Erken teşhis ile bu hastalıktan kurtulun

Gaziantep Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Yazı, 15 Eylül Dünya Lenfoma Farkındalık Günü kapsamında yaptığı açıklamada erken teşhis ve gerekli tedavilerin ...

Erken teşhis ile bu hastalıktan kurtulun

Gaziantep Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Yazı, 15 Eylül Dünya Lenfoma Farkındalık Günü kapsamında yaptığı açıklamada erken teşhis ve gerekli tedavilerin uygulanması halinde tamamen iyileşme sağlanan bir kanser türü olduğu için lenfoma konusunda bilinçlenmenin son derece önemli olduğunu belirtti.

Lenfomanın tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu dile getiren Yazı, “Lenfoma kür şansı olan yani tedavi sonrası tekrarlamayacak kanserlerden biridir. Güncel ilaç ve ışın tedavileri ile bazı lenfoma türlerinde yüzde 95’e kadar başarı sağlanabilir” dedi. Ağır seyreden bazı lenfomalarda ise kök hücre nakli ile yüksek başarı oranları sağlanabileceğini dile getiren  Dr. Sadettin Yazı, daha sonra şu bilgileri verdi: “Lenfoma tedavisinde dünyadaki ve Türkiye’deki çalışmaların amacı lenfomanın tansiyon, şeker vb. kontrol edilebilen kronik bir hastalık haline gelmesidir. Lenfoma; aynı tip ve evreye sahip hastalar arasında bile belirgin farklılıkların görüldüğü heterojen bir hastalık grubudur. Hastaya doğru tedaviyi, doğru dozda, doğru zaman ve sıklıkta vermek asıl hedef olmalıdır. Lenfoma tedavisinde yaşam süresi için en önemli göstergelerden biri ilk aylarda aldığı ilaçların toplam dozudur. Bu bağlamda uygun aralıklarda (iki, üç hafta) yeterli dozda (önerilen doz) ilaç almak gereklidir. Bu nedenle iki veya üç hafta aralıklarla verilen tedavi sürelerini tıbbi zorunluluk olmadıkça geciktirmemeye gayret edilmelidir.”

Tedavide amacın yaşam süresini uzatmak ya da yaşam kalitesini artırmak olduğuna işaret eden  Yazı, sözlerini şöyle sürdürdü:”Bu bağlamda Türk tıbbında çok ileri düzeydeyiz. Hastalığın tedavisi için gerekli her türlü ilaca ve destek tedavilerine ulaşmak mümkün. Lenfoma hastalarının hayata sıkı sıkıya bağlı kalmaya çalışmalarının, aile ve arkadaş çevreleri ile daha sıcak ilişkiler içinde bulunmalarının hastalık ile mücadelede çok önemli avantaj sağladığını biliyoruz. Lenfoma hastaları tıbbi gereklilik olmadıkça toplumdan kendilerini soyutlamamalıdır. Hastaların gelecek kaygısı nedeniyle kariyer planlamalarından vazgeçmemeleri, sevdikleri işleri yapmaları, sevdikleri yemekleri yemeleri yani hayatı olabildiğince normal akışında yaşamalarını öneriyoruz. Sonuç olarak; Lenfoma Dünyada ve ülkemizde sık görülen bir kan hastalığıdır. Diyabeti olanlar kan ve lenf bezi kanserleri bakımından daha dikkatli kontrol edilmeli. Düzenli ve sağlıklı yaşam koşulları ve kilo kontrolü Lenfomadan korunmak için önem arz etmektedir.”

15 Eylül 2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz