YÜZDE 4'Ü GÜNEŞ'TEN

EPDK verilerine göre Türkiye’nin en çok elektrik tüketen 9. kenti Gaziantep, güneşten yeterince faydalanamıyor. Kentte 2017 yılında tüketilen 7.5 milyar kiloWatt elektriğin sadece yüzde 4’üne tekabül eden 3 bin 421 MW’lık kısmı güneşten elde edildi.

YÜZDE 4'Ü GÜNEŞ'TEN

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, Gaziantep için bu sayının yetersiz olduğunu ilerleyen zamanda daha artış göstereceğini söyledi. Arıkan, güneş enerjisinde çatı uygulamalarının önemine işaret ederken, en çok elektrik tüketimini gerçekleştiği OSB’lerde çatı uygulaması ile her fabrikanın kendi elektriğini üretebileceğini kaydetti. Kentte bu alanda önümüzdeki dönemlerde yatırımlarında artacağına dikkat çeken Arıkan, Gaziantep’in lisanslı Güneş Enerji Santralleri(GES) için kapasitesinin uygun olduğunu belirterek, “Lisanslı GES yapabilmeniz için, devlet ihale açıyor ve size illere göre bir kapasite veriyor. Bu son yıllarda Gaziantep’e verilmedi ama Gaziantep’in kapasitesi buna uygun” dedi.

Gaziantep, yıllık güneşlenme gün sayısı Türkiye ortalamasının üzerinde olmasına rağmen güneşten yeterince faydalanamıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu(EPDK) verilerine göre kentte, tüketilen elektriğin sadece yüzde 4’ü güneşten elde edildi. TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, Gaziantep’in 2017 yılında 7.5 milyar kiloWatt elektrik tükettiğini bunun sadece yüzde 4’üne tekabül eden 3.421 MW'lık üretimin güneşten elde edildiği söyledi.

ELEKTRİK TÜKETİMİNDE 9. SIRADAYIZ

Yıllık ortalama 2 bin 978 saatlik güneşlenme süresiyle bu konuda Türkiye ortalamasının üzerinde olan Gaziantep güneşten yeterince yararlanamıyor. Kentte güneşe yatırım artsa da istenilen seviyeye henüz ulaşılamadı. EMO Başkanı Arıkan, Gaziantep’in elektrik tüketim oranının çok ciddi bir rakam olduğunu belirtti. Başkan Arıkan, Gaziantep’te 1 yılda kullanılan elektrik enerjisi 7.5 milyar kWh olmuştur. Bu da Türkiye genelinin yüzde 3,31’lere gelmiş durumda. Türkiye’de enerji verimliliği çerçevesinde çalışmalar yapılıyor. Tüketime baktığımızda Türkiye genelinde 9. sıradayız” diye konuştu.

EN ÇOK SANAYİ TÜKETİYOR

Sektörel dağılıma bakıldığında, elektriğin yüzde 65’inin sanayide tüketildiğini ifade eden Arıkan, şunları kaydetti: “Yüzde 16’sı ticarethane, yüzde 16’sı meskenler, yüzde 1’i aydınlatmalar, yüzde 1,8’i ise tarımsal sulamada tüketilmiş.  Bu rakamlar bize enerji verimliliği çalışmalarına sanayide devam edilmesinin daha etkili olacağını gösteriyor. Çünkü sanayi ve ticarethanede elektrik tüketim oranı yüzde 80’lerde.”

GAZİANTEP LİSANSLI ÜRETİM İÇİN UYGUN

Başkan Arıkan, Gaziantep’in lisanslı GES için kapasitesinin uygun olduğunu ifade ederek, “Lisanslı GES yapabilmeniz için, devlet ihale açıyor ve size illere göre bir kapasite veriyor. Bu son yıllarda Gaziantep’e verilmedi ama Gaziantep’in kapasitesi buna uygun. Biz de buradan çağrıda bulunalım. Gaziantep için bir kota istiyoruz. Bu konuda bizim trafo kapasitelerimiz açısından sorun olmadığını düşünüyoruz. Lisanslı üretim için en azında bir 50 MW’lık bir kapasite 2019 yılı için düşünülebilir” ifadelerini kullandı.

BELEDİYELERİN GÜZEL ÇALIŞMALARI VAR

Gaziantep’te hali hazırda belediyeler ve özel şirketlerin yatırımlarının devam ettiğini kaydeden Arıkan,  Gaziantep’te bir ilçenin kendi elektrik tüketiminin yüzde 100’ünün o ilçe tarafından üretilmesini arzu ettiklerini kaydetti. Arıkan şöyle konuştu: “Güneş sadık bir kaynak. Onun için savaşmanıza gerek yok sabah herkese eşit doğuyor. Geliş saati belli gidiş saati belli. Ama işte akşamları güneş olmadığı için depolama sistemi yok şu anda. Depolama sistemleri geliştiğinde o zaman ülkemiz daha da zirveye ulaşacaktır. Hem büyükşehir hem Şehitkâmil belediyesinin güzel çalışmaları var. Özel şirketlerin de çalışması var. Gaziantep zaten kendi kendine yeten bir şehir. Bu noktada güneşte de başarılı olacağına inanıyoruz. Bir ilçemizin tüketimi yüzde 100 güneşten elde edilsin.

TÜKETİMİN SADECE YÜZDE 4’Ü GÜNEŞ’TEN

Kurulu güce baktığımızda 85 bin 200 MW 2017 yılında bir kurulu gücümüz var. Bunun 3 bin 421 MW'ı güneş enerji santralleri oluşturuyor. Bu çok az. Yaklaşık olarak yüzde 4’üne tekabül ediyor. Ebetteki güneş ülkesi olan ülkemizde çok düşük bir rakam. Bunun artmasını temenni ediyoruz.  Ebetteki bu santrallerin yaygınlaşması enerji altyapınızın yeterli ve kontrol edilebilmesi ile mümkündür. Her yere GES yaparsanız o GES’i de kontrol etmeniz gerekiyor. Bu kontrol için bir altyapının oluşması lazım.”

