GAÜN DÜŞÜŞTE HKÜ VE SÜ YÜKSELİŞTE

Devlet ve Vakıf Üniversitelerini kapsayan iki farklı araştırma sonuçlarına göre; Gaziantep Üniversitesi bir önceki yıla geriledi. Hasan Kalyoncu ve Sanko Üniversite’lerinin ise başarı grafiğini yükselttikleri görüldü.

GAÜN DÜŞÜŞTE HKÜ VE SÜ YÜKSELİŞTE

Üniversite Araştırma Laboratuvarı’nın 2018 araştırmasında devlet üniversiteleri içinde 39. sıradan 51. sıraya geriledi. TÜMA’nın (Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması) 164 devlet ve vakıf üniversitesi kapsayan 2017 Genel Memnuniyet Anketinde; Gaziantep Üniversitesi bir önceki yıla göre 5 basamak gerileyerek 69. sıradan 74. sıraya düştü. Hasan Kalyoncu Üniversitesi 56. sıradan 24. sıraya yükseldi. Sanko Üniversitesi ise 93. sıradan 86. sıraya çıktı. 

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gaziantep’e gelişiyle ilgili twitter hesabından; “ “Sayın Cumhurbaşkanımızın övgüsüne mazhar olduğumuz için son derece onur duyduk. GAÜN, 9 bini yüksek lisans ve doktora öğrencisi olmak üzere 56 bin öğrencisi ve bilimsel çalışmaları ile TÜBİTAK girişimci ve yenilikçi üniversite endeksinde 14. sırada yer almaktadır" yapmıştı.

Devlet ve Vakıf Üniversiteleri kapsayan iki farklı araştırma ise Rektör Ali Gür’ün aksi sonuçları ortaya koydu. Gaziantep Üniversitesi her iki araştırmada bir önceki yıla göre daha geri sırada yer alırken, Hasan Kalyoncu ve Sanko Üniversiteleri’nin ise başarılı bir grafik çizdikleri görüldü.

2018 ARAŞTIRMASINDA BAŞARISIZ ÇIKTI

Prof. Dr. Engin KARADAĞ ve Prof. Dr. Cemil YÜCEL tarafından kurulan Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı [ÜniAr] 2018 yılı devlet üniversiteleri sıralamasını yayınladı. Gaziantep Üniversitesi devlet üniversiteleri içinde geçen yıl 39. sıradayken bu yıl 12 basamak gerileyerek 51. sıraya geriledi. 2006 Yılından önce kurulan 53 devlet üniversitesi arasında ise 31. sırada yer aldı.

Gaziantep Üniversitesi bünyesinde bulunan 13 fakülte ve yüksekokulda sıralamada başarısız bir grafik çizdi. Diş Fakültesi 34., Eğitim Fakültesi 43., Nizip Eğitim Bilimleri Fakültesi 56., İşletme ve İktisat Fakültesi 88., İletişim Fakültesi 18., Sağlık Yüksek Okulları 11., Beden Eğitim ve Spor Yüksek Okulları 3., ve Meslek Yüksek Okulları 38. sıraya geriledi. Fen- Edebiyat Fakültesi ,Güzel Sanatlar Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Tıp Fakültesi’nin bir önceki yıla göre daha üst sıralarda yer aldı.

HASAN KALYONCU VE SANKO ÜNİVERSİTESİ YÜKSELİŞTE

TÜMA ’nın (Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması) 2016-2017 öğretim yılında lisans öğrencisi bulunan toplam 164 devlet ve vakıf üniversitesinde memnuniyet anketi yaptı. Her üniversiteden en az 50 öğrenciye yüz yüze görüşme yoluyla yapılan anket sonuçlarını yayınladı. Bu kapsamda 2017 yılında 108 devlet ve 56 vakıf olmak üzere 164 üniversitede öğrenim gören 13,694 öğrenciden kullanılabilir veri toplandı.

Bir önceki yıla (2016) göre genel memnuniyet puanını en fazla yükselten üniversiteler arasında Hasan Kalyoncu ilk sıralarda yer aldı.

Gaziantep’te eğitim veren Hasan Kalyoncu ve Sanko Üniversitesi bir önceki yıllarına göre memnuniyet oranını artırdı. Hasan Kalyoncu 56.sıradan 24.sıraya, Sanko Üniversitesi 93. sıradan 86 . sıraya yükseldi. Hasan Kalyoncu Vakıf Üniversiteleri arasında 25. sıradan 12. sıraya yükselirken, Sanko Üniversitesi ise 40.sıradan 34.sıraya çıktı.

GAÜN’DE MEMNUNİYETSİZLİK ARTIYOR

Gaziantep’te eğitim veren iki vakıf üniversitesi genel ve vakıf üniversiteler sıralamalarında başarısı grafiğini yükseltirken Gaziantep Üniversitesi’nde düşüş yaşandı.

Gaziantep Üniversitesi tüm üniversiteler içinde 69. Sıradan 2017 yılında 74. sıraya geriledi. GAÜN devlet üniversiteleri içinde ise 40. sıradan 45. sıraya düştü.

27 Şubat 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz