FETÖ BİTTİ İNŞAAT PAYDOS

Gaziantep’te FETÖ operasyonlarına her gün bir yenisi eklenirken gözlerden kaçmayan bir detay ortaya çıktı.

FETÖ BİTTİ İNŞAAT PAYDOS

15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından kentte FETÖ’ye finansal destek sağladığı iddiasıyla yapılan operasyonlarda inşaat sektörünün ağırlıkta olduğu görüldü.  9 ayrı inşaat şirketine FETÖ operasyonu düzenlenirken bu operasyonlarda 16 kişinin tutuklandığı öğrenildi.

Fettullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) tarafından 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından neredeyse 1 yıl geçti. Gaziantep’te de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında düzenlenen operasyonlar son 1 ayda hız kazandı. Kentte FETÖ/PDY soruşturması kapsamında son günlerde dikkatlerden kaçmayan bir detay ortaya çıktı. Son 1 aydan bu yana kentte bazı ünlü inşaat firmalarına İl Emniyet Müdürlüğü tarafından FETÖ operasyonu düzenlendi.

İNŞAATÇILAR DİKKATLERDEN KAÇMADI

16 Nisan’da gerçekleştirilen referandumun ardından Gaziantep’te FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında operasyonlar hız kazandı. FETÖ’ye finansal destek sağladığı iddiasıyla yaklaşık 9 ünlü inşaat şirketine eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Bu operasyonlarda 16 kişi tutuklandı.

İŞTE O İNŞAAT ŞİRKETLERİ

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Gaziantep’te, Yönetim Kurulu Başkanlığı Taner Nakıboğlu’nun yürüttüğü Paralel Yapı İnşaat, Ahmet Selim Ener’in sahibi olduğu Edacan Group, Değişim İnşaat Mehmet Işık, Erbalcı İthal Duvar Kaplama’nın sahibi Cahit Erbalcı, Uğur İnşaat’ın ortaklarından Mehmet Cengiz Uğur, Galip Hasırcı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttüğü Hasırcı Grup, Oska İnşaat, FH Yapı ve Candemir İnşaat’a FETÖ operasyonları düzelendi.

EDACAN İNŞAAT AYRINTILARI GÖZLERDEN KAÇMADI

Gaziantep’te FETÖ soruşturması kapsamında düzenlenen operasyonlarda dikkat çeken bir diğer isim de Edacan Group yönetim kurulu başkanı Ahmet Selim Ener oldu. Ahmet Selim Ener, 15 Temmuz hain darbe girişimden günler önce gözaltına alınmıştı fakat serbest bırakılmıştı. Ahmet Selim Ener yaklaşık 1 ay önce Prizma Ajans’ın sahiplerinden Mehmet Durdu T. ile birlikte Mehmet. yurtdışına usulsüz para transferi suçlamasıyla çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. Ajansın diğer ortağı ise Fatih T., ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

AHMET SELİM ENER FETÖ İÇİN İSMİNİ DEĞİŞTİRDİ

Gaziantep’in ünlü inşat şirketlerinden Edacan İnşaat’ın sahibi Ahmet Selim Ener’in asıl isminin Ercan olduğu öğrenildi. İstihbarat raporlarında Ahmet Selim E.’nin sık sık Pensilvanya’da FETÖ Lideri Fetullah Gülen’i ziyaret ettiği belirtildi. FETÖ Lideri Fetullah Gülen’in, “Bizim (Zaman Gazetesi yazarı) Ahmet Selim’e çok benziyorsun. Bundan sonra senin adın Ahmet Selim olsun” dediği öne sürüldü. Türkiye’ye dönen Ahmet Selim Ener’in, 2006 yılında mahkemeye başvurarak Ercan ismini, Ahmet Selim olarak değiştirdiği belirtildi.

FETÖ İMZALI MATERYALLER ELE GEÇİRİLDİ

Düzenlenen bu operasyonlarda şirketlerde detaylı arama yapılırken, şirket yetkilileri de gözaltına alındı. Gözaltına alınan isimlerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda ise FETÖ imzalı birçok materyal ele geçirildi.

KRİZLER ORTAYA ÇIKTI

FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan bazı isimlerin tutuklanırken, önemli isimlerin serbest bırakılması da mini krizlere neden oldu. Mini kriz ise ilk olarak GÜNSİAF eski Başkanı Cahit Erbalcı’nın gözaltına alındıktan sonra, Gaziantep Adliyesi’nde adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasıyla yaşandı. Aynı zamanda Erbalcı İthal Duvar Kaplama’nın da sahibi olan Erbalcı ve oğlu ve yeğenlerinin tahliye edilmesine savcılık itiraz etti. İtirazın ardından Cahit Erbalcı, oğlu ve yeğenleri; Murat Erbalcı, Levent Erbalcı, İbrahim Erbalcı tekrar gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi.

ERBALCI’NIN EVİNDE FETÖ İMZALI LALE FİGÜRÜ ÇIKTI

Cahit Erbalcı’nın evinde yapılan aramada FETÖ elebaşı Fetullah Gülen imzalı lale figürlü tablo ile mütevelli heyettekilerin görev tanımlarının yer aldığı belge bulundu.

ÖNCE SERBEST BIRAKILDI

FETÖ soruşturmaları kapsamında bir kriz de Değişim İnşaat yönetim kurulu başkanı Mehmet Işık’ın tahliye edilmesinde yaşandı. Mehmet Işık FETÖ/PDY soruşturması kapsamında şirketinde yapılan aramalarda Mustafa Yıldırım, Ömer Faruk Kanat, Sıdık Polat ve Asef Selçuk Melekoğlu tutuklanarak cezaevine gönderilirken Mehmet Işık, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

SAVCILIK İTİRAZ ETTİ TUTUKLANDI

Mehmet Işık’ın serbest bırakılmasına savcılık itiraz etti. İtirazın kabulü ile Gaziantep 2. Sulh Ceza Hâkimliğince şüpheli Mehmet Işık hakkında yakalama emri çıkarıldı. Şüpheli hakkındaki yakalama kararının infaz edilerek mevcutlu olarak çıkarıldığı Gaziantep 2. Sulh Ceza Hâkimliğinin 23/06/2017 tarih ve 2017/546 sayılı kararı ile tutuklanmasına karar verildi.

MEHMET IŞIK EYÜP BARTIK YÖNETİMİNDE YER ALIYORDU

Mehmet Işık ayrıca, Eyüp Bartık döneminde Gaziantep Ticaret Odası yönetim kurulunda yer alıyordu. Ayrıca Işık’ın adı Eyüp Bartık yönetiminde Bank Asya’ya yatırılan 500 bin TL olayında da anılmıştı.

EDİZ İNŞAAT’IN SAHİBİ TUTUKLANDI

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 9 Haziran 2017 tarihinde Fethullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet Yapılanması'na yönelik Bahçelievler Mahallesi'nde Ediz Karagülle'ye ait inşaat şirketine operasyon düzenledi. Şirketteki dokümanlara el koyan polis, Ediz Karagülle’yi de gözaltına aldı. Sorgulamasının ardından şüpheli Karagülle, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

UĞUR İNŞAAT’A EŞ ZAMANLI OPERASYONLAR

Nisan ayında ise İl Emniyet Müdürlüğünce FETÖ/PDY üyeliği, terör örgütüne finans sağlamak ve nitelikli dolandırıcılık suçlarından işlem yapılan Uğur İhracat İthalat İnşaat Sanayi Ticaret AŞ ve UG Yapı İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ şirketlerinin yetkililerine ve çalışanlarına yönelik Gaziantep ve İstanbul'da eş zamanlı operasyonlar düzenlendi.

5 KİŞİDEN 2’Sİ TUTUKLANDI

Gaziantep ve İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda, örgüte üye olmak, finansal destek sağlamak ve nitelikli dolandırıcılık iddiasıyla işlem yapılan iki şirketin yetkilileri ve çalışanlarından gözaltına alınan beş kişiden ikisi tutuklandı.

TANER NAKIBOĞLU’NUN ŞİRKETİNE FETÖ OPERASYONU

Gaziantep’te FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan ilk isimlerden biri de Naksan Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Paralel Yapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Taner Nakıboğlu oldu. Taner Nakıboğlu 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra Gaziantep Havaalanı’nda gözaltına alınmıştı.

ÜNİVERİSTE YALANI İLE BİNLERCE DÖNÜM ARAZİYİ UCUZA ALDI

Kentin yeni gelişen bölgelerinden Şahinbey ilçesindeki Kızılhisar Mahallesi'nde binlerce dönüm arazi, 11 yıl önce Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nce üniversite alanı olarak belirlendi. Söz konusu arazinin büyük bölümü FETÖ soruşturması kapsamında kapatılan Zirve Üniversitesi yönetimi Özel Proje Alanı (ÖPA) ilan edildi. Bu kapsamda 500 bin dönüme yakın alan, 8 Ocak 2008'de yönetim kurulu başkanlığını Taner Nakıboğlu'nun yürüttüğü Paralel Yapı AŞ'ye satıldı. "Antepia" adıyla hayata geçirilen projede, toplam 3 bin 470 konut inşa edilerek satışa sunuldu. Projede yer alan evler de büyüklüğüne göre 2 ile 4 milyon TL arasında fiyattan satıldı.

HASIRCI 1 YIL ÖNCE TUTUKLANDI

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında FETÖ’ye finansal destek sağladığı iddasıyla tutuklanan bir diğer isim ise Tekstil ve inşaat sanayisinin ünlü ismi Galip Hasırcı. FETÖ/ PYD örgütü ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra Gaziantep Adliyesine gönderilen Galip Hasırcı, yaklaşık 1 yıl önce tutuklanarak cezaevine konuldu.

CANDEMİR YOZGAT SERBEST BIRAKILDI

Ayrıca Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması soruşturması kapsamında Gaziantep’te FH Yapı ve Candemir İnşaat’a ta operasyonlar düzenlendi. Tutuklanan FH inşaatın sahibi Beyhan Hacırcı 11 ay sonra tahliye edildi. Candemir İnşaat’ın sahibi Candemir Yozgat’ta gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı.

 

29 Haziran 2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz