BARTIK İLK FETÖ DURUŞMASI YAPILDI

FETÖ terör örgütü üyesi suçlamasıyla yargılanan GTO Eski Başkanı Eyüp Bartık, Eski Genel Sekreteri Halil Göçer'in 8. Ağır Ceza Mahkemesindeki ilk duruşması yapıldı. Eyüp Bartık'a yurt dışı yasağı getirildi.

BARTIK İLK FETÖ DURUŞMASI YAPILDI

BARTIK KARA'YI SUÇLADI

GTO Eski Başkanı Eyüp Bartık ve Eski Genel Sekreteri Halil Göçer'in FETÖ terör örgütü üyesi olmak iddiasıyla 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ilk duruşması yapıldı. Duruşmada Eyüp Bartık ve Halil Göçer, GTO Eski Başkan Yardımcısı Bilal Kara'yı suçladı. Kara ise talimatın Eyüp Bartık'tan geldiğini, Bank Asya'nın devletle problemi olduğu uyarılarına rağmen 500 bin liranın Bank Asya'ya yatırıldığı söyledi.

DURUŞMA AKŞAM 19'DA YAPILDI

Eyüp Bartık ve Halil Göçer'in FETÖ terör örgütü üyesi olmak iddiasıyla 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan ilk duruşması akşam saat 19'da gerçekleşti. 

Tutuksuz yargılanan Eyüp Bartık ve Halil Göçer duruşmada hazır bulundu. İlk söz verilen Bartık, suçlamaları kabul etmeyerek, bankalarla anlaşmalardan sorumla başkan yardımcısı Bilal Kara'nın sorumlu olduğunu söyledi.

Bartık şunları söyledi: " Para ile ilgili işlerde başkan yardımcısı Bilal Kara yönetim kurulu kararıyla görevlendirildi. Bankalarla tüm anlaşmaları Bilal Kara yapardı. Oda'nın gelirlerini yüksek getiri sağlayacak bankalara yatırılması kararı almıştık. Bank Asya'ya 500 bin lira para yatırılması işleminde Bilal Kara şehir dışında olduğu için ben imzalamak zorunda kaldım. Oda'nın 13 nilyon lirası vardı. Yatırılan 500 bin lirayla Bank Asya'ya destek olmaz. Paranın Bank Asya'ya destek çağrısı yapıldığı tarihlere gelmesi tamamen tesadüftür. Benim 4 çocuğum var, hiçbirisi cemaat okullarında okumadı. Cemaate yakın hiçbir derneğe de üye değilim. Ben vatanımı seven birisiyim. Bu suçlamalar beni derinden yaralamaktadır."

GÖÇER: BEN MEMURUM

Halil Göçer ise ifadesinde, kendisine talimat geldiğinde Bilal Kara'nın bilgisi olduğunu kaydetti.

Göçer, " Bankalarla görüşmelerden Bilal Kara sorumluydu. Bank Asya ile ilgili talimat geldi. Muhasebe müdüründen teyitini aldım. Bilal Bey ile görüşüldüğünü söyledi. Tüm evraklarımı imzaladım ve başkana yönlendirdim. Bank Asya'ya ilk kez para yatırıldı. Benim Bank Asya'yı kurtarılması talimatından kesinlikle haberim yoktur.  Yaşantım olarak ta tüm oluşumlar ile alakam yoktur" dedi.

EYÜP BARTIK UYARILARIMI DİKKATE ALMADI

Duruşmada tanık olarak Başkan Yardımcısı Bilal Kara dinlendi. Kara, Bank Asya'ya para yatırılması ilgili Başkan Eyüp Bartık'ı uyardığını öne sürdü.

Kara şunları söyledi: "  Başkan Eyüp Bartık paraları yatırmadan bir hafta önce, belki daha fazla para getirir dedi. Ben de bu bankanın devlet ile sıkıntısı var. Belki batar, emanet para başımıza iş açarız, yatırmayalım dedim. Kendisi yatıralım bir şey olmaz dedi. 3-5 Gün sonra yönetim kurulunda bu gündeme geldi. Yönetim Kurulu Üyeleri Ömer Kadayıfçı, Mehmet Işık ve Bayram Sarıca, bir şey olmaz, yatırlaım. Batarsa parayı bizde ödeyebiliriz. Büyük para değil dediler. Ve para yatırıldı. Zaten 3 ay sonra az gelir getirdiği için geri çektik. "

Bilal Kara'ya soru üzerine; " Yönetim Kurulunda yapmış olduğumuz konuşmaya istaneden sözlü talimat verdim. Ben hangi bankanın karlı olduğuna dair her hangi bir araştırma yapmadım. Çünkü kar payı veriyordu ve kar oranları ancak vadenin sonunda belli oluyordu. Baştan belirli bir oran vermiyorlar" dedi.

Müşteki olan Meclis Başkanı Ali Yner, şehir dışında olduğu için duruşmaya katılmadı.

Mahkeme, sanıklar Eyüp Bartık ve Halil Göçer'in yurtdışı yasağı getirilmesine, Meclis Başkanı Ali Yener'in tanık olarak dinlenmesi için 14 Eylül tarihine ertelendi.

 

20 Nisan 2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz