Android'i Hacklemek Daha mı Kolay?

Android cihazlar, dünyanın en popüler mobil cihazlarıdır. Açık kaynak kodlu olması ve milyonlarca cihaza virüs bulaşmış bulunması, güvenilirlikleri hakkında bazı çevrelerde soru işaretleri doğuruyor. Peki Android cihazlar güvenilir değil mi? Onları hackle

Android'i Hacklemek Daha mı Kolay?

Android işletim sistemi, günümüzde dünyanın en çok kullanılan mobil platformu olma özelliğini taşıyor. Yaklaşık 1.4 milyar kişi, bir Android akıllı telefon veya tablet kullanıyor. Açık kaynak kodlu ve üreticiler için ücretsiz bir ortam olması, bu işletim sistemini cazip kılıyor. Ancak bu platforma karşı çıkanlar, açıklığının onu zayıflattığını ileri sürüyorlar. Android telefonlar belirli periyotlarla güvenlik güncellemesi geçiriyor, yine de birçok kişinin kafası bu konuda karışık.

Geçtiğimiz birkaç yıl, Android için pek de kolay geçmedi. Bu platform için birçok zararlı yazılım üretildi, üretilmesine de devam ediliyor. Örneğin; Stagefright gibilerinden 1.8 milyon kullanıcıya bulaşan FalseGuide’ye kadar, kullanıcıların güvenlik problemlerini işittik. Gerçekten de Android güvensiz mi? Android’in güvenlik direktörü Adrian Ludwig, Digital Trends’e verdiği röportajda bunun bir algı problemi olduğunu söylüyor. “Android güvensiz değil, ancak kullanıcıların aldıkları riskler nedeniyle burada bazı olumsuz durumlar gözlemlenebiliyor” ifadelerini kullanan Ludwig ekliyor: “Zararlı yazılımların bizi alt etmesi için önce saatlerce üzerinde çalıştığımız kriptografik algoritmaları ve sandbox’u aşması gerek. Ancak biz kullanıcılarımızı başka işletim sistemleri gibi kısıtlamıyoruz”.

12 Mayıs 2017 (VTeknoloji)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz