5. OSB REKORA KOŞUYOR

Gaziantep, 5. OSB’nin tamamının faaliyete geçmesiyle ihracatta rekor üstüne rekor kıracak.

5. OSB REKORA KOŞUYOR

2012 yılında kurulan 5. OSB’de  30 işletmenin inşaatı devam ederken, 140 işletme de üretime başladı. Bölgenin tamamlanmasıyla istihdamda, üretimde ve ihracatta ciddi artış yaşanacağı tahmin ediliyor.

Sanayi ve ticaretin yanı sıra tarımda yakaladığı başarısı ile adını dünyaya duyuran Gaziantep, 5. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile başarısını daha da sürecek. 2012 yılında kurulan ve yaklaşık 12 milyon metrekare üzerine kurulan bölgede işletmeler faaliyete geçti. Bölgede halihazırda inşaatlar da yükselmeye devam ediyor.

30 İŞLETMENİN İNŞAATI DEVAM EDİYOR

2014 yılında ihalesini yapılan ve aynı yıl içerisinde sözleşmesi imzalanan 5.  OSB’de doğalgaz şebekesi altyapı çalışmaları tamamlanmış, bölgede doğalgaz ile de tanışmıştı. Çalışmalar tüm hızıyla sürerken, üretim üssü Gaziantep’in ihracatını daha da artırarak daha üst sıralara taşıyacak bölgede fabrikalar tüm hızıyla kurulmaya devam ediyor. Bölgede birçok işletme faaliyete geçişken 30 işletmenin de inşaatı sürüyor.

140 FABRİKA FAALİYETTE

11,5 milyon metrekare ala üzerine kurulan Gaziantep 5. OSB’de toplamda 600 parsel bulunuyor. Bölgede faaliyete geçen işletme sayısı da her geçen gün artıyor. Bölgenin faaliyete geçmesiyle binlerce istihdam sağlandı. Hala inşaat çalışmaları devam ederken, 140 işletmenin faaliyete geçtiği öğrenildi.

İSTİHDAM ARTACAK

Gaziantep 1, 2, 3, ve 4. OSB’de neredeyse 100 bine yakın kişi istihdam ediliyor. 4 bölgede bulunan işletme sayısı da 900’e yaklaştı.  5. OSB’nin tamamının faaliyete geçmesiyle de bu sayılar kat kat artacak. 5. OSB’de bulunan 600 parselin tamamının inşaatının sona ermesiyle işletme sayısı bin 500’ü bulacak. İstihdamda da artış yaşanacak. Nüfusu her geçen gün artan ve göç alan Gaziantep’te, 4 bölgede istihdam sayısı 100 bine yakın iken, 5. OSB ile bu sayı 125 bine yaklaşacak.

ALTYAPI ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

Kurulduğu 2012 yılından bu yana 5. OSB’de çalışmalar da son sürat devam ediyor. Bölgede ulaşım, elektrik, su doğalgaz, kanalizasyonda altyapı işleri tamamlandı. Önümüzdeki günlerde de yolların asfaltlanacağı bildirildi

İHRACAT DAHA DA ARTACAK

Öte yandan 5. OSB’nin Gaziantep’e bir diğer katkısı ise ihracatta olacak. Bölgenin tamamının hazır hale gelmesiyle, Gaziantep, Türkiye ihracatında çıtayı daha da yukarılara taşıyacak. Hatırlanacağı üzere 2017 yılında toplam 6 milyar 552 milyon 855 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilmişti. 2016 yılına göre ihracatını yüzde 4,8 attıran Gaziantep, 2017 yılında en çok ihracat yapan kentler sıralamasında 6. Sırada kapatmıştı.

28 Ocak 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz