Bolu maçında VAR

Türkiye’de VAR (Video Hakem Teknolojisi) ilk kez Gazişehir’in mücadele edeceği Spor Toto 1. Lig Play-Off maçlarında uygulanacak. Gaziantep Arena’daki Gazişehir-Bolu maçında VAR sisteminin nasıl uygulanacağı merak konusu.

Bolu maçında VAR

Spor Toto 1. Lig Play-Off maçlarında Türkiye'de resmi olarak ilk kez online VAR (Video Hakem Teknolojisi) uygulanacak. FIFA'nın Rusya'daki 2018 Dünya Kupası'nda kullanacağı Video Yardımcı Hakem (VAR) Sistemi, online olarak Türkiye'de resmi bir maçta ilk defa Spor Toto 1. Lig Play-Off müsabakalarında uygulanacak.

Bu sezon çevrim dışı ve çevrim içi olarak test uygulamaları gerçekleştirilen VAR'ın hayata geçmesi için Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, Play-Off maçları öncesinde statü değişikliği yaptı.

Bu karar sonrasında Spor Toto 1. Lig'de 11 ve 15 Mayıs tarihlerinde oynanacak Play-Off yarı finalleri ile 19 Mayıs'ta yapılacak Play-Off finalinde Video Yardımcı Hakem Sistemi online olarak hayata geçecek.

Tüm kararlarda yüzde 100 doğruluk elde etmeyi değil, futbolun akışı bozmadan adaleti sağlamayı hedefleyen VAR sistemi TFF, FIFA ve IFAB arasında yapılan protokoller uyarınca gerçekleşecek.

VAR uygulamasının Spor Toto 1. Lig Play-Off müsabakalarında kullanılması için katılımcı 4 kulüp de mutabakat sağladı.

9 Mayıs 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz