FETÖ Silahlı terör örgütü üyesi olmakla suçlanıyor

BARTIK 15 YILLA YARGILANACAK

FETÖ Silahlı terör örgütü üyesi olmakla suçlanıyor

Gaziantep Ticaret Odası Eski Başkanı Eyüp Bartık ve Eski Genel Sekreteri Halil Göçer, FETÖ silahlı terör örgütü üyesi olmak suçlamasıyla 7.5- 15 yıl ağır hapis talebiyle yargılanacak. GTO adına Bank Asya’ya açılan 500 bin liralık hesap ile ilgili soruşturmasını tamamlayan cumhuriyet savcısının iddianamesi 7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Eyüp Bartık ve Halil Göçer’in yargılanacağı davada GTO Eski Meclis Başkanı Ali Yener müşteki oldu.

Gaziantep Ticaret Odası tarafından Başkan Eyüp Bartık ve Genel Sekreter Halil Göçer imzalı Bank Asya’da 30 Ocak 2014 yılında açılan 500 bin liralık hesap ile ilgili savcılık iddianamesini tamamladı. 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen davada; Bartık ve Göçer hakkında, TCK 314/2 maddesine göre FETÖ silahlı terör örgütü üyesi olduğu iddiasıyla; 7,5 ile 15 yıl ağır hapis cezası talep edildi.
BARTIK, BİLAL KARA’YI SUÇLADI
Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, Oda adına yaptığı açıklamada Bank Asya’ya 2014 yılında 500 bin liralık hesap açtıklarını beyan etmişti.
Ticaret Odası tarafından yapılan yazılı açıklama sonrasında; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı ayrı ayrı soruşturma başlattı.
Açılan soruşturmalar üzerine, Eyüp Bartık, Gaziantep Ticaret Odası Başkanlığı’ndan istifa etmek zorunda kaldı.
Bartık, Cumhuriyet Savcılığı’na verdiği ifade de, suçlamaları kabul etmeyerek, banka işlemlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Bilal Kara’yı suçladı. Bartık, ifadesinde; gün içerisinde çok sayıda evrak imzaladığını, imzaladığı evrakın içeriğini ve içeriğe dair dayanak ve belgelerin araştırılmasını muhasebe müdürü ile işten sorumlu başkan yardımcısının sorumlu olduğunu belirtti.
Bartık, “Şahsi hesaba veya odayla ilişkisi olmayan bir para transferi söz konusu ise bilhassa dikkat ederim. Bankaya yönelik para transfer işleminde bu kadar dikkat etmedim. Devletin vermiş olduğu izinle faaliyet göstermekte olan bir banka olduğunu bildiğimde güvenle davrandım. Hayat tarzı ve dünyaya bakış açısı itibarıyla FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi olma ihtimalim yoktur” dedi.
GÖÇER, DENİLENİ YAPMIŞ
Bank Asya olayı patlak verdikten sonra istifa etmek zorunda kalan Genel Sekreter Halil Göçer, üstüne atılan suçlamaları kabul etmedi. Kendisinin bir nevi veznedarlık görevi yaptığını ve itiraz şansı olmadığını savundu.
Göçer, ifadesinde şunları söyledi: “ Ticaret Odası’nın idari işlemlerinin yürüten genel sekreter görevi olduğu için talimatları sorgulama, yerine getirip getirmemeyi, tartışma ve itiraz etme gibi bir yetki ve şansımı yok. Evrakın imza sirküleri gereği çift imza halinde imzalanması gerektiği için yönetim kurulu başkanı ile birlikte imzaladım. Ben ücretli çalışan biriyim. İtiraz hakkım yok. Bir nevi veznedarlık görevi yapıyorum. Hayat tarzı olarak FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi olma ihtimalim yok.”
İDDİANAMEDE DİKKAT ÇEKİCİ AYRINTILAR
Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan iddianamede dikkat çekici ayrıntılar yer aldı. Gaziantep Ticaret Odası’na ait 2 adet karar defterinin savcılık tarafından el koyulduğu ortaya çıktı.
GTO’nun o tarihte 13 milyon, 283 bin lirayı aşan miktardan bankalarda parası bulunduğu ve Halk Bankası’nda bulunan parasından 500 bin lirayı 30 Ocak 2014 tarihinden Bank Asya İpekyolu Şubesi’nde açılan hesaba aktarıldığı tespit edildi.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan soruşturmaya göre; GTO Yönetim Kurulu’nun 19 Haziran 2013 tarihli toplantısında odaya ait tüm paraların bir hesapta toplanmasının en yüksek teklifi veren bankalara 3 ay vadeli olarak yatırılmasına ve bu işlemlerin yönetim kurulu başkan yardımcısı Bilal Kara tarafından yürütülmesine karar verilmiş. Bu karar rağmen Bilal Kara’nın imzası olmadan Başkan Eyüp Bartık ve Genel Sekreter Halil Göçer imzasıyla Bank Asya’ya 500 bin liralık hesap açıldığı belirtildi.
Bank Asya’ya yatırılan 500 bin liradan en yüksek teklifi veren bankaya para yatırılması kriterine uyulmadığı, Bank Asya’dan daha fazla teklif veren bankalar olduğu, Bank Asya’nın verdiği 3 aylık 9 bin 453 lira gelirin diğer bankaların getirisinden altında kaldığı kaydedildi.
NEDEN 30 OCAK?
İddianamede dikkat çekici bir nokta ise 30 Ocak 2014 tarihinin öneminin altı çizildi. Gaziantep Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü’nce yürütülen tahkikatta; FETÖ silahlı terör örgütü lideri Fethullah Gülen’in 25 Aralık 2013 tarihinde; Bank Asya’ya para yatırın çağrısında bulunduğu video görüntüleriyle savcılığa delil olarak sunuldu.
1 Aralık 2013- 30 Haziran 2014 tarihleri arasından Bank Asya’da 400 bin yen hesap açıldığı belirtilirken, en çok hesabın ise GTO’nun 500 bin lira hesap açtığı 30 Ocak 2014 tarihinde açıldığı belirtildi. 30 Ocak tarihinde Bank Asya’da 6 bin hesap açılmış.
ALİ YENER MÜŞTEKİ, BİLAL KARA TANIK
Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianame Gaziantep 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.
Savcılık, Bank Asya’ya açılan 500 bin liralık hesapla ilgili şikayette bulunan Ticaret Odası Eski Meclis Başkanı Ali Yener’in müşteki olarak yer almasını mahkemeye sundu.
GTO Eski Başkanı Eyüp Bartık, Bank Asya’ya açılan 500 bin liralık hesapla ilgili suçladığı başkan yardımcısı Bilal Kara’nın ise tanık olarak dinlenmesini istedi.
15 YIL AĞIR HAPİS TALEBİYLE YARGILANACAKLAR
7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen dava dosyasında; iddianameyi hazırlayan cumhuriyet savcısı, sanıklar Eyüp Bartık ve Halil Göçer hakkında TCK’nın 314/2 maddesine göre 7.5 ile 15 yıl ağır hapis cezasıyla yargılanmasını istedi.
Savcı mahkemece kabul edilen iddianamesinde; sanıkların FETÖ/PDY silahlı terör örgütü hiyerarşik yapısına dahil olmamakla birlikte FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım ettikleri, bu itibarla TCK’nın 220/7 maddesi atfı ile TCK’nın 314/2 maddesinde tanımlanan FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak suçunu işledikleri anlaşılarak, cezalandırılmasını istedi.

 

 

21 Mart 2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (1)

Yorum Yaz
Dönemin tüm yönetim kurulu vemeclis üyeleri ile muhasebe personeli yardım yatakliktan yargılanmalı.
Reisci22 Mar 2017 10:53:19