EN İYİ ÇÖZÜM: ÇATI UYGULAMALARI

Başkan Arıkan, güneşte en iyi çözümün yerinde üretim ve yerinde tüketim olduğunu dile getirerek, çatı uygulamalarına işaret etti: “Biz onun için çatı uygulamaları yani güneşte en iyi çözüm yerinde üretim yerinde tüketim diyoruz. Yerinde üretim ve tüketim yaparsanız o zaman kayıplarımızı da azaltmış oluruz.  Teşvikler verilmeye başlandı. Bu teşvikler ile birlikte maliyetlerinde düşmesiyle artık yavaş yavaş sanayicisi de vatandaşlarımız da buna ilgi gösteriyor. En son bir yönetmelik yayımlandı. 10 KW bir çatı uygulamasına lisansız teşvik verilecek.”

HER FABRİKA KENDİ ELEKTRİĞİNİ KENDİ ÜRETSİN

Arıkan şöyle devam etti: “Çatı uygulamaları yapılırken eski binaların uygulanmasında zorlanabiliriz. Onun için özellikle yeni imara açılan bölgelerde mimari projelerin de çatı uygulamaları da projelendirilmeli. Mimari uygulama yapılırken, çatı uygulaması da yer almalı.  Özellikle de cephesi güneye bakan yapıların olmasını ve bunun da mevzuatlarda yer almasını arzu ediyoruz.  Özellikle sanayi bölgesinde bu uygulama yararlı olacaktır. Gaziantep OSB’de her fabrika kendi elektriğinin büyük bir bölümünü çatı uygulaması ile üretebilir. Yapıları buna uygundur. Uygulayan, yatırım yapan işletmeler de var. İleriki yıllarda bu uygulamaları yaygın olarak göreceğiz. Ama öncelikli olarak çatı uygulamalarının mimari projelere girmesi gerekiyor.”

 KURULU GÜCÜMÜZÜN YARISINI KULLANIYORUZ

“Gaziantep’te Kurulu güç açısında da bir sorun yok” diyen Arıkan, şöyle konuştu: “Bizim kurulu gücümüze baktığımızda yaklaşık olarak 2500 MVA Kurulu gücümüz var. Bu kurulu gücümüzün yarısını kullanıyoruz, tüketimlere baktığımızda trafolar arası geçişlerde yük dağılımını iyi planlarsanız bu trafo merkezlerinde yapılan bakımlarda dahi elektrik kesintisi yaşamayız. Eskiye oranlara elektrik kesintileri ile ilgili de şikâyetler almıyoruz. Dağıtım şirketleri yatırımları devam ediyor. Nüfusu ve sanayisi artan, imara açılan, binaları artan bir şehrimiz var. Bu yatırımlarda programlar çerçevesinde zaman zaman kesintiler yapılıyor.”

GÜNEŞİ AVANTAJA ÇEVİRECEĞİZ

İslim Arıkan, Gaziantep’in Türkiye ortalamasına göre en fazla güneş alan illerden biri olduğunu dile getirdi. Arıkan, Gaziantep’teki güneşin avantaja dönüştürüleceğini vurgulayarak, şöyle dedi: “En fazla güneş alan illerden bir tanesiyiz. Biz bu güneşi avantaja çevireceğiz. Bizdeki kıyaslamalar hep Avrupa ülkeleriyleydi.  Dünyada güneşten elektrik üretiminde 78 bin MW ile Çin 1. sırada. Sonra Almanya geliyor. Almanya’da güneş yok, bizde güneş var diyoruz ama sadece güneş olması ile yeterli olmuyor. Bir defa altyapınızın sisteminizin, trafolarınızın yeterli olması gerekiyor. Teknolojinizin olması gerekiyor. Şu anda yenilenebilir enerjide güneş ve rüzgâr konusunda artan santrallerimiz var.”

YATIRIMLAR ARTACAK

Gaziantep’te bu alanda yatırımların artacağını aktaran Arıkan,  şu ifadeler kullandı: “Gaziantep ili için de nasıl Konya’ya bin MW’lık bir lisanlı tahsis yapıldıysa bizim şehrimize de en az 50 MW’lık hatta 100 MW'lık lisanlı bir tahsis yapılmasını da bekliyoruz. Çünkü Gaziantep bunu hak ediyor.  Gaziantep’in zaten güneşi var. Güneşlenme süresine göre diğer illere oranla çok daha avantajlı bir şehir ve yatırımcısı da var zaten. Biz burada çatı uygulamalarını da çok önemsiyoruz. Bölgemiz açısında avantajlı olduğu için bu uygulamalara hızlı bir şekilde geçiş yapacağız. Ancak bunun yönetmelik altyapısının sağlamlaştırılması lazım.”

ÜLKE EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAR

Arıkan, güneş enerjisinden yeterinde yararlandığı takdirde bunun ülke ekonomisine de çok büyük bir katkı sağlayacağına da değinerek, şöyle dedi: “Şu anda enerjide yüzde 70 dışa bağımlı bir Türkiye var. Tüm bunlar gerçekleştirildiği takdirde ekonomik açıdan da ülkemize çok büyük bir katkısı olacaktır. Güçlü Türkiye’nin bir ayağı da yerelde yenilenebilir enerjiden eklektiğimizi üretmektir.”

16 Temmuz 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz