batarya grupları bulundurarak mürettabatın kolayca değiştirebilmesi alternatifiyle ilgili de düşüncesi olduğu iddia edildi. Özellikle de jetlerde alışılageldik bir şekilde yakıtın depolandığı kanat bölgelerinde.

Amerikalı girişimin 12 koltuklu uçak için 3 milyon dolar fiyat belirlediği söylendi.

6 Ekim 2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz