Dr. Çınkır’dan önemli bilgiler

Gaziantep Medicalpark Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzm. Dr. Ümit Çınkır obezite hakkında bilgilendirdi.

Dr. Çınkır’dan önemli bilgiler

Obezite genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır.  Hemen hemen tüm toplumlarda, ülkemizde ve özellikle güneydoğu Anadolu bölgemizde de giderek artan önemli bir sağlık sorunudur. Ülkemizde yapılan en son çalışmada (TURDEP-II) kadınlarımızda obezite sıklığı yüzde 44, erkeklerde yüzde 27 olarak saptanmıştır.

Son 12 yıllık sürede obezite sıklığı yüzde 50 oranında artmıştır. Bu artışın nedenleri; artan teknoloji ile beraber özellikle ulaşım, fiziksel aktivitede azalma ve modern yaşamdaki beslenme alışkanlıklarındaki değişimdir. Ayaküstü hızlı yenen (fast-food) sağlıksız besinlerle,bitkisel liflerden fakir, aşırı yağlı beslenme şekli, obeziteye yol açan önemli faktörlerden birisidir. Ayrıca cep telefonu, televizyon, bilgisayar, ev sineması kullanımının yaygınlaşması, obezitenin artmasına önemli ölçüde katkıda bulunmuştur. Bel çevresi ya da bel/kalça oranı (BKO)’nun artmış olduğu obezite tipi, santral obezite olarak adlandırılır. Bel çevresi ölçümü kişileri elma ve armut tipli olarak iki kategoriye ayırır. Vücut yağlarının çoğunun karın ve göğüs bölgesinde dağıldığını gösteren ve kişileri obezite ile ilişkili daha yüksek hastalık riskine sokan santral yağ dağılımıdır (elma tip). Jinoid yağ dağılımı olan bireylerde (armut tip), vücut yağlarının çoğu kalça ve alt bölgelerdedir. Obez erkekler daha çok “elma” tipe, obez kadınlar ise “armut” tipe benzemektedir.

Obezitenin tedavisi ile birlikte Tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, kanser ve hipertansiyon gibi birçok yandaş hastalıkta önlenebilmektedir. Bu yüzden obezitenin tedavi edilmesi büyük önem arz etmektedir. Obezite tedavisinin temel basamakları dengeli ve düzenli beslenmedir. Daha fazla sebze, meyve, tam tahıl ürünü tüketilmeli, yağlı, şekerli besinlerin miktarı azaltılmalı ve hayvansal kaynaklı yağlar yerine, bitkisel kaynaklı yağları tercih edilmelir. Yiyecekleri daha küçük tabaklarla, küçük porsiyonlarda tüketilmelidir. Obez hastalar mümkünse haftanın her günü saatte 5-6 km olacak şekilde tempolu yürüyüş yapmalı daha az taşıt ve asansör kullanmalıdırlar. Bu önerilerin yetersiz kalması durumunda ilaç ve cerrahi tedaviler düşünülmelidir.

9 Ağustos 2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz