Mahkeme başkanından 'Halkta olan yürek sizde yok' çıkışı

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Harp Okulu'ndaki eylemlere ilişkin davaya devam edildi. Mahkeme Başkanı Mustafa Yiğitsoy, dava sanıklarından Mustafa Koca'ya "Buradaki konu sivil halkın darbecilere karşı direnişi değil, senin o

Mahkeme başkanından 'Halkta olan yürek sizde yok' çıkışı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında, Kara Harp Okulu'ndaki eylemlere ilişkin davaya devam edildi.
Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları  Kampüsü'nde görülen duruşmada, sanıklar ve avukatları, esas hakkındaki  savunmalarını yaptı.
Tutuksuz sanık Adem Bakış, önceki savunmalarını yinelediğini  belirterek, suçsuz olduğunu ve emir komuta zinciri içinde hareket ettiğini  söyledi. Komutanlarının çağrısı üzerine Kara Harp Okulu karargahına gittiğini  belirten Bakış, bir albayın emriyle mühimmatı olmayan tüfeği alarak, odasına  geçtiğini ifade etti.

Odasında uyuya kaldığını, sabah saatlerinde okul dekanının sesiyle  uyandığını savunan Bakış, silahını teslim ederek evine geçtiğini anlattı.
Tutuksuz sanık Abdurrahman Özdemir de darbeye karşı mücadele  edeceklerini düşünerek, karargaha gittiğini iddia etti. Amirlerinin emirleri  doğrultusunda hareket ettiğini, darbe girişimine katkı sunacak bir eylemde  bulunmadığını öne süren Özdemir, suçsuz olduğunu savunarak beraatini istedi.
Mahkeme Başkanı Mustafa Yiğitsoy'un sorusu üzerine Özdemir, saat  01.00'de Kara Harp Okuluna geldiğini söyledi. Bunun üzerine Başkan Yiğitsoy,  "Karargaha gittiğin saatte Ankara semalarında uçaklar uçuyor, sıkıyönetim ilan  edilmiş. Amirlerinle bu durumu konuşmadınız mı, neler olduğunu sormadın mı?"  sorusunu yöneltti.
Birliğin emniyetini almak için çağrıldıklarına dair açıklama  yapıldığını aktaran Özdemir, kendilerine mühimmatsız tüfek dağıtıldıktan sonra  odalarına geçtiklerini, sabah saatlerine kadar beklediklerini ileri sürdü.
Başkan Yiğitsoy'un, "Sen subaysın, güvenlik tedbiri için sana silah  veriliyor ama mühimmat verilmiyor. Bu durum tuhaf gelmedi mi?" sorusuna Özdemir,  "Bize ilave nöbete gidebileceğimiz söylendi." cevabını verdi.

"Yürekli değilsiniz"

Sanık Mustafa Koca ise darbe girişimine karşı mücadele edeceklerini  düşünerek, karargaha geldiğini iddia etti. Emir üzerine herkes gibi mühimmatsız  bir tüfek alarak beklemeye başladığını söyleyen Koca, gece boyunca yasalara  aykırı bir tutum sergilemediğini savundu.
Araya giren Başkan Yiğitsoy, "Adamlar, savaş uçağıyla her yeri vuruyor  ve bombalıyor. Sen darbecilere karşı mühimmatsız silahla mı karşı koyacaktın?"  diye sordu.
Sanık Koca da 15 Temmuz akşamı vatandaşların darbecilere karşı  silahsız ve mühimmatsız bir şekilde direndiğini hatırlattı.
Bunun üzerine Başkan Yiğitsoy, "Buradaki konu sivil halkın darbecilere  karşı direnişi değil, senin o gece ne yaptığın. Eğer o gece askerlerin yarısı  sivil halk kadar yürekli olsaydı, darbe olmazdı ve bu duruma gelinmezdi. Kimse  kusura bakmasın, sivil halkta olan yürek sizde yok." dedi.
Sanık Koca'nın savunmasını tamamlamasının ardından, duruşmaya ara  verildi.

3 Ekim 2018 (Milliyet)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz