ÇARESİZ BEKLEYİŞ

Gaziantep’te yaşayan Bilenler ailesi, bir haftadır 100. Yıl Kültür Parkı içerisinde yaşam mücadelesi veriyor.

ÇARESİZ BEKLEYİŞ

. Yaklaşık 7 ay önce karşı komşusuyla yaşadığı tartışmalar sonrası ailesiyle birlikte evinden ayrılmak zorunda kalan Mehmet ve Türkan Bilenler çifti 3 çocuğuyla kendilerine uzanacak bir yardım eli bekliyor.

Gaziantep’te 100. Yıl Kültür Parkı içerisinde 1 haftadır hayata tutunmaya çalışan Bilenler ailesi yaşam savaşı veriyor. Bilenler ailesi, yaklaşık 7 ay önce Taşlıca TOKİ konutlarında karşı komşusuyla yaşadığı sıkıntılardan dolayı evinden ayrılmak zorunda kaldı. Akrabalarından kimsenin sahip çıkmadığı aile bu süre zarfında Gaziantep’i terk etmek zorunda kaldılar. TOKİ konutlarında ki evinden ayrıldıktan sonra Kilis ve Mersin’de bir süre yaşayan aile, baba Mehmet Bilenler’in yediği para cezasını ödeyemediğinden dolayı babanın cezaevine girmesiyle hayatları daha da karardı. Babanın cezaevinde çıkmasından sonra tekrar Gaziantep’e dönen aile, burada parklarda kalarak, yaşama tutunmaya çalışıyor.

PARA CEZASINI ÖDEYEMEYİNCE CEZAEVİNE GİRDİ

7 ay önce karşı komşusuyla yaşadıkları sıkıntılardan TOKİ konutlarında oturdukları evden ayrılmak zorunda kaldıklarını daha sonra da hayatlarının kâbusa döndüğünü dile getiren baba Mehmet Bilenler, eşinin kardeşlerinden dolayı işinden olduğu iddia etti. Baba Mehmet Bilenler, “TOKİ konutlarında yaşadığımız sıkıntılardan sonra Kilis’e gitmek zorunda kaldık. Orada Kilis Valiliği’nce gıda yardımı yapıldı. TOKİ konutlarında yaşadığımız kavga ve tartışmalardan sonra para cezası yedik. Ödeyemeyince, 1 ay kadar cezaevinde yatmak zorunda kaldım” diye konuştu.  Kendisi cezaevindeyken, eşinin çocuklarıyla birlikte tekrar Gaziantep’e dönerek kardeşlerinin yanına geldiğini belirten Mehmet Bilenler, eşinin; kardeşleri tarafından aç bırakıldığını, evden kovulduğunu söyledi.

AİLELERİMİZ SAHİP ÇIKMADI

Cezaevindeyken eşini Mersin’e ailesinin yanına gönderdiğini dile getiren Mehmet Bilenler, ailesinin de; çocukları ve eşine sahip çıkmamasından sonra ailesinin Mersin’de 27 gün barınma evinde kaldıklarını söyledi. Cezaevinde arkadaşlarının aralarında para toplamasından sonra adli para cezasını ödeyebildiklerini söyleyen Mehmet Bilenler, “Kilis’te cezaevinden çıktıktan sonra İslahiye’ye gittik. Orada da kalacak yârimiz yoktu. Amacımız İslahiye’den Gaziantep’e gelebilmekti. İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün yardımları sayesinde orada ki geceyi sokakta değil, Lokal’de geçirdik. Gaziantep’e gelebilmek için çocuklarımızla birlikte İslahiye’den 4 kilometre yol yürüdük. Hayırsever birinin bize bir miktar para yardımı yapmasından sonra araca binip Gaziantep’e gelebildik” ifadelerini kullandı.

ÇOCUKLARIN OKULU YARIM KALDI

Gaziantep’e geldikten sonra hayatlarının daha da zorlaştığını ifade eden anne Türkan Bilenler, çocuklarımızla birlikte yaklaşık 1 haftadır parklarda yatıp kalkıyoruz. Tek korkum çocuklarımızın başına bir şey gelmesi. Geceleri bazen korkudan uyuyamıyoruz.  Çocuklarım uzun zamandır okula bile gidemiyor. Eşim, bazen günübirlik işlere gidiyor. Bize sahip çıkılmasını istiyoruz. Çocuklarım bazen aç kalıyor dayanamıyorum. Bazen açlıktan ağlıyorlar ne yapacağımı bilemiyorum” şeklinde konuştu.

TACİZE UĞRADIM

Geceleri yatarken çok korktukları dile getiren anne Türkan Bilenler, gözyaşları arasında tacize uğradığını söyledi. Geceleri başlarına her türlü olayın gelebileceğini söyleyen anne, “Biz iş istiyoruz. Bazen insanlar “duygu sömürüsü yapıyorsunuz” diyorlar bizim öyle bir niyetimiz yok. Biz sadece iş istiyoruz. Kafamızı sokacak bir odalı bile olsa bir ev istiyoruz. Burada başımıza kötü şeyler geliyor. Geçen gece çocuklarımın başında dururken uyuya kaldım. Uyandığımda bir elin üzerimde dolaştığını hissettim. Burada çok korkuyoruz” dedi.

EV ORTAMINA HASRET KALDIK

7 önce başlayan kötü günlerden sonra ev ortamına hasret kaldıklarını söyleyen anne Türkan Bilenler şöyle konuştu: “Bizi hor görmesin istiyoruz. Biz hırsız değiliz. Bizim kimsenin malında gözümüz yok. Çocuklarım 1 aydır okula gidemiyor. Çocuklarıma banyo yaptıracağım imkan yok.”

POLİS OLMA İSTİYORUM

Acılı anne-babanın bu durumu çocukları da etkiledi. Ailenin 3 çocuğundan en büyüğü olan 11 yaşındaki Mehmet Can, “Okulumu, arkadaşlarımı çok özledim. Bize yardım edilmesini istiyoruz. Babamı kaç defa gözümüzün önünde dövdüler” diyerek okula olan özlemini dile getirdi. Mehmet Can, okula devam edip, polis olmak istediğini söyledi. Ailenin diğer çocukları, 9 yaşındaki Elif ve 6 yaşındaki Sevgi de yaşananlarda habersiz çaresizce bekliyorlar.

 

 

 

17 Mayıs 2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz